Oczekuje się, że w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego Europa skręci ostro w prawo. W ostatniej dekadzie w Indiach można było już zaobserwować przesunięcie w prawo, a w Stanach Zjednoczonych panuje największa przepaść między lewicą i prawicą od 50 lat. W świetle tych światowych trendów niezwykle ważne jest zrozumienie, co właściwie oznacza bycie „prawicowcem”, a nie po prostu używanie tego terminu jako obelgi .
Idea „prawicy” narodziła się we francuskim Zgromadzeniu Narodowym w 1789 r. Określała ona tych, którzy opowiadali się za oddaniem królowi prawa weta (którzy mieli gromadzić się po prawej stronie auli). Dziś jednak „prawica” obejmuje szeroki wachlarz stanowisk politycznych.
Niektóre z nich mają charakter mainstreamowy, jak konserwatyzm (koncentrujący się na tradycji i porządku), nacjonalizm (promujący suwerenność i tożsamość narodową) oraz neoliberalizm (wspierający wolne rynki i mały rząd). Inne bardziej radykalne, to skrajna prawica , alt-prawica i głęboka prawica . Wciąż pojawiają się nowe warianty, takie jak narodowy konserwatyzm i formy postliberalizmu .
Ta różnorodność sprawia, że trudno zdefiniować, co oznacza bycie prawicowcem. Jednak niedawne badanie przeprowadzone na ponad 5000 osób w USA rzuciło nowe światło na tę kwestię.
Pięć znaków
W tym badaniu , w którym zastosowano bardziej złożone podejście niż w przypadku poprzednich badań stwierdzono, że im silniej ktoś identyfikował się jako konserwatysta lub prawicowiec, tym większe było prawdopodobieństwo, że zgodzi się z pięcioma konkretnymi punktami widzenia:
1. Wiara w hierarchię. Najbardziej wskazującym na bycie prawicowym było postrzeganie świata jako naturalnie hierarchicznego. Oznacza to wiarę, że wszystko, od ludzi po zwierzęta i przedmioty, można sklasyfikować na podstawie ich ważności, jakości i wartości. To nie jest tak, że prawicowcy chcą, żeby świat taki był; po prostu myślą, że to naturalne.
2. Poczuj, że wszechświat ma cel. Prawicowcy zazwyczaj wierzyli, że we wszechświecie istnieje coś więcej niż tylko mechaniczny ruch cząsteczek. Wierzyli, że jest w pewnym sensie żywy i czuli, że za wydarzeniami kryje się głębszy powód lub cel.
3. Akceptacja status quo. Zamiast dążyć do ciągłego ulepszania świata, prawicowcy byli bardziej skłonni akceptować rzeczy takimi, jakie są. Niekoniecznie postrzegali świat jako coś, co zawsze wymaga naprawy i zmiany.
4. Opór wobec nowych doświadczeń. Bycie prawicowcem wiązało się z pewną niechęcią do próbowania nowych rzeczy. Ten sposób myślenia sprzeciwia się poglądowi, że wszystkiego warto spróbować lub zrobić przynajmniej raz.
5. Wiara w sprawiedliwy świat. Prawicowcy zazwyczaj wierzyli, że świat to miejsce, w którym opłaca się ciężka praca i bycie miłym. W takim świecie ludzie dostają to, na co zasługują.
Łatwo zobaczyć, jak powszechne prawicowe preferencje, takie jak cenienie tradycji, religii, autorytetu, osobistej odpowiedzialności, rodziny i kraju , wynikają z tych pięciu przekonań.
Dlaczego ludzie stają się prawicowcami?
Wbrew powszechnej opinii ludzie nie stają się po prostu bardziej konserwatywni z wiekiem. Nasze poglądy polityczne pozostają niezmienne przez całe życie. Zamiast tego na rozwój prawicowych przekonań wpływa wiele czynników.
Geny delikatnie kształtują nasze poglądy polityczne. Około 40% różnic między przekonaniami politycznymi ludzi można powiązać z ich genetyką.
Niektórzy badacze, choć nie wszyscy , uważają, że dzieje się tak dlatego, że geny wpływają na aspekty osobowości, takie jak otwartość na doświadczenie , które kształtują nasze poglądy polityczne. Geny mogą również sprawić, że ludzie będą bardziej wrażliwi na zagrożenia wynikające ze zmieniających się okoliczności, co wzmocni przekonania prawicowe.
Być może zastanawiacie się, jacy prawicowi dorośli byli w dzieciństwie. Jedno z badań wykazało, że młodzi konserwatywni dorośli często byli przedszkolakami, które „łatwo czuły się ofiarami, łatwo się obrażały, niezdecydowane, bojaźliwe, sztywne, zahamowane oraz stosunkowo nadmiernie kontrolowane i bezbronne”. Mogło to wynikać z wychowania rodziców, które może również kształtować poglądy polityczne ludzi. Badania wykazały, że młodzi prawicowi dorośli częściej mieli w dzieciństwie autorytarnych rodziców.
Wszystko to tworzy prawicowe mózgi. Na przykład u młodych prawicowych dorosłych ciało migdałowate – część mózgu powiązana ze strachem i niepewnością – jest zarówno większe , jak i bardziej aktywne w obliczu zagrożenia .
Jednak stan społeczeństwa wpływa również na powszechność prawicowych przekonań. Im więcej zagrożeń stoi przed danym krajem, takich jak wysokie bezrobocie, inflacja i liczba morderstw, tym bardziej powszechne są przekonania prawicowe .
Życie z prawicą
Takie badania mogą prowadzić do wniosku, że ludzie mają prawicowe poglądy tylko dlatego, że się boją i nie lubią przygód. Prawica już spotyka się z uprzedzeniami, że ich przekonania wynikają z „zaburzeń psychicznych ”, głupoty lub niemoralności .
Pozostawia to niewiele miejsca na alternatywną koncepcję, zgodnie z którą ludzie wyznają prawicowe przekonania po dokładnym przemyśleniu natury człowieka i świata. Osoby o odmiennych przekonaniach politycznych mogą nie zgodzić się z wnioskami prawicy. Jednak zawsze łatwiej jest oczerniać charakter prawicowców, niż oceniać słuszność prawicowych idei.
W rzeczywistości bycie po prawej stronie nie oznacza złego stanu zdrowia psychicznego. Posiadanie prawicowych poglądów nie wiąże się z nieszczęściem, niską samooceną czy mniejszą satysfakcją z życia .
Nie można też odrzucić całej prawicy jako niemoralnej. Prawica ma po prostu inne podstawy moralne niż lewica. Moralność lewicowa koncentruje się na zapobieganiu szkodom i byciu sprawiedliwym . Choć kwestie te mają znaczenie także dla prawicy, prawicowa moralność dodatkowo podkreśla szacunek dla władzy, czystość i lojalność .
To pozostawia nas z poglądem lewicy, że ludzie na prawicy są głupsi niż źli . Tutaj sprawy się komplikują. Osoby o gorszych umiejętnościach myślenia częściej popierają przekonania prawicowe . Konserwatywne przekonania polityczne wiążą się z mniejszą zdolnością do zapamiętywania informacji, planowania i dostosowywania się do zmieniających się sytuacji.
Może się jednak zdarzyć, że prawicowcy są po prostu mniej zmotywowani, aby dobrze wywiązywać się z takich zadań. Co więcej, utrzymywanie prawicowych poglądów ekonomicznych może wiązać się z lepszymi umiejętnościami myślenia , podczas gdy lewicowy autorytaryzm może wiązać się z gorszymi umiejętnościami myślenia .
Co najważniejsze, wszystko to nie mówi nam dokładnie nic o słuszności ideologii prawicowych. Należy je oceniać na podstawie ich zasług, a nie posiadaczy.
W miarę jak społeczeństwa stają się coraz bardziej podzielone politycznie, docenianie różnych punktów widzenia ma kluczowe znaczenie dla wspierania dialogu i wzajemnego zrozumienia. Kiedy nadejdzie czas wyborów, musimy debatować w oparciu o idee, a nie dyskredytować etykietami.