More

  Zdjęcie Dnia. “Wędrowiec odpoczywa” [103]

  Renifery znają wszyscy, a dzieciaki to już najbardziej. W końcu jeżdżą w zaprzęgu Świętego Mikołaja. Jest również bardziej mroczna historia tego zwierzęcia i związana jest z masowym wypasem na przestrzeni północnej Norwegii, Szwecji i Finlandii.

  Renifery są wypasane tak, jak kiedyś pasły się bizony na amerykańskich stepach. Wypasający renifery Lapończycy pozwalają wędrować stadom praktycznie w sposób nieograniczony. Tak więc wędrują nie uznając żadnych barier. Wiąże się to z corocznymi dramatami, kiedy to ogromne stada reniferów stają na drodze rozpędzonych pociągów jadących przez daleką północ. Co najmniej kilkadziesiąt sztuk zwierząt ginie pod kołami lokomotyw.

  Renifer wykorzystywane są w przemyśle futrzarskim oraz w gastronomii. Są również zwierzętami jucznymi i pociągowymi.

  Będąc w Norwegii miałem okazję jeść to mięso pod trzema postaciami: suszonej, jako kiełbasę oraz pieczonej. I powiem wam, że w smaku jest to mięso co najmniej dziwne, trochę nieprzyjemne.

  Jednak wolę renifera w postaci naturalnej, czyli np. oglądanej na żywo. Tak jak we wrocławskim ogrodzie zoologicznym. O takiego właśnie jak ten poniżej:

  Renifer we wrocławskim ogrodzie zoologicznym. Foto: Przemek Saracen

  © Przemek Saracen

  Przemek Saracen
  Przemek Saracen
  Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

  Najnowsze

  Jesteśmy na Insta

  Zobacz również

  Powiązane materiały

  1 Comment