fbpx
niedziela, 13 czerwca, 2021
15.2 C
Sobótka

Tormod Torfæus – przyjaciel norweskich królów

Tormod Torfæus, urodził się 23 maja 1636 roku w Engey pod Reykjavikiem na Islandii. Jego Islandzkie imię brzmiało Thormodur Torfason, ale swoje dzieła zawsze podpisywał jako Tormod Torfæus.

Tormod był nadprzeciętnie inteligentnym człowiekiem. W wieku 19 lat, ukończył studia teologiczne w Kopenhadze, ale studiował tam także języki starożytne i historię. Kiedy ukończył 24 lata, został poproszony przez Króla Frederika 3 (w latach 1648 – 1680 władca Danii, Norwegii, Islandii i Grenlandii), o przetłumaczenie starych islandzkich manuskryptów.

Tormod zamieszkał w zamku gdzie na rozkaz króla przygotowano dla niego pracownię. Król Frederik był bardzo zainteresowany jego pracą i często odwiedzał Tormoda w pracowni. Zadowolony z jego postępów i sumienności Król dał mu nowe zadanie, by udał się na Islandię, odszukał i zebrał więcej starych manuskryptów Islandzkich (nawiasem mówiąc, manuskrypty z Islandii to nieprawdopodobnie ciekawa lektura, w której znajduje się ogrom wiedzy na temat historii Norwegii, dawnych nordyckich wierzeń, pisma runicznego i innych cennych treści. Znajduje się wśród nich między nimi taki kąsek, jak słynna księga zaklęć i run – Galdrastafir).

Zadanie jakie powierzył Tormodowi Król Frederik, pochłonęło go całkowicie. Często podróżował między Reykiavikiem a Stavanger, wędrując w poszukiwaniu manuskryptów. Kiedy miał 29 lat, poznał wdowę Annę Stangeland urodzoną w Stavanger, która była starsza od niego o 16 lat i miała duże gospodarstwo na wyspie Karmøy w Kopervik.

Wkrótce Tormod i Anna pobrali się, i od tej pory mieszkali razem w Kopervik, gdzie Tormod dalej opracowywał zgromadzone przez siebie manuskrypty. Tormod i Anna mieszkali razem przez 30 lat, aż Anna zmarła w 1695 roku. Kiedy Tormod miał 73 lata, ożenił się ponownie ze swoją gospodynią, Anną Hansdatter ze Stavanger.

Tormod był znaną i szanowaną postacią wśród lokalnej społeczności, między innymi dlatego, że jak mawiano, był bardzo czuły na punkcie sprawiedliwości. Ta jego cecha sprawiała, iż często angażował się w pomaganie innym ludziom. Między innymi brał udział w procesie kobiety Turid Litlasund, która została oskarżona o czary i groziła jej kara śmierci przez spalenie na stosie. Jako jej obrońca, Tormod wykazał, że oskarżenie było bezpodstawne i opierało się na plotkach powtarzanych przez ludzi pod wpływem alkoholu. To doprowadziło do uniewinnienia kobiety.

Niestety ta sama cecha która pchała Tormoda do pomagania ludziom, stała się jego przekleństwem. Tormod wmieszał się w kłótnię między jednym z swoich krewnych a porywczym Islandczykiem. Kłótnia przerodziła się w bójkę, w wyniku której Tormod zakłuł Islandczyka mieczem. Tormod utrzymywał, że działał w obronie własnej, mimo to oskarżony o morderstwo, z wyrokiem śmierci trafił do więzienia. Wtedy zwrócił się do króla z prośbą o ułaskawienie, które po roku spędzonym w więzieniu otrzymał.

Ułaskawiony powrócił do swojego gospodarstwa na Karmøy, ale piętno popełnionej zbrodni odcisnęło się na jego osobowości. Jego przyjaciele wspominali, że nad łożem w jego sypialni wisiały lśniące srebrzyście miecze Tormoda. On sam powiadał „ilekroć na nie patrzę, widzę mój grzech”.

W 1682 r. Tormod zwrócił się do króla duńskiego, Christiana V, o przydzielenie mu funkcji kronikarza historii Norwegii. Król znając jego prace, przystał na tę prośbę i mianował go Historiografem dla Norwegii. Od tego momentu Tormod zaczął prace na swoim największym życiowym dziełem „Historia rerum Norvegicarum” które zostało ukończone w 1711 roku.

Jest to obszerne cztero tomowe dzieło, traktujące o historii Norwegii od „okresu legendarnych tajemnic” aż do roku 1387. Tormod opublikował wiele dzieł historycznych jako dodatki do głównego „Historia rerum Norvegicarum”. Jeden z tych dodatków, poświęcony został „Vinlandii”.

Vinland czyli starsza nazwa części wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej, odkrytej przez Leiv Eiriksson około roku 1000nego. Historia „Vinlandiae antiqua” to pierwsza praca, która w sposób naukowy omawia odkrycie Vinlandii, oraz próbuje dociec gdzie dokładnie znajduje się miejsce odkryte przez Leiv Eirikssona.

Ludvig Holberg, twórca duńskiego języka literackiego, powiedział o dziele „Historia rerum Norvegicarum”, że jest to najpiękniejsze i najbardziej niezwykłe dzieło historyczne jakie ujrzał świat.

W 1706 roku Torfeus został dotknięty chorobą, która pozbawiła go zdolności do pracy aż do śmierci 31 lipca 1719 roku, miał wtedy 83 lata. Został pochowany pod zdobioną kamienną płytą w chórze w kościele Olava w Avaldsnes wraz ze swoimi dwiema żonami.

Popiersie Tormoda Torfæusa znajduje się w parku w Kopervik, który był kiedyś jego własnością.

Postawiono je ku pamięci Tormoda Torfæusa w 1936 roku.

KOMENTARZE

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zobacz również

Jak 150 lat przed Teslą pewien Brytyjczyk wprowadził na ulice pierwsze auto o napędzie elektrycznym

Świat ma fioła na punkcie samochodów elektrycznych. Producenci nie nadążają z produkcją aut, a dostawcy części do...

Warszawskie zoo. Eden w środku wielkiego miasta.

Warszawski ogród zoologiczny jest czymś w rodzaju wielkomiejskiego Central Parku; miejscem odpoczynku dla całych rodzin oraz płucami...

Nemo szuka Aquamana, a cyngle z “Pulp Fiction” biorą się za złola z “Gwiezdnych Wojen”. Zobacz 25 niezwykłych mashupów popkultury!

Fotomontaże są stare jak fotografia. Rozwój technologii sprawił, że złudzenie staje się idealne, a jedyną granicę dla...

To nawet nie tysiąc słów, lecz milion! Niesamowite zdjęcie samolotu na tle słońca.

Znane powiedzenie mówi, że dobre zdjęcie mówi więcej, niż tysiąc słów. Jednak to, co zrobił Andrew McCarthy,...

“Matka z dzieckiem czyli tygrysia historia”

Każda historia związana z dzieckiem raduje i zapada w pamięci niezależnie od gatunku. Dlaczego zwracam uwagę na...
Sobótka
całkowite zachmurzenie
15.2 ° C
17.1 °
13.4 °
68 %
7.6kmh
97 %
nie
15 °
pon
20 °
wt
23 °
śr
23 °
czw
25 °

Podróżujemy

Måkehus na wyspie Utsira, czyli tam gdzie łapią mewy.

Niedaleko Stavanger znajduje się maleńka wyspa Utsira, na które znajdziecie niezwykłe miejsce - Måkehus. Dlaczego jest to miejsce z gatunku niezwykłych o tym za...

„Twierdza Kristiansen”. Kiedyś tarcza chroniąca Trondheim, dziś miejsce spotkań.

Ten wysoko położony obiekt to kawał historii miasta i okolic. Powstała tu w latach 1682 – 1684 twierdza miała za zadanie służyć ochronie miasta przed najeźdźcami, a głównie...

“Park Wrocławski w Lubinie czyli ogród, plac zabaw i zoo w jednym”

Lubin nie jest miastem, o którym usłyszycie w mediach, a jeśli już coś przebija się do waszej świadomości, to poprzez drużynę piłkarską albo kopalnie...

FotoStory. “Skrap czyli naklejka w rytmie hygge” [005]

Skrap to coś w rodzaju złomu, takich odpadków. Określenie to jest chyba bardziej popularne przy określeniu zestawów elementów, z których możesz składać dowolne kompozycje,...

Buty taktyczne Magnum Desert 8.0 to świetne rozwiązanie dla obieżyświatów. Bezpieczne, estetyczne i wygodne.

Kiedy pokazałem Kapralowi zdjęcia z wypadu na norweski Kjeragbolten, ten zamiast zachwycać się surowością skandynawskiej natury pokazał palcem na widoczne na zdjęciu buty i...