Więcej

  Współrządząca Norwegią partia Høyre chce zaostrzenia polityki imigracyjnej

  Komitet programowy współrządzącej partii Høyre przedstawił wstępny projekt programu partii do 2025 roku. Projekt ten przewiduje między innymi zaostrzenie polityki imigracyjnej.

  Komitet programowy proponuje przyznawanie uchodźcom przybywającym do Norwegii tylko prawa pobytu tymczasowego. W propozycji programu pojawia się również zapis, że «spodziewany jest powrót uchodźców na obszary, z których uciekli, gdy tylko stanie się to bezpieczne».

  Høyre chce również zaostrzyć przepisy dotyczące prawa ubiegania się o pozwolenie na pobyt stały przez obywateli spoza UE/EOG i krajów nordyckich. Partia chce wydłużenia obowiązkowego okresu przebywania w Norwegii, uprawniającego do starania się o pobyt stały. Teraz wymóg pobytu w NO wynosi trzy lata, a politycy chcą wydłużenia do sześciu.

  Chcą również wprowadzić obowiązek co najmniej czterech lat samowystarczalności oraz wymagania dotyczące posiadania pracy – jako warunków uzyskania zezwolenia na pobyt stały.

  Partia chce również zaostrzenia polityki łączenia rodzin, stawiając nowe wymagania wobec tych, którzy chcą sprowadzić rodzinę do Norwegii. Aby móc sprowadzić rodzinę do Norwegii, trzeba będzie zapewnić jej utrzymanie.

  W przedstawionej propozycji programowej czytamy również, że Høyre zamierza:

  • Dążyć do ścisłej, przewidywalnej i zrównoważonej polityki imigracyjnej.
  • Pracować nad ogólnoeuropejskimi rozwiązaniami polityki uchodźczej i migracyjnej.
  • Nie przyznawać obywatelstwa, jeżeli wnioskujący aktywnie sprzeciwia się lub odmawia współpracy przy ustalaniu własnej tożsamości.
  • Nie osiedlać imigrantów na obszarach, w których ich odsetek przekracza 30 procent.
  • Osobom ubiegającym się o azyl i uchodźcom pozostającym w związkach z osobami tej samej płci zapewnić prawo do łączenia rodziny z małżonkiem/partnerem.
  • Zapewnić edukację w zakresie norweskich wartości i norm społecznych, zwłaszcza dotyczących równouprawnienia kobiet, mniejszości seksualnych i religijnych oraz przestrzegania zasad wolności słowa.
  Przemek Saracen
  Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

  Jeśli uznasz, że nasze pisanie jest coś warte, wesprzyj SK 🙂 Dziękujemy!

  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  Niewidzialne staje się widzialne, czyli 47 edycja konkursu fotograficznego Nikona

  Uwielbiamy w „Srebrnym Kompasie” fotografie. Zdajemy sobie sprawę, że są momenty, których nie opowiedzą najbardziej wspaniałe słowa, opowieści, wiersze i reportaże. Czasem jedno zdjęcie...

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here