wtorek, 5 grudnia, 2023

Ta wojna jest wielką szansą dla Polski.

Zdjęcie: Pixabay

Udostępnij

W którą stronę pójdzie wojna na Ukrainie? Jaką taktykę obierze w końcu była Armia Czerwona? Dlaczego do tej pory nie widać jakiejkolwiek namiastki aparatu państwowego Ukrainy? A przede wszystkim, dlaczego mimo przyznania Ukrainie amerykańskiej pomocy w wysokości blisko 14- stu miliardów dolarów prezydent Ukrainy wciąż gra w głupa i szantażuje społeczność międzynarodową?

Póki co jesteśmy w takiej sytuacji, że nie możemy zadawać żadnych pytań dotyczących przeszłego, obecnego i przyszłego zachowania ukraińskich władz. Każda wątpliwość, pytania o dotychczasowe działania ukraińskich władz spotykają się z histerycznymi zarzutami, oskarżeniami o służenie Rosji, bycie “ruską onucą”. No i fajnie, no i elegancko. Tyle, że nie przysłoni nam to pytań, które prędzej czy później wrócą jak bumerang.

Nie widać również pytań o wnioski, jakie wynikają dla Polski z tej wojny, która z konfliktu między sąsiadami zaczyna zmieniać się w rozgrywkę na poziomie mocarstw. A zatem Rosja, Chiny, Stany Zjednoczone. Wieczna wojna o dominację rozgrywana na cudzym polu bitwy i cudzymi rękami. A co za tym idzie wojna do ostatniego żołnierza, ostatniej cywilnej ofiary. Szkoda tylko, że nie własnych obywateli.

Kolejny raz zaczęły zbliżać się nas bezduszne żarna historii. Jeszcze nie zaczęły się do nas dobierać dlatego zanimi to nastąpi dobrze byłoby zastanowić się, co z tej sytuacji wynika dla nas i co możemy z tego ugrać w przyszłości.

Nie skupiam się na bitwach gigantów, wielkiej geopolityce i całkowitej zmianie układu sił oraz systemu wartości, które i tak prędzej czy później odbiją się na nas. Chodzi mi o to, co my, jako społeczeństwo możemy wyciągnąć z tego konfliktu.

KRACH POLITYKI KACZYŃSKIEGO

Nie twierdzę, że polityka Jarosława Kaczyńskiego opierała się świadomym orbitowaniu wokół Rosji. To bardziej cynicznie wykorzystywany mechanizm, który miał pokazywać, że Polska nie jest skazana jedynie na Unię Europejską oraz NATO. Stąd idiotyczne mariaże z proputinowskimi organizacjami oraz stawanie w poprzek wartości i mechanizmów Unii Europejskiej. Tyle, że całe to wojenka dla samej wojenki była na rękę Putinowi. Pieniactwo, krótkowzroczność Kaczyńskiego sprawiły, że Polska stała się mimowolnie narzędziem Rosji w kierunku rozbijania jedności europejskiej, torpedowaniu wspólnych projektów, modernizacji armii, wprowadzaniu swobód obyczajowych.

Wojna Rosji z Ukrainą pokazała bankructwo tej polityki. Podkreślmy, UE działa raz lepiej, raz gorzej – ale działa. Przy wszystkich swych ograniczeniach wspólnota pokazała, że łączy nas nie tylko gospodarka, ale co najważniejsze, system wartości. A zatem to, czego pisowska władza nie jest w stanie zrozumieć.

Upadek polityki Kaczyńskiego, budowanie quasi autorytarnego państwa w ramach jednego z większych unijnych państw, stosowanie rozwiązań prawnych właściwych dla putinowskiej Rosji jest doskonałą informacją nie tylko dla nas, ale dla młodych Polaków, którzy przecież będą żyć w tej krainie nad Odrą i Wisłą.

Pamiętajcie, Unia i NATO nie odpuszczą temu cynicznemu skurwielowi, że w imię osobistych fobii i wybujałych ambicji zmienia nas w jakąś republikę, w której demokracja zostaje żywcem zakopana na naszych oczach.

WYMIANA ELIT

Krachowi polityki Kaczyńskiego musi jednak towarzyszyć wymiana elit politycznych. Czas pożegnać się z politykami nie umiejącymi się odnaleźć z nowoczesnym, szybko zmieniającym się świecie. Wojna pokazała jak ważny jest nie tylko język, którym należy mówić do szukających pocieszenia obywateli, ale odwaga w działaniu, odwaga w nawoływaniu do wspólnych projektów. Czasem wbrew wszystkiemu. Niestety krótkowzroczna polityka szantażujących nas politykierów z PiS oraz z PO bardziej ściąga nas w dół, niż pozwala śmiało spojrzeć w przyszłość.

Wojna tworzy bohaterów z ludzi, których nigdy o to nie podejrzewalibyśmy. I w tym momencie patrzę kątem oka w stronę naszego prezydenta, Andrzeja Dudy. Nie, nie jak na bohatera. Jako polityka, który chyba zyskał drugie życie. Ciekawe wystąpienia, godna uwagi postawa stworzyły nową jakość na polskiej i europejskiej scenie politycznej. Możemy nie cierpieć Dudy oraz możemy gardzić nim za przykładanie ręki do niszczenia polskiego prawa i obyczajów. Ale nie możemy nie zauważyć zmiany, jaka w nim zachodzi.

Myślę, że Duda dostrzegł, że w końcu ma szansę pozytywnie zaznaczyć się w naszej i europejskiej historii. To nie jest polityk z mojej bajki, jednak z uznaniem patrzę na jego postawę i mam nadzieję, że zaczął żyć nowym politycznym życiem. Pamiętajcie, każdy zasługuje na drugą szansę.

Nieco niżej na polskiej scenie politycznej widzę, że wytworzyło się nowe pole dla partii, które albo na wskutek medialnego szantażu lub platformianego przyduszania mają problem z dostaniem się do świadomości społecznej.

Myślę tu o Lewicy, Razem, Polsce 2050, Zielonych oraz PSL. Brzydko to mówić, ale wojna rosyjsko – ukraińska jest wielką szansą dla tych organizacji. To czas, by zabrzmieli liderzy. Wierni swoim ideałom, przywołującym z przeszłości swoją niezłomną postawę, bo umówmy się, dziś każdy lubi pokazać jakim jest bohaterkiem. Teraz ważne jest nie tylko mówić o tym, ale przywołać swoją postawę z czasów, gdy trzymanie się wartości narażało nas na śmiech politowania lub szyderę u konkurencji politycznej.

To również czas na szukanie liderów. Nie tylko oddolnych, tych ogników rozpalających lokalne społeczności. To jest oczywiście bardzo ważne, ale ognik potrzebuje pochodni, aby to wszystko miało sens. Dlatego potrzebujemy liderów, którzy nas rozpalą. Zjednoczą. Uwznioślą. To zaprocentuje.

Osobiście widzę tu potężne pole do popisu dla Adriana Zandberga, ale chyba jestem w nim politycznie zakochany, bo nie chcę widzieć tego jego zblazowania, protekcjonalnego traktowania i takiego “niechceniamisię”. Ale zawsze mogę się mylić.

Naprawdę potrzebujemy zmiany! I tak po cichu wam powiem, że nie zdziwię się, gdy pierwszy zrozumie to Hołownia.

ZMIANA STRUKTURY SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ

Przeszło półtora miliona Ukraińców znalazło się w naszych granicach. Oczywiście część z nich wróci. Część z otwartymi ramionami będzie przywitana w Holandii, Niemczech, a kto wie czy nie w Norwegii. W końcu te państwa mają wyrwę pokoleniową, która wpływa na rynek pracy dotychczas doraźnie łatany przez jaśnie pańskich Polaków, trochę Litwinów, trochę Rumunów. Myślę, że to jednak Ukraińcy staną się siłą roboczą, na której oprą się zachodnie gospodarki.

Tak czy siak znaczna część uchodźców zostanie u nas. Pamiętajmy, że mimo iż sąsiedzi, to kulturowo i religijnie trochę nas różni. Pamiętajmy też na czym polskie władze opierają swoją władzę.

A jest to szczucie jednych na drugich z naciskiem na cudzoziemców. To również ideały polski katolickiej za wszelką cenę oraz pozycja kościoła katolickiego, który raczej nie zamierza się dzielić z prawosławiem. A trzeba.

I powiem wam, że jakoś nie widzę, aby zdolne do absurdalnego uporu polskie władze potrafiły nieco ustąpić, posunąć się i zrobić miejsce dla odmiennych kulturowo i religijnie Ukraińców. Owszem, kochamy ich i szanujemy, ale na własnych warunkach. Znacie ten ohydny, polski żarcik: nie mam nic do murzynów, ale asfalt powinien znać swoje miejsce. I tak będzie wobec Ukraińców.

Wojna z Rosją to nie tylko militarne starcie. To nie tylko geopolityczne zapasy światowych gigantów. To również takie umoszczenie się w strukturach Unii Europejskiej i NATO tak, by na przyszłość nasi sojusznicy i partnerzy wiedzieli, że mogą polegać na nas. A nie w imię swoich prymitywnych interesów zrzeszać się w klubie fanów dyktatorów i pchać nas bez drogi odwrotu w ramiona katów w rodzaju Putina.

Przede wszystkim jednak musi wiedzieć, że jesteśmy tu i teraz. A ci, którzy mają nami rządzić powinni rozumieć, że to nam urządzają to państwo między Odrą a Wisłą. I Jeśli mają ograniczać się do tuskowych bajek o smokach lub kaczorowego szczucia jednych na drugich to niech po prostu gonią się.

Przemek Saracen
Przemek Saracen
Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

Skomentuj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jesteśmy na Instagramie

Sobótka
zachmurzenie duże
-5 ° C
-1.4 °
-7.2 °
86 %
3.2kmh
100 %
wt.
-3 °
śr.
0 °
czw.
0 °
pt.
0 °
sob.
-0 °

Najnowsze

Zobacz również