Więcej

  „Katedra Nidaros w Trondheim”. Surowe piękno niezwykłej katedry.

  Zdjęcie: Przemek Saracen

  Katedra Nidaros jest dla Norwegów czymś w rodzaju naszego Wawelu i Jasnej Góry w jednym.

  Mieszcząca się w Trondheim strzelista budowla zachowała swoją starą nazwę, która jest równocześnie poprzednim określeniem miasta, czyli Nidaros.

  Ta strzelista budowla jest największą w kraju świątynią i powstała w 1152 roku. Powstała na wzór katedry w angielskim Canterbury służy turystom za miejsce szczególnie ważne i jest obowiązkowym punktem na mapie wycieczek.

  Tutaj bowiem znajdują się królewskie insygnia, jak również odbywają się koronacje i pochówki władców państwa.

  Zresztą w przyległym do katedry pałacu arcybiskupim znajduje się Muzeum Regaliów Królewskich, w których możecie zobaczyć proste, lecz bogato inkrustowane insygnia władców Norwegii.

  W obiekcie tym pochowano Olava Trygvassona, narodowego bohatera, który zjednoczył kraj oraz wprowadził chrześcijaństwo jako element spajający państwo. Mamy tu zatem z sytuacją podobną, w jakiej znalazł się nasz polański Mieszko I. Masowe pielgrzymki przybywające do grobu Trygvassona sprawiły, że czterdzieści lat po jego śmierci rozpoczęto budowlę katedry.

  Niestety nie zobaczycie srebrnej trumny, w jakiej leżał legendarny król, gdyż sprytni Duńczycy władający Norwegią zajumali ją i przetopili na monety.

  Rozwój katedry na przestrzeni lat możecie zobaczyć na tym zdjęciu:

  Front katedry jest cudowny. Znajduje się na nim blisko dwieście rzeźb, posągów, elementów ozdobnych i tylko niezwykle wprawne oko dojrzy detale „ukryte” z przodu budowli.

  Budynek zbudowany jest z kamienia.

  Jeśli zdecydujecie się na wizytę wewnątrz katedry, z pewnością nie pożałujecie pieniędzy wydanych na wejście. Ten gmach jest po prostu potężny! Widziany w środku wydaje się jeszcze większy. To pewnie zasługa smukłych, strzelistych kolumn, rynien i pozostałych elementów architektonicznych.

  Całość jest niezwykle wysmakowana i skromna, dzięki czemu możemy podziwiać przepiękny witraż mieszczący się z przodu katedry, przy wielkich organach. Zresztą, zawsze uważałem, że tylko dzięki prostemu lecz pięknemu tłu piękna rzecz może zostać uwypuklona. Tutaj widać to szczególnie.

  Szkoda, że nie można robić zdjęć, ale cóż – udało się pstryknąć zdjęcie witrażu, co widzicie na tym zdjęciu:

  Katedra Nidaros to żywa historia Norwegii, którą koniecznie musicie zobaczyć. Tuż obok katedry znajduje się sklep z pamiątkami, gdzie możecie kupić gustowny suwenir z podróży, zjeść smaczne, domowe ciasto, wypić ohydną norweską kawę, czy po prostu spędzić fajnie czas.

  Za katedrą rozpościera się stylowy, klimatyczny cmentarz oraz pałac arcybiskupi, prężny ośrodek nie tylko religijny, lecz handlowy.

  Jeśli jesteście w Trondheim jakiś czas, koniecznie tu zajrzyjcie, a odkryjecie to miasto na nowo.

  Przemek Saracen

  Przemek Saracen
  Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

  Jeśli uznasz, że nasze pisanie jest coś warte, wesprzyj SK :-) Dziękujemy!

  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  “Asterix i Gryf”. Przepis na idealnie nijaki komiks wykorzystujący markę legendy europejskiej popkultury

  Gdzie Rzymianie tam Asterix. Tym razem wojska Cezara ruszają na ziemie Sarmatów, gdzie chcą przywieźć Imperatorowi legendarnego Gryfa, a dzielni Galowie wspierają lokalsów powstrzymując...

  Naukowcy są w stanie określić przyczyny powstawania skrzepów krwi po podaniu szczepionki AstraZeneca.

  Choć szczepionki przeciwcovidowe od AstraZeneka są obecnie masowo stosowane, to jeszcze niedawno ich przyjmowanie spotykało się z obawą części pacjentów. Wszystkiemu winne były zakrzepy,...

  Uwaga na pogodę! Będzie mroźno. Bardzo mroźno. Nawet do minus 40 stopni!

  W nadchodzący weekend, w całym kraju możemy spodziewać się ujemnych temperatur. W przyszłym tygodniu będzie jeszcze zimniej, informują synoptycy. W ten weekend w prawie całym...

  5 mitów o Wielkim Wybuchu

  Kiedy myślicie o Wielkim Wybuchu, w wyniku którego powstał wszechświat, co macie na myśli? Jak wyobrażacie sobie ten moment? I w którym miejscu? Okazuje...

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here