niedziela, 19 maja, 2024
21 C
Sobótka

Tina Turner i jej choroba, która dotyczy każdego z nas

Legendarna piosenkarka Tina Turner, która zmarła w wieku 83 lat po długiej chorobie napisała o historii, która dotyczy większości z nas [choćby założyciela “Srebrnego Kompasu” – dopisek redakcji], czyli wysokiego ciśnienia krwi i choroby nerek, która skutkuje przeszczepem tego narządu.

Kilka miesięcy przed śmiercią Tina Turner podzieliła się ze światem swoją medyczną historią, dzięki której wiemy, jak ważna jest dbałość o nerki.

Rodzina piosenkarki nie potwierdziła przyczyny śmierci artystki, jednak ze względu choćby na powyższy wpis możemy ustalić przyczynę zgonu.

Oto dlaczego kontrolowanie ciśnienia krwi jest tak ważne i co może się stać, jeśli tego nie zrobimy.

Istnieje dwukierunkowa zależność między ciśnieniem krwi a chorobą nerek.

Oznacza to, że wysokie ciśnienie krwi zwiększa ryzyko choroby nerek, a gdy już masz chorobę nerek, dodatkowo sprzyja wysokiemu ciśnieniu krwi. To błędne koło. W niektórych przypadkach trudno jest określić, który z nich był pierwszy.

Niekontrolowane ciśnienie krwi wywiera duży nacisk na nerki. Prowadzi to do powstawania blizn i uszkodzeń. Gdybyśmy zajrzeli do wnętrza nerki, zobaczylibyśmy duże obszary blizn. Gdy masz blizny, tkanka nie działa prawidłowo i może zacząć wyciekać białko do moczu. To z kolei zwiększa ryzyko postępującej choroby nerek, prowadzącej do niewydolności nerek, chorób serca i przedwczesnej śmierci.

Sama nerka jest integralną częścią utrzymania ciśnienia krwi. Nerki oczywiście utrzymują równowagę płynów poprzez oddawanie moczu, ale mają również ważne zadania hormonalne, które są niezbędne do utrzymania ciśnienia krwi.

Tak więc, gdy zachorujesz na chorobę nerek, ciśnienie krwi może być naprawdę trudne do kontrolowania. To jest jak młotek i gwóźdź, a gwóźdź to nerka. Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, młotek uderza w gwóźdź naprawdę, bardzo mocno.

 

Czy są jakieś objawy, na które należy zwrócić uwagę?

Zarówno wysokie ciśnienie krwi, jak i choroba nerek są tym, co nazywamy „cichą klinicznie”, więc wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ma problemy, dopóki nie jest to bardzo odległe.

Często osoba z wysokim ciśnieniem krwi nie ma żadnych objawów. Są chwile, w skrajnych przypadkach, kiedy ludzie mogą odczuwać bóle głowy lub uczucie uderzania w głowę. Ale ich pierwszym objawem może być udar, zawał serca lub inne poważne powikłanie. Dlatego regularne sprawdzanie ciśnienia krwi jest niezbędne.

W przypadku choroby nerek możesz stracić do 90% funkcji nerek, zanim pojawią się objawy. Mogą być klinicznie ciche aż do niewydolności nerek. Kiedy pojawiają się objawy, mogą być bardzo niejasne – takie jak słaba koncentracja lub uczucie zmęczenia.

Dlatego zalecane są badania przesiewowe w kierunku chorób nerek, jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę, choroby serca, nadwagę w jamie brzusznej, palisz papierosy lub ktoś w twojej rodzinie cierpiał w przeszłości na choroby nerek, badaj się co rok lub dwa.

W ciągu ostatnich pięciu lat pojawiło się mnóstwo nowszych leków, które obniżają ciśnienie krwi i chronią nerki. Od około 20 lat mamy klasę leków zwaną blokadą układu renina-angiotensyna (zwykle w skrócie blokada RAS).

Ale ostatnio mamy nową grupę leków zwanych inhibitorami SGLT2 , które naprawdę zmieniły obraz chorób nerek. Therapeutic Goods Administration zatwierdziła właśnie inny lek o nazwie finerenon, który jest niesteroidowym MRA.

Wykazano, że wszystkie one chronią nerki, a nie tylko leczą objawy. Spowalniają postęp choroby i zmieniają paradygmat na zachowanie nerek.

 

Jak możesz zmniejszyć ryzyko?

Nie pal. Bycie palaczem znacznie zwiększa ryzyko nadciśnienia i chorób nerek. Jedz dietę bogatą w składniki odżywcze, w tym świeżą, pełnowartościową żywność sezonową i unikaj ultraprzetworzonej żywności i cukru. Takie podejście pomoże kontrolować ciśnienie krwi i chronić nerki.

Rób wszystkie zwykłe rzeczy – wysypiaj się, prowadź aktywny tryb życia i kontroluj stres. Jeśli masz rodzinną historię chorób nerek, może to skłonić cię do sprawdzenia.

Wykonaj quiz Kidney Health Australia , a jeśli uznasz, że jesteś w grupie ryzyka, udaj się do swojego lekarza rodzinnego, aby uzyskać kontrolę stanu nerek. Obejmuje to kontrolę ciśnienia krwi, badanie moczu i badanie krwi.

 

Liczba osób z niewydolnością nerek dramatycznie wzrasta. Według Australijskiego Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej liczba Australijczyków otrzymujących terapię nerkozastępczą (dializowaną lub żyjących z przeszczepem) wzrosła ponad dwukrotnie w latach 2000-2020, z 11 700 do 27 700. Ponad połowa osób otrzymujących terapię nerkozastępczą była poddawana dializie.

Chociaż przeszczep nerki poprawia jakość życia i może przedłużyć życie danej osoby, należy pamiętać, że wysokie ciśnienie krwi może nadal się utrzymywać i często wymaga ciągłego leczenia.

Karen Dwyer. Profesor, School of Medicine, Deakin University


Top Tygodnia

Psycholog radzi: nie musisz wszystkiego kontrolować. Naucz się odpuszczać.

Dobre 15 lat temu, gdy byłam mamą raczkującego berbecia,...

“Rozróby i romanse”. Egmont przywraca do życia trupa. Ależ oni rozrabiają!

„Rozróby i romanse” to zbiór siedmiu nowelek rozgrywających się...

Florencja Północy, perła baroku, stolica kultury i wolności. Drezno. [76 zdjęć]

Florencja Północy, miasto baroku, kolebka kultury. Przepiękna starówka i...

Joe Metheny. Zabójca, który robił ze swoich ofiar hamburgery

Ta historia jest zbyt fantastyczna, by była prawdziwa, a...

Prawdziwa historia legendarnego zdjęcia „Pocałunek życia”

Kiedy przeglądam social media, co pewien czas widzę historyczne...

Zobacz koniecznie

Opowieść o Sprokecie – psie, który potrzebuje Twojej pomocy

Akurat wróciłem z Norwegii, gdy postanowiliśmy zaadoptować psiaka. Ania...

Twój wierny sługa podczas wycieczki czyli kim jest rezydent turystyczny

Rezydent jest osobą pierwszego kontaktu, jeśli coś podczas wakacji...

W trzecim dniu procesu Elon Musk przekonuje, że czarne jest białe

Dyrektor generalny Tesli próbuje przekonać ławę przysięgłych, że naprawdę...

Daniel Craig otrzymuje wyróżnienie jakie otrzymał grany przez niego James Bond

Craig został kawalerem Orderu św. Michała i św. Jerzego...

Zdeformowane zdjęcia ludzkich organów znane z opakowań na papierosy wkrótce trafią na butelki z alkoholem!

Kojarzycie te okropne etykiety na opakowaniach papierosów? Zdjęcia zdeformowanych...

Jak 150 lat przed Teslą pewien Brytyjczyk wprowadził na ulice pierwsze auto o napędzie elektrycznym

Świat ma fioła na punkcie samochodów elektrycznych. Producenci nie...

Kreta i jej kulinarne skarby

Kuchnia kreteńska bazuje na świeżych i lokalnych produktach. Jest...

OMG, ASAP, THX i wiele niezrozumiałych skrótów, które rozszyfrowujemy

Wykorzystujemy je w korespondencji mailowej, w rozmowach przez komunikatory,...
Tylko na Wakacje.pl

Powiązane

Popularne Kategorie