Szukał złomu, znalazł złoty skarb stulecia!

52-letni Erlend Bore z Soli kupił trzy miesiące temu wykrywacz metalu. Jak sam opowiada, chciał wstać z sofy, wyruszyć na poszukiwanie skarbów i zdobyć nowe hobby. Znalazł złomy, groszowe monety, a nawet puszki po napojach, aż w końcu trafił na jeden z największych złotych skarbów, jakie znaleziono w Norwegii od XIX- ego wieku.

– To złote znalezisko stulecia. Natrafienie na tak dużą ilość złota jest naprawdę wyjątkowo niezwykłe, mówi Ole Madsen, dyrektor Muzeum Archeologicznego na Uniwersytecie w Stavanger.

Znalezisko pochodzi z okresu migracji, czyli wczesnego średniowiecza, kiedy w Europie miało miejsce masowe przemieszczanie się ludności. W Norwegii czas ten datowany jest na okres od roku 400 do drugiej połowy VI wieku.

Znalezisko przypomina zbiór złotych monet, określane brakteatem czyli monetą wybitą tylko z jednej strony. Według profesora Håkona Reiersena z Muzeum Archeologicznego, monety nie były walutą lecz dekoracją.

– Dziewięć brakteatów i złote perły utworzyły bardzo efektowny naszyjnik. Biżuteria została wykonana przez wykwalifikowanych jubilerów i była noszona przez najpotężniejszych przedstawicieli społeczeństwa. Bardzo rzadko zdarza się spotkać tak wiele brakteatów razem. Od XIX wieku nie dokonano w Norwegii podobnego odkrycia, a przy tym jest to odkrycie bardzo niezwykłe w kontekście skandynawskim – mówi.

Erlend Bore, który znalazł skarb nie pozostanie z gołymi rękoma, znalezionymi grosiwami i puszkami po piwie. Norweska ustawa o dziedzictwie kulturowym umożliwia osobom, które odnajdą element dziedzictwa kulturowego, otrzymanie tzw. wynagrodzenia znalazcy. Kwotę tę należy podzielić równo pomiędzy właściciela gruntu i znalazcę. Wysokość wynagrodzenia znalazcy ustala Główny Archeolog Kraju, a według Muzeum Archeologicznego, w tej sprawie ocena wysokości tego wynagrodzenia nie została jeszcze dokonana.

No dobrze, ale konkretnie – ile otrzyma znalazca? Wynagrodzenie zostanie ustalone co najmniej na podstawie wartości metalu według wagi – z dodatkiem nie mniejszym niż 10 procent wartości metalu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij

Popularne

Najnowsze

Zobacz również
Powiązane

Humor podziemny. „Najgorsza kombinacja chorób”

Jaka jest najgorsza kombinacja chorób? Alzheimera i biegunki. Biegniesz, ale nie...

Wszystkie oblicza Norwegii. Podróż piąta [20 świetnych zdjęć]

Kraj pełen kontrastów, które spotkasz na każdym kroku. Kraj...

Jak się robi banknoty w Norwegii czyli kulisy powstania 50 koron

Historię wymiany banknotów w Norwegii przedstawiłem w TYM wpisie. Dziś zajmijmy...

Najbardziej wysunięty browar na północy, czyli piwo ze Svalbardu

W 2007 roku Robertowi Johansenowi zamarzyła się produkcja piwa...