More

  Światowy Dzień Pamięci, przepraszam – Światowy Dzień Zwierząt [175 zdjęć]

  Zdjęcia własne

  Niedawne informacje ze Stanów Zjednoczonych, gdzie 23 gatunki zwierząt zostały uznane za wymarłe sprawiają, że na dzisiejszy Światowy Dzień Zwierząt powinniśmy spojrzeć bardziej jak na dzień pamięci.

  Niekontrolowana ekspansja człowieka doprowadzająca do likwidacji środowisk naturalnych oraz pogorszenie zmiany klimatu doprowadziły do sytuacji, w której głośno mówimy o zjawisku określanym jako “szóste ginięcie gatunków”.

  Pamiętam kiedy zobaczyłem pierwszy raz grupę kilkudziesięciu żurawi. Było to wczesnym rankiem, gdy nad soczyście zieloną łąką unosiła się mgła. Ten onieśmielający, jakby surrealistyczny widok sprawił, że ugięły mi się kolana. Podobnie było, gdy jechałem na słynną Drogę Atlantycką, gdy równolegle ze mną leciał przepiękny orzeł. Leciał nisko, rytmicznie machał skrzydłami i w takim właśnie momencie ukazał cały swój majestat.

  Ale są również te malutkie momenty, jak na przykład ten, gdy za młodu chodziłem ze słoikiem nad lubińską “Smródkę” i próbowałem łowić w niej maleńkie cierniki – rybki, których było wtedy mnóstwo. Podobnie jak kijanek, od których w niemal każdej kałuży było ciemno.

  Dziś coraz trudniej o takie widoki. To cholernie denerwujące, że na przestrzeni ludzkiego życia obserwujemy śmierć świata, jaki przecież jeszcze niedawno znaliśmy.

  Nie będę Was uświadamiał, jak bardzo daliśmy ciała jako ludzkość. Jak bardzo dopuściliśmy do degradacji środowiska naturalnego, w wyniku czego coraz częściej jedynym ratunkiem dla zwierząt jest ich schronienie w ogrodzie zoologicznym z nadzieją, że tam rozmnożą się, a potomstwo zostanie zwrócone naturze.

  Przemek Saracen
  Przemek Saracen
  Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

  Najnowsze