wtorek, 5 grudnia, 2023

[analiza] Aresztowanie mafioza uciekającego od 30 lat to nie koniec Cosa Nostry

Udostępnij

Matteo Messina Denaro, jeden z przywódców sycylijskiej mafii Cosa Nostra, został w końcu zatrzymany po 30 latach ucieczki. Jego aresztowanie nastąpiło, gdy około 100 policjantów otoczyło prywatną klinikę Maddalena w Palermo, gdzie odkryli, że jest leczony.

Od tygodni krążyły plotki, że Denaro jest chory i przechodzi chemioterapię – ale opinia publiczna była zaskoczona, że najbardziej poszukiwany człowiek we Włoszech leczył się w klinice w Palermo razem ze zwykłymi obywatelami. Stał w kolejce do badań, kiedy podszedł do niego policjant, aby zapytać, kim jest. Stojący obok niego współpracownik rzucił się do ucieczki, ale on podszedł i po prostu odpowiedział: „Jestem Matteo Messina Denaro”.

Aresztowanie Denaro 16- ego stycznia nastąpiło dokładnie 30 lat i jeden dzień po aresztowaniu jego mentora, szefa Toto „Bestii” Riiny. Znamienny wydaje się fakt, że po trzech dekadach ucieczki właśnie w tym dniu udało się go w końcu dogonić. Może to oznaczać, że wewnętrzna dynamika Cosa Nostra się zmienia i że ktoś zdecydował się go wydać, bo nie był już uważany za „użytecznego”.

Denaro jest ostatnim szefem, który zna wszystkie tajemnice związane z atakami Cosa Nostra na państwo z początku lat 90. Gdyby zaczął mówić, mógłby dostarczyć istotnych elementów układanki powojennej mafii. Jest to jednak bardzo mało prawdopodobne, więc każdy kto ma nadzieję na zamknięcie lub ujawnienie prawdy, może się rozczarować.

Śledczy wiedzą mniej o tym, jak wyglądają obecni przywódcy i teraz będą walczyć z jedną ręką związaną za plecami, szukając innych podejrzanych o mafię.

Most między starą a nową szkołą

Denaro był ostatnim szefem mafii starej generacji. Reprezentuje ostatnie ogniwo między wojowniczą i jawną Cosa Nostra z początku lat 90. a cichą, biznesową mafią XXI wieku. Urodził się w rodzinie mafijnej i był znany ze swojej przemocy.

Jest ostatnim szefem mafii, który związał się z pokoleniem Corleone, grupą mafiosów (kierowaną przez Riinę i Bernardo Provenzano), która zasadniczo prowadziła wojnę z państwem włoskim na początku lat 90. Konflikt spowodował wiele gwałtownych zgonów, takich jak sędziowie Giovanni Falcone i Paolo Borsellino oraz Giuseppe Di Matteo, 12-letni syn zdrajcy , który został porwany, uduszony i rozpuszczony w kwasie, aby zmusić ojca do wycofania się z jego współpracy z państwem.

Uważany za mniej konserwatywnego niż tradycyjni i starsi przywódcy, Denaro był bardziej błyskotliwy i bardziej nowoczesny. Był w stanie kierować Cosa Nostrą od 2007 roku aż do aresztowania, infiltrując legalną gospodarkę za pośrednictwem firm- przykrywek.

Podczas gdy Riina przyjęła terrorystyczną strategię wobec państwa, mafijna marka Denaro uosabia XXI wiek: opiera się na mieszance przemocy, nielegalnej działalności, solidarności społecznej (zapewnianie miejsc pracy i sprawiedliwości lokalnym społecznościom), ciszy i anonimowości. Kluczowe znaczenie mają również solidne kontakty biznesowe i polityczne, zwłaszcza zdolność do reinwestowania „brudnych pieniędzy” w legalną gospodarkę.

W ostatnich latach sugerowano nawet, że Denaro inwestuje w innowacyjne i przyszłościowe biznesy (takie jak firmy zajmujące się energią wiatrową i słoneczną ). Wszystko to jest wspierane przez dużą sieć pomocników, którzy chronili Denaro przez ostatnie 30 lat. Często są to osoby, które nie są karane, więc są mniej możliwe do wyśledzenia.

Istnienie takich zaufanych sieci wsparcia w ramach mafii Denaro jest kwestią kluczową dla władz. Pokazuje to wciąż istnienie warstwy omertà – ciszy – która go chroniła. To aresztowanie jest wyraźnym zwycięstwem państwa włoskiego, ale należy zadać sobie pytanie, dlaczego tak długo trwało odnalezienie Denaro na Sycylii. Najwyraźniej trudno było przerwać jego ochronny krąg.

Policja powoli była w stanie usunąć te warstwy wspólników, które naraziły go na niebezpieczeństwo – ale zajęło to trochę czasu. Podczas badania sieci mafijnych włoska policja zaczęła polegać zarówno na tradycyjnym monitoringu, jak i na bardziej nowoczesnych przechwyceniach cyfrowych i telefonicznych. Te ostatecznie okazały się skuteczne.

Koniec Cosa Nostra – czy nowa era?

Aresztowanie Denaro może równie dobrze wywołać próżnię władzy, która pogrąży Cosa Nostrę w kryzysie – ale to nie koniec mafii. Upadek Denaro może nawet stworzyć okazję do ponownej mutacji, zmiany i dostosowania się do nowych możliwości biznesowych, tak jak wąż zmienia skórę. Uważam, że to aresztowanie oznacza zmianę warty dla kierownictwa Cosa Nostra. Możliwe, że Denaro nie był już odpowiedni ani potrzebny. Może nawet przeżył swoją przydatność. Nowa generacja będzie już zarządzała Cosa Nostra.

Wiele osób może teraz ogłosić śmierć Cosa Nostry. Najwyraźniej nie jest w tak dobrym stanie, jak inne gangi we Włoszech – kalabryjska „Ndrangheta” i neapolitańska Camorra , które dobrze prosperują – ale sprawa jest daleka od przegranej. Nawet po upadku Denaro, Cosa Nostra nadal funkcjonuje, przenikając włoską gospodarkę i gospodarki wielu innych krajów europejskich. Dlatego państwo włoskie i kraje europejskie muszą nieustannie kontynuować walkę z mafiami i zorganizowanymi grupami przestępczymi i nigdy nie tracić czujności.


Felia Allum. Profesor porównawczej przestępczości zorganizowanej i korupcji na Uniwersytecie w Bath

Przemek Saracen
Przemek Saracen
Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

Skomentuj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jesteśmy na Instagramie

Error decoding the Instagram API json
Sobótka
zachmurzenie duże
-7.1 ° C
-2 °
-7.7 °
89 %
2.9kmh
88 %
wt.
-2 °
śr.
1 °
czw.
0 °
pt.
-1 °
sob.
-1 °

Najnowsze

Zobacz również