piątek, 29 marca, 2024

Najnowsze

Fotoalbum

Podobne wpisy

Wszystko co powinieneś wiedzieć o wynajmie mieszkania w Norwegii

Wynajem mieszkań nie wymaga kapitału własnego, z wyjątkiem depozytu. Jeśli potrzebujesz pieniędzy na kaucję, skontaktuj się z gminą. Niektóre gminy mogą oferować pożyczki jako depozyt, podczas gdy inne mogą zapewnić gwarancję, którą niektórzy właściciele akceptują jako alternatywę dla depozytu. Jeśli gmina nie oferuje kredytu na depozyt, alternatywą może być kredyt depozytowy z banku prywatnego.

Dziękujemy, że nas czytasz! Będziemy ogromnie wdzięczni, jeśli zdecydujesz się wesprzeć Srebrny Kompas na Zrzutce! Dziękujemy! 

Twoje najważniejsze prawa jako najemcy znajdują się w umowie najmu oraz w ustawie czynszowej. Ustawa o czynszu zawiera zakaz dyskryminacji w warunkach czynszu. Strony (wynajmujący i najemca) mogą uzgodnić wysokość czynszu przy zawieraniu umowy. Jednak po zawarciu umowy najmu wysokość czynszu nie może ulec zmianie o więcej niż wskaźnik cen konsumpcyjnych przez pierwsze trzy lata. Korekta indeksu może nastąpić najwcześniej po roku.

Najemca nie jest zobowiązany do płacenia czynszu za więcej niż jeden miesiąc z góry. Czynsz musi wynosić określoną kwotę. Dodatkowo można uzgodnić, że zostanie doliczona opłata za prąd według zużycia. To samo dotyczy opłat za wodę i ścieki, gdy są one mierzone według zużycia. Inne dodatki nie są dozwolone.

Najemca ma prawo wprowadzić najbliższą rodzinę do domu. Wynajmujący nie może zamykać się w mieszkaniu bez zgody najemcy.

Ustawa o czynszu nie zabrania wynajmowania zniszczonych domów, ale nie można wynajmować budynku, który nie jest dopuszczony do zamieszkania lub jest niebezpieczny dla zdrowia. Jeśli wynajmujący poda nieprawidłowe informacje o domu, nastąpi naruszenie umowy (wada). Uszkodzenia, wady lub inne warunki w mieszkaniu, o których wiedział najemca przed podpisaniem umowy, nie są uważane za wady. Jeśli w mieszkaniu występują wady, wynajmujący jest zobowiązany do usunięcia wad tak, aby mieszkanie było zgodne z umową. Jeżeli wynajmujący nie usunie wad, najemca może żądać obniżenia czynszu lub wstrzymania czynszu. Jeżeli braki są znaczne, najemca może wypowiedzieć umowę. Zawsze najpierw skontaktuj się z wynajmującym, jeśli uważasz, że coś jest nie tak.

Zawsze możesz zażądać zawarcia pisemnej umowy najmu między wynajmującym a najemcą. Umowa powinna zawierać: nazwę i adres stron, jaki pokój jest wynajmowany oraz wielkość czynszu. Jeżeli wynajmujący wymaga kaucji, należy to również zaznaczyć w umowie. Okres wypowiedzenia musi być podany w umowie, w przeciwnym razie jest to trzy miesiące. Przejrzyj dom po zawarciu umowy i opisz w umowie, jak wygląda ten dom. Zrób listę mebli i innych rzeczy znajdujących się w domu i opisz ich stan.

Możesz użyć standardowej umowy jako punktu wyjścia. Standardową umowę można znaleźć na stronie www.forbrukerportalen.no .

Kaucja to kwota, którą najemca zapewnia jako zabezpieczenie należnego czynszu lub zniszczenia domu. Kaucja nie może być większa niż sześciokrotność miesięcznego czynszu. Kwotę należy wpłacić na oddzielny rachunek bankowy (deponować), a ani najemca, ani wynajmujący nie mogą samodzielnie dysponować kwotą w okresie najmu. Jeśli wynajmujący wymaga od najemcy wpłacenia kaucji na rachunek własny lub wpłaty kaucji w gotówce, najemca zawsze może odmówić. Ewentualną opłatę na rzecz banku za założenie rachunku depozytowego musi uiścić wynajmujący. Po zakończeniu najmu wynajmujący zwykle wyraża pisemną zgodę na wpłacenie przez najemcę kaucji z banku. Jeśli tak się nie stanie, najemca musi na piśmie zażądać od banku wpłacenia kaucji. Bank musi wtedy powiadomić wynajmującego na piśmie o roszczeniu,

Zasiłek mieszkaniowy to państwowy program wsparcia finansowego dla osób znajdujących się w niekorzystnej sytuacji na rynku mieszkaniowym. Zasiłek mieszkaniowy pomoże osobom o niskich dochodach i wysokich wydatkach mieszkaniowych nabyć mieszkanie lub zamieszkać w lokalu, który już posiadają. Program jest opłacany przez państwo i administrowany przez Bank Mieszkaniowy i gminy.

Każdy, kto ma słabe finanse, nie ma automatycznie prawa do zasiłku mieszkaniowego. Jeżeli wnioskodawca spełnia wszystkie warunki programu, może zostać przyznany dodatek mieszkaniowy. Termin składania wniosków o zasiłek mieszkaniowy upływa 14 dnia każdego miesiąca. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku wpłata następuje 10 dnia następnego miesiąca.

Wnioski są przesyłane do biura zasiłków mieszkaniowych w gminie, w której mieszkasz, lub drogą elektroniczną na adres internetowy www.altinn.no . Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z biurem zasiłków mieszkaniowych w Twojej gminie.

Najem na czas określony wygasa bez wypowiedzenia w określonym czasie. W trosce o najemcę podstawową zasadą jest to, że umowy najmu na czas określony nie mogą być zawierane na okres krótszy niż trzy lata. Jako najemca nie jesteś zatem co do zasady związany umową na czas określony, która jest krótsza niż trzy lata. Umowa na czas określony może zostać rozwiązana, chyba że uzgodniono inaczej.

Umowa na czas nieokreślony obowiązuje do momentu jej rozwiązania przez jedną ze stron. Jeżeli w najmie nie uzgodniono okresu wypowiedzenia, okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące. Najemca może zrezygnować bez podania przyczyny. Wypowiedzenie powinno mieć formę pisemną. Wynajmujący może wypowiedzieć najemcę, jeśli ma uzasadniony powód. Powiadomienie wynajmującego musi mieć formę pisemną. Najemca może protestować przeciwko wypowiedzeniu umowy przez wynajmującego, a wypowiedzenie wygaśnie wówczas, jeśli wynajmujący nie wniesie sprawy do rady rozjemczej / HTU (Komisja ds. Sporów Najmu w Oslo, Akershus, Bergen i Trondheim).

komentarze

Popularne 24h