Więcej

  Właśnie Amazonia przestaje pełnić funkcję Zielonych Płuc Ziemi. Czas się pakować, tylko gdzie mamy się wyprowadzić?

  Wszystko wskazuje na to, że Amazonia przestaje być zielonymi płucami planety. Badania wykazały, że w ciągu dekady brazylijskie dorzecze Amazonki wypuściły blisko 20% więcej dwutlenku węgla, niż wchłonęła. To niesamowite dane przewracające wszystko, co do tej pory myśleliśmy o zasobach tego regionu!

  Jak podało pismo Nature Climate Change, w latach 2010 – 2019 region wypuścił do atmosfery 16,6 miliarda ton dwutlenku węgla, ale wchłonął tylko 13,9 miliarda ton!

  Współautorem badania jest Jean – Pierre Wigneron z francuskiego Narodowego Instytutu Rolnictwa.

  Za ten katastrofalny wynik odpowiedzialna jest działalność człowieka oraz  nowego rządu brazylijskiego, który od 2019 roku zezwala na rabunkową gospodarkę w stosunku do Amazonii. W jej efekcie czterokrotnie wzrosło wylesianie puszczy i wynosi 3,9 milionów hektarów.

  W badaniu przyjrzano się ilości CO2 pochłoniętego i zmagazynowanego w miarę wzrostu lasu w porównaniu z ilościami uwolnionymi z powrotem do atmosfery, gdy został spalony lub zniszczony.

  „ Spodziewaliśmy się tego w połowie , ale po raz pierwszy mamy dane wskazujące, że brazylijska Amazonka zmieniła się i jest obecnie emitentem netto” – powiedział współautor Jean-Pierre Wigneron, naukowiec z francuskiego Narodowego Instytutu Rolnictwa. Badania (INRA).

  „W Brazylii nastąpił gwałtowny spadek stosowania polityki ochrony środowiska po zmianie rządu oraz zaprzysiężeniu nowego prezydenta Jaira Bolsonaro w 2019 r.” – podał INRA w oświadczeniu.

  Powtórzmy tę informację, bo wielu z nas najprawdopodobniej nie zdaje sobie sprawy z wagi tej informacji: Amazonia przestaje pełnić funkcję Zielonych Płuc Ziemi. Przestaje dostarczać nam tlen i zaczyna przyczyniać się do załamania klimatu!

  Długotrwałe susze zmniejszają zdolność Amazonii do pochłaniania CO2 i zwiększają ryzyko pożarów – które w 2019 roku płonęły w rekordowym tempie . Podobnie jak nielegalne pożary rozpalane w celu oczyszczenia terenu, te pożary zamieniają drzewa w cząsteczki sadzy, które pochłaniają światło słoneczne i zwiększają temperaturę atmosferyczną.

  Wzrost globalnej temperatury oraz karczowanie dżungli amazońskiej nie tylko pod kątem pastwisk dla bydła, ale w celach wydobywczych przyczyniają się do trwałej degradacji tego rejonu, a co za tym idzie dla świata.

  Już dziś wiemy, że przenoszone przez Atlantyk pozostałości saharyjskiej burzy piaskowej są coraz mniejsze. Co nam z tej wiedzy, spytacie. Ano to, ze pyły te zawierają fosfor bardzo korzystnie wpływający na to, co i jak rośnie w amazońskiej dżungli. Teraz będzie tego mniej, ale nie tylko.

  Jak wiadomo, Amazonia sama z siebie nie zapłonie. Trzeba naprawdę sporo ludzkiego wysiłku, by podpalić ją tak, by zniszczyć tysiące hektarów tego dziwiczego lasu. Niestety, to co spłonęło nie tylko zmieniło się w kawałki sadzy, ale uwolniło kolosalne pokłady dwutlenku węgla magazynowanego przez pokłady roślinności. Teraz nie dość, że jest on uwolniony, to nie ma co produkować tlenu, by zniwelować skutki pożaru. A przecież, to co wyrośnie na miejscu pogorzeliska będzie odtwarzać się na przestrzeni wielu wielu lat! Przy założeniu, że nie spłonie przy najbliższej okazji.

  W ten sposób zmienia się cykl opadów deszczu. Buduje się tamy, kopalnie odkrywkowe i ukochana przez wszystkich wołowina – tak, pastwiska dla tysięcy krów. Które wydalając emitują metan. A co robi metan? Metan zabija nas.

  To kolejna „doskonała” informacja dotycząca załamania klimatu na Ziemi, a niedawno pisałem o wzroście deszczy na Antarktydzie, rekordowym stężeniu dwutlenku węgla w atmosferze, a do tego dodać możemy podgrzane wody oceaniczne, które wpłynęły pod bezpieczne wydawałoby się lody Arktyki.

  Od lat trwa szóste wymieranie gatunków. Teraz Ziemia powoli bierze się za nas. Czas się pakować. Tylko uciekać nie bardzo mamy dokąd.

  Przemek Saracen
  Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

  Jeśli uznasz, że nasze pisanie jest coś warte, wesprzyj SK :-) Dziękujemy!

  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  Norweski budżet na 2022. W górę tytoń, paliwo i alkohol.

  W przedłożonym projekcie budżetu państwa na 2022 rok norweski rząd planuje zmiany w podatkach. Wyglądają one następująco: Podatki od alkoholu wzrastają o około 1,3 proc. Dodatkowo,...

  Teleskop Hubble`a uchwycił przepiękne kosmiczne potwory!

  Teleskop Hubble`a wciąż zadziwia kosmicznymi fotografiami. Tym razem otrzymaliśmy niesamowicie plastycznie wyglądającą masę gazu i pyłu. Jest to pozostałość po supernowej, oznaczonej jako N63A. Supernowa...

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here