niedziela, 19 maja, 2024
21 C
Sobótka

Czy kwas hialuronowy jest tak skuteczny, jak twierdzą firmy kosmetyczne?

Kwas hialuronowy stał się niezwykle modnym hasłem w branży kosmetycznej, obejmującej wszystko, od kremów i środków czyszczących po szampony go zawierające. Często produkty te są sprzedawane konsumentom z obietnicą, że kwas hialuronowy poprawi nawilżenie – ważne dla utrzymania najlepszego wyglądu skóry.

Kwas hialuronowy jest wszechobecny w naszych narządach i tkankach, odgrywając kluczową rolę w funkcjonowaniu naszych komórek i tkanek.

Kwas hialuronowy jest stosowany klinicznie od dziesięcioleci, na przykład jako lek do wstrzykiwania między stawy, aby pomóc nawilżyć chrząstkę . Jednak na przełomie wieków firmy kosmetyczne zaczęły używać go jako składnika nawilżającego w produktach kosmetycznych.

Uważa się, że miejscowo kwas hialuronowy działa poprzez trzymanie i zatrzymywanie cząsteczek wody w celu nawilżenia skóry i przywrócenia jej elastyczności, zapobiegając zmarszczkom. W połączeniu z filtrem przeciwsłonecznym kwas hialuronowy może chronić skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym, ponieważ ma właściwości przeciwutleniające (co oznacza, że ​​zapobiega uszkodzeniom powodowanym przez czynniki utleniające, takie jak promieniowanie ultrafioletowe).

Jednym z najczęstszych twierdzeń marketingowych stosowanych w celu sprzedaży kwasu hialuronowego jest od dawna przekonanie, że kwas hialuronowy zawiera wodę 1000 razy większą niż jego masa. Oznacza to, że może utrzymać wilgoć i zmniejszyć utratę wilgoci.

Jednak twierdzenie to zostało ostatnio zakwestionowane w licznych publikacjach omawiających wnioski z artykułu przed drukiem, z których wynika, że ​​twierdzenie to nie jest prawdziwe. Autorzy tekstu, naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego, przyjrzeli się właściwościom wiązania cząsteczek kwasu hialuronowego i wody, aby sprawdzić twierdzenie, że może on pomieścić wodę w ilości 1000 razy większej niż jego masa.

W tym celu naukowcy stworzyli roztwór zawierający 1 g kwasu hialuronowego i 1000 g wody (0,1% kwasu hialuronowego), który porównano z samą wodą. Następnie podgrzano oba roztwory, mierząc zachodzące zmiany termiczne. Stwierdzili, że nie ma dużej różnicy w zmianach zachodzących w 0,1% roztworze kwasu hialuronowego w porównaniu z czystą wodą. Doszli zatem do wniosku, że długo utrzymywane twierdzenie jest nieprawdziwe.

Odkrycia te mogą sprawić, że konsumenci będą się zastanawiać, jak dobrze faktycznie działają ich produkty z kwasem hialuronowym, jeśli nie nawilżają skóry tak bardzo, jak wcześniej twierdzono.

Jak działa kwas hialuronowy

Chociaż nie ma wątpliwości co do uzyskanych wyników eksperymentów, wnioski dotyczące zdolności kwasu hialuronowego do zatrzymywania wody nie mają zastosowania do wszystkich postaci kwasu hialuronowego.

Kwas hialuronowy występuje w różnych rozmiarach molekularnych. W ramach eksperymentów ten wstępny wydruk dotyczył tylko jednej średniej wielkości cząsteczki kwasu hialuronowego. Oznacza to, że wyniki mogą być prawdziwe tylko w przypadku produktów zawierających średnie i mniejsze cząsteczki kwasu hialuronowego.

Cyfrowy rysunek cząsteczek kwasu hialuronowego tworzących sieci.
Cząsteczki kwasu hialuronowego tworzą sieci przypominające plaster miodu. Tartila/Shutterstock

Kiedy kwas hialuronowy wchodzi w interakcję z wodą, jego części kochające i nienawidzące wody prowadzą do odpychania elektrostatycznego. Umożliwia to dużej liczbie cząsteczek kwasu hialuronowego tworzenie sieci , które wyglądają trochę jak plastry miodu i rozszerzają się.

Im większy rozmiar cząsteczki kwasu hialuronowego, tym większa jest jego zdolność do tworzenia struktur plastra miodu – a także tym większa zdolność zatrzymywania wody w stosunku do własnej masy.

Kwas hialuronowy o większych cząsteczkach utworzy te sieci w stężeniu 0,1%, co oznacza, że ​​może utrzymać w wodzie ilość 1000 razy większą od własnej masy. Niektóre bardzo duże cząsteczki utworzą takie sieci nawet w stężeniu tak niskim jak 0,05% . Oznacza to, że może pomieścić wodę o masie 2000 razy większej niż jego waga.

Warto również zauważyć, że kwas hialuronowy nie tylko zatrzymuje wilgoć i nawilża skórę. Ze względu na działanie nawilżające i przeciwutleniające wspomaga także regenerację komórek i stymuluje produkcję kolagenu. Zatem zalety kwasu hialuronowego wykraczają poza jego zdolność do zatrzymywania wody.

Chociaż ten artykuł mógł częściowo obalić jedno popularne twierdzenie o właściwościach nawilżających kwasu hialuronowego, nie oznacza to, że należy zaprzestać jego stosowania. Badania wciąż pokazują, że nie ma wątpliwości co do właściwości nawilżających kwasu hialuronowego, dzięki którym skóra staje się bardziej miękka, gładsza i mniej zmarszczek. Ponadto działanie przeciwutleniające kwasu hialuronowego sprzyja wzrostowi nowych komórek skóry i kolagenu.

Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że otrzymujesz najskuteczniejszy możliwy produkt, poszukaj takiego, który zawiera wiele cząsteczek kwasu hialuronowego (czasami określanych jako „potrójna waga”, „wielowaga” lub „wielocząsteczkowa masa”). Poszukaj także produktu zawierającego minimalne stężenie kwasu hialuronowego wynoszące 0,1%.

Dzieje się tak, ponieważ badania sugerują, że produkty zawierające cząsteczki kwasu hialuronowego o różnych rozmiarach mogą być bardziej korzystne dla skóry niż preparaty zawierające tylko cząsteczki kwasu hialuronowego o jednej wielkości. Częściowo wynika to z tego, że mniejsze cząsteczki lepiej przenikają przez skórę, podczas gdy większe zatrzymują więcej wody.

Liana Liu. Szkoła Chemii i Inżynierii Chemicznej, Uniwersytet w Surrey

Top Tygodnia

Psycholog radzi: nie musisz wszystkiego kontrolować. Naucz się odpuszczać.

Dobre 15 lat temu, gdy byłam mamą raczkującego berbecia,...

“Rozróby i romanse”. Egmont przywraca do życia trupa. Ależ oni rozrabiają!

„Rozróby i romanse” to zbiór siedmiu nowelek rozgrywających się...

Florencja Północy, perła baroku, stolica kultury i wolności. Drezno. [76 zdjęć]

Florencja Północy, miasto baroku, kolebka kultury. Przepiękna starówka i...

Joe Metheny. Zabójca, który robił ze swoich ofiar hamburgery

Ta historia jest zbyt fantastyczna, by była prawdziwa, a...

Prawdziwa historia legendarnego zdjęcia „Pocałunek życia”

Kiedy przeglądam social media, co pewien czas widzę historyczne...

Zobacz koniecznie

Kvikk Lunsj. Narodowa przekąska Norwegów

Choć na przestrzeni lat próbowano zmieniać jego smak, od...

Bieszczady. Torfowisko w Tarnawie i Bieszczadzki Worek.

Dziś ambitny dzień. Ruszamy do Bieszczadzkiego Worka, którędy ruszymy...

Nemo szuka Aquamana, a cyngle z “Pulp Fiction” biorą się za złola z “Gwiezdnych Wojen”.

Fotomontaże są stare jak fotografia. Rozwój technologii sprawił, że...

Psycholog radzi: Jak radzić sobie w sytuacjach stresowych?

Wyobraź sobie, że stajesz przed komisją egzaminacyjną. Albo publicznością....
Tylko na Wakacje.pl

Powiązane

Popularne Kategorie