Więcej

  Zapowiadają czwartą falę wariantu Delta koronawirusa, ale czym ta Delta jest? Wyjaśniamy.

  Wydaje się, że trzecia fala koronawirusa opada, jednak fachowcy ostrzegają przed kolejnym atakiem Covid19, a zwłaszcza jego zaraźliwego wariantu Delta. W przypadku Polski zagrożenie jest o tyle groźne, że jako społeczeństwo lekceważymy bezpieczeństwo i szczepienia się. Póki co czas, byśmy dowiedzieli się, czym jest mutacja Delta przed którą ostrzegają naukowcy.

  Z tego, co wiadomo o wspomnianym szczepie, zidentyfikowano go w Indiach 2020- ego roku. Jest to wysoce zaraźliwi i niebezpieczny wirus, z którym osoby niezaszczepione mogą mieć poważne problemy. Wzrost zakażeń w Wielkiej Brytanii spowodowany jest właśnie Deltą, która po triumfalnym tournee po Indiach ruszyła na podbój Zjednoczonego Królestwa. Został tam zdiagnozowany w marcu 2021 roku i od tego czas mamy poważny wzrost zakażeń tą mutacją.

   

  Oto co musisz wiedzieć o wariancie Delta:

  1. Jest bardziej zaraźliwa niż inne szczepy wirusa

  Delta nosi naukową nazwę B.1.617.2. i jest mutacją SARS-CoV-2, która pierwotnie pojawiła się w Indiach. Pierwszy przypadek Delty zidentyfikowano w grudniu 2020 r., a szczep szybko się rozprzestrzenił, stając się wkrótce dominującym warianttem wirusa w Indiach i w Wielkiej Brytanii.

  Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła tę mutację wirusa jako najsilniejszą oraz najszybciej rozprzestrzeniającą się.

  W połowie czerwca amerykańska instytucja CDC  określiła Delta jako „wariant wzbudzający obawy”, używając oznaczenia nadanego również szczepowi Alpha, który po raz pierwszy pojawił się w Wielkiej Brytanii, szczep Beta, który po raz pierwszy pojawił się w RPA, dwa warianty Epsilon zdiagnozowane po raz pierwszy w USA i szczep Gamma zidentyfikowany w Brazylii. (Nowe konwencje nazewnictwa wariantów zostały ustalone przez WHO na początku czerwca jako alternatywa dla nazw liczbowych).

  Poprzednie warianty Covid19 były w stanie zakazić statystycznie do 2,5. Delta w tych samych warunkach potrafi przenieść się na 4 osoby. Nowa odmiana rośnie wykładniczo i staje się dominującym szczepem.

  2. Osoby nieszczepione są zagrożone

  Najbardziej zagrożone są osoby, które nie zostały  zaszczepione przeciwko  COVID-19 oraz dzieci w wieku 5 – 12 lat i młodzież, dla których nie ma jeszcze zatwierdzonych szczepionek.

  3. Delta może prowadzić do „hiperlokalnych epidemii”

  W zależności od tego, że wciąż jest spora ilość osób niezaszczepionych istnieje zagrożenie roznoszenie tzw. hiperlokalnych epidemii”. Wysoka zaraźliwość Delty połączona z niezabezpieczonym nosicielem oraz łatwość podróżowania w dzisiejszych czasach jest ogromnym zagrożenie. Jest również ogromnie trudnym wyzwaniem dla służb medycznych, które praktycznie nie są w stanie wytropić chorego, niezaszczepionego człowieka. Oczywiście wchodzi w grę śledzenie telefonu, ale choćby ze względów moralnych jest to dziś wykluczone.

  Krótko mówiąc – jesteś niezaszczepiony? Jesteś bombą biologiczną, która wybucha wszędzie tam, gdzie trafiasz. Kawiarnia, fast – food, sklep, pole namiotowe. Cokolwiek.

  Odpowiedzi mogą częściowo zależeć od tego, gdzie mieszkasz – i ile osób w Twojej lokalizacji jest zaszczepionych – mówi.

  Nie trzeba dodawać, jak bardzo przeciążony staje się w takich przypadkach lokalny system opieki zdrowotnej. Znając życie, jako pierwszy kraj, który spotka się z tym problemem będą Stany Zjednoczone, ale myślimy, że Polska szybko dołączy do Amerykanów. W końcu jesteśmy społeczeństwem, w którym pokłady lekceważenia solidarności społecznej i poczucia własnej nieomylności są niewyczerpane.

  4. Brak wystarczającej wiedzy o Delcie

  Naukowcy zadają sobie pytania, czy Delta wyewoluuje w taki sposób, że będzie jeszcze bardziej niebezpieczny, niż oryginalny Covid19.

  Chociaż potrzebne są dalsze badania, wczesne informacje na temat niebezpieczeństwa Delty obejmują  badanie  ze Szkocji, które wykazało, że wariant Delta jest w stanie dwa razy szybciej sprawić, że potrzebna jest hospitalizacja. Mówimy tu o pacjentach niezaszczepionych. 

  Kolejne pytanie dotyczy tego, jak Delta wpływa na organizm. Istnieją doniesienia o objawach, które różnią się od tych związanych z oryginalnym szczepem koronawirusa czyli np. braku kaszlu, czyli utraty węchu. Mamy za to do czynienia z gorączką, bólem głowy, gardła i katarem.

  Jeśli pytacie, czy szczepionka na bazie mRNA w pełni zabezpieczy was przed Deltą, odpowiadamy: prawdopodobnie tak. Ale najważniejsze jest tu słowo “prawdopodobnie”. Po prostu nauka nie jest jeszcze w stanie zdecydowanie wykluczyć lub potwierdzić wpływu nowego szczepu na zaszczepionych.

  Na pewno są dwie szczepionki skuteczne w walce z Deltą. Są to Pfizer- BrioNTech (mRNA) oraz Oxford- AstraZeneca (nie mRNA).

  Dane dotyczące skuteczności innych szczepionek przeciwko Delta nie są jeszcze dostępne, ale niektórzy eksperci uważają, że Moderna może działać podobnie do Pfizera, ponieważ obie są szczepionkami mRNA. W tym momencie nie ma informacji o skuteczności Johnson & Johnson przeciwko Delcie, chociaż wykazano, że pomaga zapobiegać hospitalizacjom i zgonom u osób zakażonych innymi wariantami.

  Istnieją dodatkowe pytania i wątpliwości dotyczące Delta, w tym Delta Plus – podwariantu Delta, który został znaleziony w USA, Wielkiej Brytanii i innych krajach. Delta Plus ma jedną dodatkową mutację w stosunku do wariantu Delta. Ta mutacja, zwana K417N, wpływa na białko kolczaste, którego wirus potrzebuje do zainfekowania komórek, i jest to główny cel dla mRNA i innych szczepionek.

  5. Szczepienia to najlepsza ochrona

  Najważniejszą rzeczą jaką możesz zrobić, aby uchronić się przed Deltą jest pełne zaszczepienie, jednak wiemy, że w takim kraju jak Polska jest to w dużej mierze niemożliwe. I to nie ze względów medycznych, naukowych, lecz… politycznych.

  Wydaje się, że w takim kraju jak Polska jedynie wzrost epidemii oraz zgony bliskich osób są w stanie przekonać niedowiarków do szczepień. Jest to brutalne, ale niestety prawdziwie.

  Dopiero lokalne epidemie oraz związane z tym ograniczenia, załamanie służby zdrowia oraz tłok na cmentarzach pokazują nam, z czym mamy do czynienia.

  Dlatego szczepmy się. W przypadku zdrowia własnego i najbliższych naprawdę nie musimy udowadniać, że jesteśmy mądrzejsi od naukowców i lekarzy.

  Źródło:Futurity
  Joanna Warska
  Jestem trybikiem w maszynie. Trzeba to piszę, nie piszę to wypoczywam na balkonie, trawie lub w ogrodzie.

  Jeśli uznasz, że nasze pisanie jest coś warte, wesprzyj SK 🙂 Dziękujemy!

  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  Nissan zastępuje NV200 i e-NV200 zupełnie nowym Townstarem, ale obiecuje coś więcej!

  Nissan zaprezentował nową generację lekkich pojazdów użytkowych: zupełnie nowego Townstara. Townstar będzie dostępny zarówno z silnikiem benzynowym ICE, jak i z całkowicie elektryczną opcją BEV. Japoński producent...

  Powstała lista najbogatszych Norwegów. Czterystu z nich jest miliarderami.

  W najnowszym zestawieniu najbogatszych Norwegów skandynawskiego magazynu "Kapital" jest 400 miliarderów. Pod rządami Erny Solberg całkowita wartość majątku 400 najbogatszych Norwegów podwoiła się do poziomu...

  Sierpniowe pożary lasów biją rekordy emisji dwutlenku węgla i przebijają roczną “produkcję” Indii.

  Wszystko idzie ku „najlepszemu”: tylko w wakacje światowe pożary wyemitowały rekordową ilość dwutlenku węgla przekraczając roczną „produkcję” Indii. W zeszłym miesiącu świat ustanowił nowy przerażający...

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here