poniedziałek, 23 listopada, 2020
8.5 C
Stavanger

Wielki Piątek w norweskiej tradycji

Zdjęcie: Przemysław Saracen

Wielki Piątek, czyli “langfredag” w niczym nie przypominają oczyszczającego Wielkiego Czwartku. Jest jeszcze gorszy!

Tak po prawdzie dzień ten troszkę przypomina trochę norweską mentalność; jak się uśmiechać to do końca. Jak chodzić w góry, to na maksa. Jak jeść, to od niestrawności. I podobnie tutaj.

- Advertisement -

Jak wiemy, albo nie wiemy – Wielki Piątek polegał na całodziennej żałobie, umartwianiu się i podkreślanie żałoby związanej z cierpieniem Jezusa.

W przeszłości zdarzało się, że opuszczano do połowy masztu flagi. Trwało to aż do Wielkiej Niedzieli. Chyba nie muszę mówić czemu.

No dzień ten był cichy rozmodlony i taki pełen rozpaczy, choć po prawdzie obserwując wczoraj masowo udające się samochody w kierunku hytt rozrzuconych po wybrzeżu zastanawiam się, czy to umartwianie i cisza nie są zwyczajnym kacem. No nieważne, bo wyjdzie na to, że hejtuję.

Jak się upamiętniało w tym dniu cierpienie Jezusa. Pracą, najlepiej ciężką. I to taką, której zwykle nie wykonywało się, a nawet nie cierpiało. Wszystko, co przybliżało do wspólnego cierpienia z Panem liczyło się, bo to wiadomo, co będzie na Sądzie Ostatecznym?

Gdyby Norweg jakimś cudem wszedł dziś do kościoła byłby zapewne zaskoczony, że dominującym kolorem byłby czarny.

Ale wiemy doskonale, że Norweg, jako człowiek religijny skupi się na tym, czego nie lubi.

Na przykład rozrzuci gnój po polach (tak było, naprawdę!).

Innym sposobem na jednoczenie się z cierpieniem Pana była chłosta lub okładanie się rózgami. Początkowo było to traktowane poważnie, lecz z czasem zaczęło przypominać symboliczne cierpienie.

Pamiętajcie. Wielki Piątek należy przeżyć boleśnie!

Przemek Saracen

- Reklama -
Przemek Saracen
Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza oraz tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

Więcej od autora

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stavanger
pochmurno z przejaśnieniami
8.5 ° C
9.4 °
6.7 °
70 %
4.1kmh
75 %
pon
9 °
wt
10 °
śr
10 °
czw
8 °
pt
8 °

Najnowsze wpisy

Klasyczny przykład norweskiej hipokryzji, czyli stosunek (sic!) państwa do prostytucji.

Prostytucja nie jest w Norwegii przestępstwem, jednak korzystanie z niej już tak. Za płatne bzykanie można trafić za kratki nawet na pół roku, jednak...

Turystyka górska w Norwegii. Przeczytaj nim ruszysz na szlak

Turystyka górska to jeden z najpowszechniejszych sposobów spędzania wolnego czasu w Norwegii. Rozwinięta sieć szlaków turystycznych o zróżnicowanym stopniu trudności jest doprawdy imponująca i...

Want to stay up to date with the latest news?

We would love to hear from you! Please fill in your details and we will stay in touch. It's that simple!