Dokładnie 50 lat i dzień po niespodziewanym ataku militarnym ze strony Egiptu i Syrii – Izrael został ponownie zaskoczony.
Wczesnym rankiem 7 października 2023 r. bojownicy Hamasu najechali południowy Izrael drogą lądową, morską i powietrzną. Wystrzelili tysiące rakiet w głąb kraju. W ciągu kilku godzin zabito setki Izraelczyków , wzięto zakładników i wypowiedziano wojnę . Zaciekłe izraelskie represje pochłonęły już życie setek Palestyńczyków w Gazie, a do czasu zakończenia wojny z pewnością umrze znacznie więcej.
To jest wojna. Po rozpoczęciu ataków Hamasu i wzroście liczby ofiar śmiertelnych w Izraelu izraelski premier Benjamin Netanjahu ogłosił, że kraj jest w stanie wojny , tak jak to było 50 lat temu.
Obie wojny rozpoczęły się od niespodziewanych ataków na żydowskie święta. W 1973 roku był Jom Kippur, dzień pokuty za Żydów. Tym razem było to Simchat Tora , kiedy Żydzi świętują czytanie Tory.
Hamas, palestyńska grupa bojowników kontrolująca gęsto zaludnioną Strefę Gazy przylegającą do Izraela, najwyraźniej kieruje się tym samym przesłaniem co Egipt i Syria w październiku 1973 roku: Nie zaakceptują status quo, a potęga militarna Izraela nie obroni jego obywateli przed muzułmańskim gniewem.
Wojna 1973 r. okazała się momentem przełomowym nie tylko w konflikcie arabsko-izraelskim, ale także dla polityki Izraela. Czy ta wojna będzie taka sama?
Z pewnością nagły wybuch wojny ponownie pozostawił Izraelczyków w głębokim szoku , podobnie jak 50 lat temu. Ta wojna, podobnie jak ta z 1973 r., jest już przedstawiana jako kolosalna porażka wywiadu .
Chociaż izraelski wywiad wojskowy ostrzegł rząd, że wrogowie kraju uważają Izrael za bezbronny, establishment wywiadowczy nie spodziewał się ataku Hamasu.
Ocena wywiadu była raczej taka, że Hamas był najbardziej zainteresowany rządzeniem w Strefie Gazy i nie chciał prowadzić wojny z Izraelem, przynajmniej nie teraz.
Założono, że Hamas będzie powstrzymywany od przeprowadzania poważnych ataków w Izraelu ze strachu przed potencjalnym nieproporcjonalnym odwetem Izraela, który przyniesie większe zniszczenia w Gazie. Enklawa, w której mieszkają 2 miliony Palestyńczyków, z których wielu żyje w ubóstwie , nadal nie otrząsnęła się po ostatniej dużej rundzie walk, która miała miejsce w maju 2021 roku .
Zamiast tego establishment wywiadowczy i wielu analityków uważało, że Hamas wolał eksportować palestyńską przemoc na okupowany przez Izrael Zachodni Brzeg, gdzie mógłby pomóc osłabić i tak już słabą i niepopularną Władzę Palestyńską , na czele której stoi polityczny rywal Hamasu.
Ich ocena wywiadowcza okazała się całkowicie błędna, podobnie jak przed wybuchem wojny w 1973 roku . Wtedy, tak jak i teraz, przeciwników Izraela nie odstraszała jego przewaga militarna.
Wywiad izraelski nie tylko błędnie ocenił gotowość przeciwników do rozpoczęcia wojny, ale także – zarówno w 1973 r., jak i obecnie – nie rozpoznał przygotowań wroga.
Tym razem ta porażka jest jeszcze bardziej rażąca, biorąc pod uwagę rozległe i wyrafinowane możliwości Izraela w zakresie gromadzenia danych wywiadowczych. Hamas musiał starannie planować ten atak przez wiele miesięcy, tuż pod nosem Izraela.
Ale to nie tylko porażka wywiadu, to także porażka militarna. Izraelskie Siły Obronne, w skrócie IDF, najwyraźniej nie były przygotowane na atak na taką skalę – w rzeczywistości większość jednostek IDF została rozmieszczona na Zachodnim Brzegu .
Prawdą jest, że najwyższa władza IDF wielokrotnie ostrzegała Netanjahu , że gotowość wojskowa została zmniejszona przez falę izraelskich rezerwistów odmawiających służby w proteście przeciwko próbie zmiany sądownictwa przez rząd. Niemniej jednak IDF była przekonana, że jej fortyfikacje obronne – zwłaszcza kosztowna, zaawansowana technologicznie bariera zbudowana wokół Strefy Gazy – zapobiegną przedostawaniu się bojowników Hamasu do Izraela, tak jak miało to miejsce wcześniej podczas nalotu w maju 2021 roku.
Ale tak jak tak zwana linia obronna Bar-Lev wzdłuż Kanału Sueskiego nie powstrzymała żołnierzy egipskich przed przekroczeniem kanału w 1973 r., tak bariera Gazy nie powstrzymała bojowników Hamasu. Zostało to po prostu ominięte i zrównane z ziemią .
Rozpoczyna się gra w obwinianie
Z pewnością po tej wojnie odbędzie się takie samo polowanie na czarownice, jak po wojnie w 1973 roku. Prawdopodobnie zostanie powołana komisja śledcza, tak jak to miało miejsce po wojnie 1973 r. – Komisja Agranata – która opublikowała zjadliwy raport , mocno wskazując palcem winę na izraelski establishment wojskowy i wywiadowczy.
Ale to nie izraelski establishment wojskowy i wywiadowczy zasługuje na krytykę za tę wojnę. To izraelski establishment polityczny – przede wszystkim Netanjahu, który kieruje krajem od 2009 roku, z rocznym wyjątkiem w latach 2021–2022.
Wojna 1973 r. była także skutkiem niepowodzenia politycznego, a nie tylko niepowodzenia wywiadu. W rzeczywistości to polityczni przywódcy Izraela, głównie premier Golda Meir i jej minister obrony Moshe Dayan, byli w głównej mierze winni, ponieważ na lata przed wojną odrzucili oni dyplomatyczne zabiegi egipskiego prezydenta Anwara Sadata. Rząd izraelski był zdecydowany zachować część półwyspu Synaj – który Izrael zdobył podczas wojny w 1967 r . – nawet za cenę pokoju z Egiptem.
Podobnie Netanjahu zignorował niedawne wysiłki Egiptu mające na celu wynegocjowanie długoterminowego rozejmu między Izraelem, Hamasem i inną grupą bojowników Palestyński Islamski Dżihad. A obecny skrajnie prawicowy rząd Izraela woli zachować okupowany Zachodni Brzeg, niż dążyć do możliwości zawarcia pokoju z Palestyńczykami.
Co więcej, rząd Netanjahu był zajęty szeroko niepopularną próbą ograniczenia władzy i niezależności izraelskiego Sądu Najwyższego , co najwyraźniej miało na celu usunięcie potencjalnej przeszkody w formalnej aneksji Zachodniego Brzegu. Zamieszanie wewnętrzne i głębokie podziały, które proponowana zmiana sądownictwa stworzyła w Izraelu, są prawie na pewno jednym z powodów, dla których Hamas zdecydował się teraz zaatakować.
Mówiąc szerzej, po ostatnim ataku jasne jest, że strategia Netanjahu mająca na celu powstrzymanie i odstraszanie Hamasu zakończyła się katastrofalną porażką. Miało to katastrofalne skutki dla Izraelczyków, szczególnie tych mieszkających na południu kraju, a jeszcze bardziej dla palestyńskich cywilów w Gazie.
Utrzymywanie blokady Gazy przez 16 lat , paraliżujące jej gospodarkę i skuteczne uwięzienie jej 2 milionów mieszkańców, nie rzuciło Hamasu na kolana.
Przeciwnie, kontrola Hamasu nad Gazą, podtrzymywana przez represje, jedynie się wzmocniła. Niewinni cywile po obu stronach granicy zapłacili wysoką cenę za tę porażkę.
W następstwie wojny w 1973 r. Meir została zmuszony do rezygnacji , a kilka lat później rządząca Partia Pracy – która sprawowała władzę pod różnymi postaciami od założenia kraju w 1948 r. – została pokonana przez prawicę Menachema Begina Partię Likud w wyborach powszechnych w 1977 r . Był to przełomowy moment w izraelskiej polityce wewnętrznej, spowodowany w dużej mierze utratą zaufania społeczeństwa do dominującej wówczas Partii Pracy w wyniku wojny 1973 roku.
Czy tym razem historia się powtórzy? Czy ta wojna ostatecznie oznaczać będzie koniec długiej dominacji Netanjahu i Likudu w izraelskiej polityce? Większość Izraelczyków zwróciła się już przeciwko Netanjahu, powiązanego z szeregiem skandali korupcyjnych, jego próbami obniżenia władzy sądownictwa i przesunięciem się w prawo, które reprezentuje jego koalicja rządząca. Teraz niezadowolonych Izraelczyków może być jeszcze więcej, ponieważ ten niszczycielski atak z zaskoczenia z pewnością zaprzecza jakimkolwiek twierdzeniom Netanjahu o byciu izraelskim „ panem bezpieczeństwa ”.
Bez względu na wynik tej nowej wojny i jej reperkusje polityczne w Izraelu, jest już jasne, że Izraelczycy będą długo wspominać jej wybuch, tak jak wojna z 1973 r., która nadal jest wspominana.
W rzeczywistości będzie to prawdopodobnie jeszcze bardziej traumatyczne dla Izraelczyków niż tamta wojna, ponieważ podczas gdy w 1973 r. to żołnierze ponieśli ciężar niespodziewanego ataku, tym razem to izraelscy cywile zostali schwytani i zabici, a suwerenny Izrael zaatakowany na jego terytorium. Pod tym kluczowym względem wojna ta różni się od tej z 1973 roku.