More

  Strach mieszkańców po instalacji systemów obrony powietrznej w centrum Moskwy

  Instalacja systemów obrony powietrznej w centrum rosyjskiej stolicy w ostatnich tygodniach spotkała się ze strachem i złością tubylców. Operacja ma związek z obawami co do zdolności militarnej Ukrainy do uderzenia w głąb Rosji.

  Co najmniej pięć przeciwlotniczych systemów rakietowych zostało zauważonych w Moskwie w ostatnich tygodniach. Instalacje pojawiły się w parkach i na dachach budynków, jakby wywiad rosyjski przewidywał, że ukraińskie oddziały są w stanie zaatakować stolicę Rosji.

  Systemy opl to prawdopodobnie system ziemia-powietrze Pancyr – S1 na dachu siedziby Ministerstwa Obrony kilka kilometrów od Kremla oraz system przeciwlotniczy S – 400 w pobliżu stacji metra Timiriżewskaja na północy stolicy .

  Doniesienia mówią o wycinaniu połaci lasu w parku narodowym Łosiny Ostrów, gdzie ma stanąć bateria oddziału obrony przeciwlotniczej.

  Kolejny system obrony powietrznej został zauważony w zeszłym tygodniu w pobliżu stacji metra Taganskaja w centrum Moskwy.

  „Kiedy po raz pierwszy przeczytałam doniesienia o systemach obrony powietrznej w Moskwie, pomyślałam, że to fake news. A potem zobaczyłam ten system obrony przeciwlotniczej na pobliskim budynku, kiedy stałam na balkonie” – powiedziała gazecie The Moscow Times kobieta mieszkająca w pobliżu Tagańskiej.

  Systemy Pancyr-S1 – które chronią przed różnymi rodzajami broni, w tym wystrzeliwanymi z samolotów, a także pociskami naziemnymi – zostały rozmieszczone w ostatnich tygodniach w pobliżu oficjalnych rezydencji prezydenta Władimira Putina w Nowo – Ogariowie pod Moskwą.

  Choć żaden z rosyjskich oficjeli nie skomentował rozmieszczania systemów obrony przeciwrakietowej, rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że przeprowadziło ćwiczenia w zakresie odpierania ataków powietrznych w rejonie Moskwy.

  „Ukraina ma techniczne możliwości wysłania dronów, które mogłyby dotrzeć do Moskwy; pytanie brzmi, dlaczego te drony nie mogły zostać przechwycone przez rosyjskie systemy obrony powietrznej w drodze z Ukrainy do Moskwy” – powiedział ekspert wojskowy Jurij Fiodorow.

  Według amerykańskiego Institute for the Study of War, jednym z celów stojących za rozmieszczeniem takiego sprzętu na gęsto zaludnionych obszarach miejskich było prawdopodobnie „generowanie podżegających obrazów, które przedstawiają wojnę jako groźniejszą dla rosyjskiej opinii publicznej”.

  Na początku miesiąca rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow obwinił ukraińską obronę powietrzną za zniszczenie budynku mieszkalnego w ukraińskim Dnieprze, w którym zginęło 46 osób.

  Najnowsze

  Jesteśmy na Insta

  Zobacz również

  Powiązane materiały