Więcej

  Tego się nie spodziewaliście: arabska sonda kosmiczna orbituje wokół Marsa!

  Lipiec 2020 roku stanowił znaczący czas w historii nie tylko lotów kosmicznych, ale historii muzułmańskiej społeczności. 19 – lipca, z japońskiego kosmodromu znajdującego się na wyspie Tanegashima wystrzelono sondę kosmiczną “Nadzieja”, która ma uświetnić przypadające w bieżącym roku pięćdziesięciolecie Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jest to piąty tego typu obiekt wystrzelony w stronę Marsa oraz pierwszy w historii arabskiej społeczności.

  Start rakiety był kilkukrotnie przekładany przez pogodę, a na dodatkowym problemem okazały się obostrzenia związane z pandemią koronawirusa.

  “Al – Amal”, bo tak nazywa się w języku arabskim sonda, oprócz celów propagandowych ma za zadanie badać atmosferę planety, zmiany temperatur przy jej powierzchni, jak również wszystko co jest związane z burzami piaskowymi. Naukowcy będą badać dynamikę zmian zachodzących w atmosferze oraz wpływ na nią słonecznego wiatru.

  10 lutego 2021 roku sonda wykonała zdjęcie Marsa, które agencja kosmiczna przedstawiła światu.

  “Misja na Marsa uchwyciła obraz największego wulkanu Układu Słonecznego, Olympus Mons, wyłaniającego się w porannym świetle słonecznym” – podała agencja

  Przedsięwzięcie jest częścią programu mającego na celu kolonizację Marsa mającą nastąpić w ciągu stu lat. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą uczynić to do 2117 roku.

  Już dziś władze tego państwa przygotowują się do budowy miasteczka naukowego nieopodal Dubaju. Miejsce to będzie symulować warunki marsjańskie i służyć opracowaniu technologii niezbędnej do kolonizacji planety.

  „My, Arabowie, uwielbiamy łączyć rzeczy z naszym dziedzictwem i przeszłością, ale Hope naprawdę oznacza przyszłość” – mówi Nidhal Guessoum, astrofizyk i profesor na American University of Sharjah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. „Nadzieja oznacza, że ​​odwracamy się od konfliktów i skupiamy się na rozwoju ludzkim i gospodarczym”.

  Joanna Warska
  Jestem trybikiem w maszynie. Trzeba to piszę, nie piszę to wypoczywam na balkonie, trawie lub w ogrodzie.

  Jeśli uznasz, że nasze pisanie jest coś warte, wesprzyj SK :-) Dziękujemy!

  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  Norweski budżet na 2022. W górę tytoń, paliwo i alkohol.

  W przedłożonym projekcie budżetu państwa na 2022 rok norweski rząd planuje zmiany w podatkach. Wyglądają one następująco: Podatki od alkoholu wzrastają o około 1,3 proc. Dodatkowo,...

  Teleskop Hubble`a uchwycił przepiękne kosmiczne potwory!

  Teleskop Hubble`a wciąż zadziwia kosmicznymi fotografiami. Tym razem otrzymaliśmy niesamowicie plastycznie wyglądającą masę gazu i pyłu. Jest to pozostałość po supernowej, oznaczonej jako N63A. Supernowa...

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here