wtorek, 5 grudnia, 2023

Złe wiadomości dla przygranicznego handlu

Udostępnij

Rząd chce radykalnie obniżyć bezcłowy limit wwożonego do Norwegii alkoholu.

W 2013 roku dzięki Siv Jensen umożliwiono zamianę bezłowego limitu tytoniowego na przywiezienie do kraju dodatkowego 1,5 litra wina. Rząd chce tę zmianę anulować. Po wejściu zmian w życie możliwe będzie wwiezienie tylko 3 litrów wina (4 butelek).

  • Rząd proponuje likwidację możliwości zamiany kontyngentu bezcłowego, zarówno w przypadku sklepów bezcłowych na lotniskach, jak i w przypadku przywożenia alkoholu z przygranicznych wyjazdów handlowych. Oznacza to, że kontyngent bezcłowy zostanie przywrócony do stanu sprzed 1 lipca 2014 roku. Niemożliwe będzie już zastąpienie niewykorzystanego kontyngentu na wyroby tytoniowe dodatkowym winem lub piwem o objętości 1,5 litra. Zmiana zostanie wprowadzona do przepisów celnych od 1 stycznia 2022 roku. Propozycja zmian ma zapewnić dodatkowe przychody budżetowe.

Zmiana będzie dotyczyła zarówno tych, którzy robią zakupy w sklepach wolnocłowych na lotniskach, ale także tych, którzy robią zakupy w np. w szwedzkich sklepach monopolowych Systembolaget.

Argumentem za zmianą przepisów jest wzmocnienie pozycji Vinmonopolet. Zmiany są odpowiedzią na wniosek norweskiego parlamentu (Stortingu) z 2017 roku:

«Storting prosi rząd o rozważenie cofnięcia ostatniej zmiany kontyngentu – w oparciu o ocenę, w jaki sposób aktualne limity wpływają na sprzedaż i pozycję rynkową Vinmonopolet, jako jednego z najważniejszych instrumentów kontroli polityki alkoholowej kraju».

Skomentuj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jesteśmy na Instagramie

Error decoding the Instagram API json
Sobótka
zachmurzenie duże
-5 ° C
-1.4 °
-7.2 °
86 %
3.2kmh
100 %
wt.
-3 °
śr.
0 °
czw.
0 °
pt.
0 °
sob.
-0 °

Najnowsze

Zobacz również