niedziela, 19 maja, 2024
21 C
Sobótka

Switchblade – tą amerykańską bronią Ukraina odetnie łeb sowieckiej Hydrze?

Amerykańska administracja ogłosiła, że Ukraińcy otrzymają pakiet o wartości 800 mln dolarów. W jego skład wchodzi 20 milionów sztuk amunicji, granatów i pocisków moździerzowych, a także 25 000 zestawów kamizelek kuloodpornych z pasującymi hełmami, ale to informacja od bezzałogowym systemie “Switchblade” odbiła się echem w światku speców od militariów.

Switchblade nie jest zwyczajnym dronem. To wielofunkcyjny pojazd przypominający rakietę pełniącą funkcję bojową, ale w razie czego może służyć jako zwiadowca. Jest po prostu robotem z zamontowaną na czele kamerą i umieszczonym wewnątrz ładunkiem wybuchowym. Ale to nie jedyne cechy przydatne na polu walki.

Switchblade wydaje się idealnym uzbrojeniem do walki partyzanckiej zwłaszcza, że można chować go w plecaku i przemieszczać się w zależności od ruchów wroga. Niestety wiąże się to również w tym, że zasięg broni jest stosunkowo mały w porównaniu do innego typu broni.

Ale jak mówię, to idealny sprzęt dla wojny partyzanckiej.

https://youtu.be/nXtVErRyS3M

Firma AeroVironment produkuje te drony w dwóch wariantach: Switchblade300 i Switchblade600. I choć obydwa typy mogą być obsługiwane przez jedną osobę, to różnią się one wagowo. O ile 300 waży niespełna 2,5 kilograma, to 600 jest o wiele cięższy (sam pocisk to funta i mieści się w plecaku. 600 jest cięższy, sam pocisk waży prawie 15 kilogramów, a elementy potrzebne do jego transportu są wiele cięższe).

Switchblade 300 może trafiać w cele odległe o nieco ponad 9 kilometrów i może lecieć przez 15 minut. Z kolei Switchblade 600 razi cele w odległości 40 kilometrów i jest zdolny lecieć w ciągu 40 minut.

Switchblade zawiera kamery, a wideo z tych czujników, a także informacje GPS i przetwarzanie obrazu są wykorzystywane do prowadzenia Switchblade. Switchblade jest również zaprojektowany do odbierania informacji o celu od innych dronów, co pozwala mu śledzić i znajdować wybrane cele. To sprawia, że ​​jest to jedna z wielu broni, którą można skierować przeciwko celowi za pomocą informacji o namierzaniu dostarczanych przez inne drony.

W przeciwieństwie do innych dronów, które są używane tylko do zwiadu, Switchblade 300 ma mały ładunek wybuchowy i może być stosowany przeciwko niewielkim i nieosłoniętym celom. Może nim być stanowisko moździerzowe, może gniazda karabinów maszynowych.

Za to sześćsetka to już polowanie na grubego zwierza. Najlepiej takiego, który ma koła i jest opancerzony.

Podobnie jak wiele dronów, Switchblade jest kierowany przez nawigację po punktach orientacyjnych, w której człowiek wytycza ścieżkę na mapie, a po wystrzeleniu robot sam leci.

Inne oprogramowanie Switchblade, takie jak rozpoznawanie cech i obiektów, prawdopodobnie pomaga w znajdowaniu i śledzeniu celu. Wbrew pozorom nie należy określać tej broni jako autonomicznego pojazdu sensu stricto. Ma on po prostu pewne autonomiczne funkcje i zmieniają się one w zależności od tego, jak operator korzysta z niego.

Arthur Holland Michel, który zajmuje się badaniem dronów oraz autonomicznych pojazdów wykorzystywanych w walce mówi o Switchblade w kontekście jego “autonomiczności”:

“Najrozsądniej jest odłożyć na bok debaty definicyjne i zamiast tego skupić się na nowatorskich (jak również znanych) wyzwaniach i zagrożeniach, które są podnoszone przez rosnącą autonomię systemów uzbrojenia. (…) Na przykład: czy operatorzy mają wystarczającą świadomość sytuacyjną, aby podjąć decyzję o użyciu siły? Czy broń zapewnia wystarczającą powierzchnię kontrolną, aby operatorzy mogli zachować ostrożność podczas ataku?”

Tym, co różni Switchblade od innych pocisków jest to, że operator ma możliwość odwołania ataku, jeśli coś się zmieni, na przykład cywil wchodzący na linię ognia. Albo gdy kamera ujawni, że wóz panzerny jest tramwajem pełnym ludzi.

Nastały ciężkie czasy dla imperium. Tyle, że najpierw te drony muszą dotrzeć do miejsca przeznaczenia. I tu przechodzimy do jednego z najtrudnieszych zadań opisanych we wpisie Krwawy łańcuch dostaw. Lekko nie będzie.

Top Tygodnia

Psycholog radzi: nie musisz wszystkiego kontrolować. Naucz się odpuszczać.

Dobre 15 lat temu, gdy byłam mamą raczkującego berbecia,...

“Rozróby i romanse”. Egmont przywraca do życia trupa. Ależ oni rozrabiają!

„Rozróby i romanse” to zbiór siedmiu nowelek rozgrywających się...

Florencja Północy, perła baroku, stolica kultury i wolności. Drezno. [76 zdjęć]

Florencja Północy, miasto baroku, kolebka kultury. Przepiękna starówka i...

Joe Metheny. Zabójca, który robił ze swoich ofiar hamburgery

Ta historia jest zbyt fantastyczna, by była prawdziwa, a...

Prawdziwa historia legendarnego zdjęcia „Pocałunek życia”

Kiedy przeglądam social media, co pewien czas widzę historyczne...

Zobacz koniecznie

“Problem trzech ciał” od Netflixa to wciągająca opowieść o inwazji obcych

Chińska trylogia literacka z 2006 roku "Problem trzech ciał"...

Pegasus. Bat na przestępców i terrorystów, ale czy na pewno?

Co jakiś czas media donoszą o systemie „Pegasus”, wynalazku...

David Letterman rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie. Netflix znowu wyprzedza konkurencję.

Ukraiński prezydent pojawi się w programie „Mojego gościa nie...

Wszystko co powinieneś wiedzieć o ChatGPT. Wywiad.

Wyścig opinii na temat ChatGPT trwa w najlepsze. Nowa...

“Fotografia podróżnicza”. Szybki i przystępny poradnik dla fanów fotografii

Ten prosty, skuteczny i przystępnie napisany poradnik to skarbnica...

Czy sąd naprawdę mógłby nakazać zniszczenie ChatGPT?

27 grudnia 2023 r. The New York Times złożył pozew przeciwko...

MTK wydaje nakaz aresztowania Putina w związku ze zbrodniami wojennymi na Ukrainie

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał w piątek  nakaz aresztowania...
Tylko na Wakacje.pl

Powiązane

Popularne Kategorie