Więcej

  W DRODZE Z DREZNA CZYLI KWIETNY SUPERMARKET

  Zdjęcia własne

  Kiedy wracaliśmy z Drewna trafiliśmy na niezwykły widok ogromnego pola kwitnących mieczyków. Te piękne, lecz trochę niedoceniane kwiaty kojarzą nam się zwykle z kościelnymi uroczystościami, ale niesłusznie. To przepiękne kwiaty, które w połączeniu z dalią są ozdobą końca lata.

  Te bardzo efektowne, rosnące na wysokiej łodydze kwiaty umieszczone jakby jeden na drugim. W siedemnastym wieku uważano mieczyki za roślinę leczniczą, a ich bulwy przykładano do ran. Faktem jest, że w wielu odmianach zaobserwowano właściwości przeciwdepresyjne. Z kolei zasuszone kwiaty używano jako talizman.

  Nie jesteśmy portalem ogrodniczym, ale warto poznać niektóre fakty z życia kwiatów. W tym przypadku mieczyka, zwanego gladiolą. Przypomina wam to trochę gladiatora? I bardzo dobrze, bo rdzeń obu nazw oznacza to samo: miecz. Łacińskie gladius oznacza właśnie ten rodzaj broni.

  Pole, które ujrzeliśmy znajduje się pomiędzy Dreznem a Konigstein. Nieogrodzone, wielkie kolorowe pole, przy którym znajduje się obszerny parking robi wrażenie. Podobnie jak to, że miejsce to nie jest pilnowane!

  I wiecie co? Nikt niczego stąd nie kradnie. Nawet nie niszczy. To niesamowite.

  Przy wejście a pole znajduje się jedynie umieszczona na słupie tabliczka, na którym znajduje się informacja, że możesz sobie sam zerwać dowolną ilość kwiatów płacąc za nie niecałe 1 euro za sztukę. Jak uiścić należność? To proste. Wrzucić odliczoną kwotę do pojemnika umieszczonego tuż pod tabliczką informacyjną. Jeśli nie masz noża, nie masz czym się martwić – na łańcuszkach wiszą nożyki, które odwieszasz po wykonanej czynności.

  Od razu przypomniała mi się Norwegia, w której spotkałem farmy, na której możesz w ten sam sposób kupić np. jajka. Tyle, że zamiast do zamkniętej puszki, wrzucasz pieniądze do miski. Przyznam wam, że ten sposób funkcjonowania tego typu miejsc nie tylko mnie ujął, ale pokazał jak bardzo odstajemy od zachodnich społeczeństw.

  Póki co nacieszmy oko bogactwem mieczyków!

  Przemek Saracen
  Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

  Jeśli uznasz, że nasze pisanie jest coś warte, wesprzyj SK 🙂 Dziękujemy!

  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  Nissan zastępuje NV200 i e-NV200 zupełnie nowym Townstarem, ale obiecuje coś więcej!

  Nissan zaprezentował nową generację lekkich pojazdów użytkowych: zupełnie nowego Townstara. Townstar będzie dostępny zarówno z silnikiem benzynowym ICE, jak i z całkowicie elektryczną opcją BEV. Japoński producent...

  Powstała lista najbogatszych Norwegów. Czterystu z nich jest miliarderami.

  W najnowszym zestawieniu najbogatszych Norwegów skandynawskiego magazynu "Kapital" jest 400 miliarderów. Pod rządami Erny Solberg całkowita wartość majątku 400 najbogatszych Norwegów podwoiła się do poziomu...

  Sierpniowe pożary lasów biją rekordy emisji dwutlenku węgla i przebijają roczną “produkcję” Indii.

  Wszystko idzie ku „najlepszemu”: tylko w wakacje światowe pożary wyemitowały rekordową ilość dwutlenku węgla przekraczając roczną „produkcję” Indii. W zeszłym miesiącu świat ustanowił nowy przerażający...

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here