Według opublikowanych na Twitterze informacji brytyjskiego Ministerstwa Obrony, na brytyjskiej ziemi wylądowali ukraińscy żołnierze, którzy odbędą szkolenia czołgowe na maszynach Pretendent 2. To właśnie te konstrukcje zostaną przekazane Ukrainie w marcu tego roku.
16 stycznia 2023 r. brytyjski sekretarz stanu ds. obrony ogłosił najważniejszy pakiet środków bojowych, który przyspieszy sukces Ukrainy w wojnie z Rosją, w tym eskadrę 14 czołgów podstawowych Challenger 2. Czołgi te trafią na front pod koniec marca.
Powołując się na informacje brytyjskiego ministra stanu w Ministerstwie Obrony Alexa Chalka, planowane jest dostarczenie brytyjskich czołgów podstawowych Challenger 2 na Ukrainę pod koniec marca tego roku.
The Pretendent 2 trafił do brytyjskiej służby w 1998 roku i obecnie jest modernizowany, co umożliwi utrzymanie go w służbie do 2035 roku.
Challenger 2 posiada czteroosobową załogę z kierowcą siedzącym pośrodku przedniej części kadłuba, wieżę pośrodku z dowódcą, strzelcem i ładowniczym oraz zespół napędowy z tyłu. Wieża i kadłub są wyposażone w kompozytowy pancerz ceramiczny Chobham. Ze względu na ekstremalną twardość użytej ceramiki, płytki zapewniają doskonałą odporność na ukształtowany strumień ładunku i rozbijają penetratory energii kinetycznej.
Czołg jest uzbrojony w działo gładkolufowe Rheinmetall L55, które może strzelać przeciwpancernymi sabotami odrzucającymi, odłamkowo – burzącą głowicą lub pociskami dymnymi. Pistolet L30 może wystrzelić pocisk ze zubożonym uranem za pomocą ładunku miotającego. Współosiowy karabin maszynowy 7,62 mm jest zamontowany po lewej stronie głównego uzbrojenia, a drugi karabin maszynowy 7,62 mm jest zamontowany na włazie.
Challenger 2 jest napędzany 12-cylindrowym silnikiem wysokoprężnym Perkins Caterpillar CV12 o mocy 1500 KM, połączonym ze skrzynią biegów David Brown TN54 z sześcioma biegami do przodu i dwoma biegami wstecznymi. Może poruszać się z maksymalną prędkością drogową 59 km/h przy maksymalnym zasięgu 450 km.