wtorek, 5 grudnia, 2023

Buty taktyczne Magnum Desert 8.0. Bezpieczne i wygodne.

Udostępnij

Kiedy pokazałem Kapralowi zdjęcia z wypadu na norweski Kjeragbolten, ten zamiast zachwycać się surowością skandynawskiej natury pokazał palcem na widoczne na zdjęciu buty i spytał: ty, Przemo, warto? No Kapralu, ponad wszystko – odrzekłem.

Jeśli nie wiecie czym jest Kjerag już służę odpowiedzią. Jest to leżące jakieś sto pięćdziesiąt kilometrów od Stavanger miejsce położone tuż nad Lysefjordem. Zwykle niegościnne. Tak było wtedy, gdy tam ruszyłem. Od parkingu idzie się dosyć trudną trasą przeszło dwie godziny i można nabić sobie guza.

Norwegia. Preikestolen.

Buty Magnum Cobra 8.0 desert TAN to buty wojskowe wykonane z naturalnej skóry zamszowej w połączeniu z nylonem balistycznym o gęstości 900D. Dzięki umieszczonej wewnątrz podszewce odprowadzającej wilgoć na zewnątrz oraz dobrym właściwością oddychającym obuwia, produkt idealnie nadaje się na cieplejsze dni. (sezon wiosna-lato-jesień).

Jest ślisko, stromo, błotniście, mokro. Stopa pracuje i naprawdę trzeba uważać, by nie złapać kontuzji. Na dodatek norweskie warunki mają to do siebie, że pogoda zmienia się tu w ciągu sekund. Przy okazji w ciągu dnia możesz przeżyć wszystkie pory roku.

Za to nagrodą za przejście tego szlaku jest cudowny głaz zawieszony między skałami. Większość z was zna to miejsce z mediów. Oczywiście głaz jest dostępny, z czego korzysta przeszło dwieście tysięcy turystów rocznie. Samo wejście na kamień jest niebezpieczne i trzeba przejść skrajem blisko kilometrowej przepaści.

Norwegia. Manafossen.

A kiedy już wejdziesz na głaz i strzelisz sobie pamiątkową fotkę możesz podziwiać fantastyczne widoki lazurowego fjordu.

Zastosowane materiały, oraz brak metalowych elementów pozwoliły na utrzymanie niskiej wagi butów. Wewnątrz znajduje się wyciągana, antybakteryjna wkładka, która odpowiada za wygodę, komfort i odpowiednią higienę. Specjalny system rozmieszczenia przelotek zapewnia idealne trzymanie stopy, poprawia stabilność i zapobiega skręceniom stawu skokowego.

Wyprawa na Kjeragbolten odbyła się w połowie lipca, jednak pogoda nie była wakacyjna. Z rana było mokro, ślisko i mgliście. Z czasem doszło błoto i strome podejścia, podczas których stopy niesamowicie pracowały, a ścięgna odmawiały posłuszeństwa. Ok, wytrawni włóczykije parskają w tym momencie śmiechem, ale powiedzmy sobie szczerze: nie jesteśmy zawodowcami, a pokonywanie górskich szlaków przeplatamy chwilami lenistwa. Pozwólcie nam na to, lożo szyderców, bo dzięki takim amatorom jak my, ludzie jeszcze bardziej doceniają waszą profeskę.

Norwegia. Olberg.

No dobrze, ale wróćmy do warunków pogodowych. Jakby było mało, w końcowym etapie naszego rajdu trafiliśmy na śnieg i oblodzenia. I tak już było do końca. A potem trzeba jeszcze wrócić zwłaszcza, że wyszło słonko i zrobiło się naprawdę ciepło.
Jak widzicie trafił nam się szlak urozmaicony i nie dziwcie się wspomnianemu na początku pytaniu Kaprala. Wiedział chłop z czym wiąże się pokonywanie szlaku w takich warunkach.

Podczas takich wypraw stopa pracuje i poddawana jest rozmaitym obciążeniom i narażona jest na wiele niespodzianek, niekoniecznie pozytywnych.

Podobnie było podczas wyprawy w Bieszczadzkim Worku, wspomniany Kjeragbolten, czy Preikestolen.

Nie jesteśmy zawodowcami, ale wiemy jedno: buty mają być wygodne. Tylko tyle i aż tyle.

Norwegia. Manafossen.

Nigdy nie będziemy deptać po Himalajach, przemierzać Sahary, polować na pingwiny na Antarktydzie – dlatego nie potrzebujemy profesjonalnych trepów za ponad tysiąc złotych.

Potrzebujemy wygodnych, funkcjonalnych butów, które fajnie wyglądają, nie są zbyt drogie, a konkretnie kosztują w granicach pięciuset złotych. Stopa nie może się pocić, bieżnik ma być na tyle dobry, by nie ślizgać się na mokrej skale, a but suchy. Więcej nie potrzebujemy, naprawdę.

Specjalne kompozytowe wstawki zapewniają lekkie wsparcie goleni, dzięki czemu nogi tak szybko nie męczą się podczas długiego marszu. Antypoślizgowa podeszwa i agresywny bieżnik zapewnia stabilność na każdym podłożu. Podeszwa odporna jest na oleje oraz paliwa.

I powiem wam, że kiedy kupiłem Magnumy Cobra 8.0 Desert Tan wiedziałem, że to jest to.

Norwegia. Brusand.

Na szczęście ten wpis nie jest sponsorowany, więc wszelkie ewentualne zarzuty z waszej strony, jak to niby piszę pod dyktando koncernów zbywam wzruszeniem ramion.

Zwłaszcza, że wyglądają naprawdę przyjemnie dla oka. A to ważne, bo oprócz tego, że są praktyczne, to jeszcze fajnie w nich wyglądasz. Umówmy się, jesteśmy trochę próżni i lubimy też w miarę dobrze wyglądasz. Mówisz, że ty nie? No ok.

Charakterystyka:
materiał zewnętrzny: zamsz / nylon 900D
odprowadzająca wilgoć na zewnątrz buta podszewka
testowane i certyfikowane do normy bezpieczeństwa EN 20347:2004
brak metalowych elementów – niewykrywalne przez elektroniczne systemy bezpieczeństwa
dodatkowo wzmocniony i odporny na ścieranie panel pięty w podeszwie
komfortowa wkładka, profilowana i wyjmowana
kompozytowa cholewka gwarantuje bardzo małą wagę butów
doskonała przyczepność do każdego podłoża, podeszwa antypoślizgowa

Buty są lekkie i to było pierwsze moje wrażenie. Drugie było wkurwiające, bo nie lubię sznurować obuwia, a te magnumy są przecież dosyć wysokie. Trochę tego wiązania więc było.

Norwegia. Kjeragbolten.

Ok, przyznaję – bałem się, że stopa się zapoci, że przemoknie jak karton. Że podeszwa popęka, a przy wejściu na głaz wypierdolę się jak na skórce od banana. Wiecie jak to jest. W końcu marketing i snobistyczni znajomi skutecznie nas wytresowali – trep do łażenia po wertepach musi być drogi w ch.., prawda?

Okazuje się, że nic z tego! Nie dość, że but jest lekki, fajnie się go nosi, to nie obciera stóp. Mało tego, zajebiście trzyma się gruntu. Jest elastyczny. A dla świętego spokoju trzeba go poddać impregnatem. Aha, no i nie rozciąga się. Nawet jak wrzucisz go do pralki. Poważnie.

Buty wykonane zostały z połączenia naturalnej skóry i nylonu. Konstrukcja nie posiada żadnych metalowych elementów. Kompozytowe wstawki zapewniają wsparcie goleni, a wysoki stan buta zabezpiecza kostki przed urazami.

Wewnątrz buta znajduje się wyściółka, której zadaniem jest pochłanianie wilgoci, co w znaczący sposób poprawia komfort użytkowania i chroni stopy przed odparzeniami. Podeszwa wykonana jest z antypoślizgowej gumy i posiada szeroki bieżnik.

Ułatwia to poruszanie się w trudnym terenie i przeciwdziała poślizgnięciom stopy na nierównościach terenowych.

No nie wiem, co wam jeszcze powiedzieć. Że testowałem go w ekstremalnych warunkach? Zrzucałem na niego podkutego konia i stado świń? Paliłem go oraz poddawałem topieniu na dnie Bałtyku?

Pamiętajcie, jestem łajzą amatorem, który nie chce przepłacać za dobre buciory do bezpiecznego chodzenia po wertepach i szpanowania w nich w trakcie niedzielnego spaceru.

Na ile taki but wystarczy? No nie wiem, to zależy jak intensywnie go używasz i w jakich warunkach, ale wydaje mi się, że trzy lata – o ile będziesz o nie dbał – spokojnie mogą ci służyć.

Podsumuję, bo tu nie ma co opowiadać specjalistyczno – snobistycznym językiem: jeśli szukasz dobrze wyglądających butów, bezpiecznych, niezbyt drogich, idealnych do chodzenia w górach, terenach piaszczystych, błocie i innych stosunkowo trudnych warunkach terenowych jest to but idealny dla ciebie.

To moje trzecie magnumy. Pierwszą sterałem, teraz chodzę w kolejnych, a w magazynku czeka para zapasowych. No tak, mam jeszcze czarną edycję, którą noszę w zimie. Tak, że rozumiecie – takie buty to dla mnie BUTY.

Polecam wam szczerze. Możecie je kupić –>> TUTAJ.

Przemek Saracen
Przemek Saracen
Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

Skomentuj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jesteśmy na Instagramie

Error decoding the Instagram API json
Sobótka
zachmurzenie duże
-7.1 ° C
-2 °
-7.7 °
89 %
2.9kmh
88 %
wt.
-2 °
śr.
1 °
czw.
0 °
pt.
-1 °
sob.
-1 °

Najnowsze

Zobacz również