More

  „Królowa w Stavanger”

  Mierzy 345 metrów długości, 41 metry szerokości i 72 metry wysokości i pomieści 2620 pasażerów oraz 1254 członków załogi z przeszło pięćdziesięciu państw.

  Budowę statku rozpocżęto 4- ego lipca 2002 roku, a zakończono 26 grudnia 2003 roku.

  Na pokładzie znajdziemy nie tylko planetarium, oczyszczalnię ścieków, szpital z samodzielnym laboratorium, elektrownię, która mogłaby oświetlić całe Stavanger plus okoliczne miejscowości.

  Ma 10 restauracji, 14 barów, 5 basenów, największą morską bibliotekę (przeszło 8000 pozycji), teatr, kino 3d.

  Zużywa 1000 ton świeżej wody, która jest odzyskiwana w czasie rejsu z wody morskiej. Pasażerowie wytrwarzają dziennie 5 ton śmieci, czyli mniej więcej tyle, ile około 70 – 80 procent mieszkańców Stavanger.

  To tylko kilka liczba dotyczących translatlantyku „Queen Mary 2”.

  Jak co roku, gościliśmy królową w Stavanger. Przyznam, że na cud zakrawa sposób zacumowania okrętu w tak niewielkim porcie.

  „QM2” jest tak potężna, że człowiek zastanawia się, jak coś takiego unosi się na wodzie, a na dodatek skutecznie walczy ze sztormami na Atlantyku.

  Królowa jest smukła. Jest cicha, potrafi niemal bezszelestnie odbić od brzegu, a jedyne odgłosy dobiegające ze strony statku to płynąc bigbitowa muzyka, w rytm której bawią się pasażerowie.

  Przypłynęła 27- ego sierpnia o 06.00 rano. Opuściła Stavanger o godzinie 17.00.

  Do zobaczenia za rok!

  Foto: Przemek Saracen

  Przemek Saracen
  Przemek Saracen
  Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

  Najnowsze

  Jesteśmy na Insta

  Zobacz również

  Powiązane materiały