Więcej

  Złe wiadomości dla przygranicznego handlu

  Rząd chce radykalnie obniżyć bezcłowy limit wwożonego do Norwegii alkoholu.

  W 2013 roku dzięki Siv Jensen umożliwiono zamianę bezłowego limitu tytoniowego na przywiezienie do kraju dodatkowego 1,5 litra wina. Rząd chce tę zmianę anulować. Po wejściu zmian w życie możliwe będzie wwiezienie tylko 3 litrów wina (4 butelek).

  • Rząd proponuje likwidację możliwości zamiany kontyngentu bezcłowego, zarówno w przypadku sklepów bezcłowych na lotniskach, jak i w przypadku przywożenia alkoholu z przygranicznych wyjazdów handlowych. Oznacza to, że kontyngent bezcłowy zostanie przywrócony do stanu sprzed 1 lipca 2014 roku. Niemożliwe będzie już zastąpienie niewykorzystanego kontyngentu na wyroby tytoniowe dodatkowym winem lub piwem o objętości 1,5 litra. Zmiana zostanie wprowadzona do przepisów celnych od 1 stycznia 2022 roku. Propozycja zmian ma zapewnić dodatkowe przychody budżetowe.

  Zmiana będzie dotyczyła zarówno tych, którzy robią zakupy w sklepach wolnocłowych na lotniskach, ale także tych, którzy robią zakupy w np. w szwedzkich sklepach monopolowych Systembolaget.

  Argumentem za zmianą przepisów jest wzmocnienie pozycji Vinmonopolet. Zmiany są odpowiedzią na wniosek norweskiego parlamentu (Stortingu) z 2017 roku:

  «Storting prosi rząd o rozważenie cofnięcia ostatniej zmiany kontyngentu – w oparciu o ocenę, w jaki sposób aktualne limity wpływają na sprzedaż i pozycję rynkową Vinmonopolet, jako jednego z najważniejszych instrumentów kontroli polityki alkoholowej kraju».

  Drewniak
  Lubię nic nie robić. Mało zarabiam, bo mało robię. W SK robię nowinki i takie tam różne nie wymagające inwencji. Staram się, byście mieli dostęp do ciekawych informacji. Przemo chce docisnąć mi śrubę, bo twierdzi że i tak nic nie robię. I ma rację.

  Jeśli uznasz, że nasze pisanie jest coś warte, wesprzyj SK :-) Dziękujemy!

  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  5 mitów o Wielkim Wybuchu

  Kiedy myślicie o Wielkim Wybuchu, w wyniku którego powstał wszechświat, co macie na myśli? Jak wyobrażacie sobie ten moment? I w którym miejscu? Okazuje...

  Omicron. Co wiemy o nowym szczepie Covid – 19 wykrytym w RPA?

  Ledwo zaatakowała nas groźna mutacja Delta, a już mamy do czynienia z kolejnym szczepem koronawirusa znanym jako Omicron. Sytuacja nie jest wesoła, ale spróbujmy...

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here