Wybierasz się do Norwegii z namiotem i nie chcesz płacić za kamping? Przeczytaj ten wpis!

Prawo dostępu, czasami nazywane też prawem do wędrowania, gwarantuje Norwegom i każdemu, kto zwiedza Norwegię możliwość swobodnego przemieszczania się – pod warunkiem poszanowania natury. Potrzeba przebywania na świeżym powietrzu to ważna część norweskiej tożsamości narodowej.

Dziękujemy, że nas czytasz! Będziemy ogromnie wdzięczni, jeśli zdecydujesz się wesprzeć Srebrny Kompas na Zrzutce! Dziękujemy! 

Oczywiście istnieją pewne zasady, do których należy się stosować tak, aby wszyscy mogli korzystać z uroków natury.

Podstawę stanowi nakaz: bądź rozważny i odpowiedzialny. Nie wyrządzaj trwałych szkód i kiedy opuszczasz dane miejsce zostaw je w takim stanie, w jakich sam chciałbyś je zastać.

Prawo dostępu wywodzi się z dawnej tradycji, która została skodyfikowana w 1957 r. jako tzw. „prawo wszystkich ludzi” (Allemannsretten), zgodnie z którym każdy ma prawo do kontaktu z naturą na takich samych warunkach.

Możesz rozbić namiot lub spędzić noc pod gwiazdami gdziekolwiek pośród krajobrazów wiejskich, leśnych lub górskich, z wyjątkiem pól uprawnych i miejsc postoju przy trasach. Musisz także pamiętać o zachowaniu przynajmniej 150 metrów dystansu od najbliższego zamieszkałego domu.

Jeśli chcesz spędzić w tym samym miejscu więcej niż dwie noce, musisz uzyskać pozwolenie właściciela terenu, chyba że znajdujesz się w górach lub w miejscach bardzo oddalonych.

Opróżnianie toalet jest dozwolone wyłącznie w oznakowanych miejscach.

Między 15. kwietnia a 15. września w lasach lub w ich pobliżu nie wolno rozpalać ognisk, a w pozostałych okresach czasu podczas palenia ognia jesteśmy zobowiązani do zachowania wyjątkowej ostrożności.

Generalnie na terenie całego kraju można zbierać jagody, grzyby i dzikie kwiaty, jednak malina moroszka rosnąca w Norwegii Północnej podlega specjalnym regułom.

Nie zezwolenia by łowić ryby słonowodne pod warunkiem, że robisz to na własny użytek.

Prawo dostępu obowiązuje na terenach otwartych, określanych czasami jako „tereny nieogrodzone”, co tak naprawdę oznacza tereny nieuprawiane. Jeśli chodzi o Norwegię głównie są to tereny przybrzeżne, torfowiska, lasy i góry. Niewielkie obszary nieuprawiane znajdujące się w obrębie większych pól uprawnych nie są traktowane jako tereny otwarte.

Prawo dostępu nie ma zastosowania w przypadku „terenów ogrodzonych”, czyli ziem prywatnych: terenów uprawnych — zaoranych pól (bez względu na obecność plonów), pastwisk i ogrodów, także młodych plantacji, działek budowlanych oraz terenów miejskich.

Jednak od 15 października do 30 kwietnia, kiedy ziemia jest pokryta śniegiem lub zmarznięta, to ograniczenie przestaje dotyczyć pól i łąk. Weź pod uwagę, że określenie „teren ogrodzony” niekoniecznie musi być rozumiane dosłownie.

Przemysław Saracen
Przemysław Saracen
Dziennikarz, pisarz i publicysta, kreator opinii. Założyciel i wydawca magazynu "Srebrny Kompas". Autor w serwisie "Posty.pl" oraz współpracownik lokalnego magazynu "Tu Lubin". Finalista polskiej edycji międzynarodowego konkurs scenariuszowego Hartley - Merill utworzonego przez Roberta Redforda. Przewodniczący jury lokalnego festiwalu filmowców amatorów. Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij

Popularne

Najnowsze

Zobacz również
Powiązane

„Tarnation”. Pierwszy raz zetknąłem się z tak zrealizowanym dokumentem.

Przez chwilę poczułem się bezradny w poszukiwaniu sposobu opowiedzenia...

Jak się fałszuje listy poparcia list wyborczych – krótki poradnik

W 2020 roku dowiedzieliśmy się, że podczas wyborów prezydenckich...
00:02:20

„Watchmen”. Inteligentna rozrywka, w której trykociarze żyją wśród nas.

Czekałem na ekranizację "Watchmen", czekałem i wreszcie się doczekałem...

Gwałt, pijaństwo i okrucieństwo. Tak Wikingowie grzebali zmarłych

Śmierć i związane z nią pożegnanie zmarłego jest nieodłączną...