Więcej

  Startuje pilotażowy program Krajowej Sieci Kardiologicznej

  Obrazek: Pixabay

  Choroby układu krążenia są najważniejszą przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych. Spośród nich przyczyną największej liczby zgonów w Polsce, podobnie jak w całej Europie, jest choroba niedokrwienna serca. Światowy Dzień Chorego był okazją do przedstawienia informacji na temat Krajowej Sieci Kardiologicznej, która w pierwszej kolejności zacznie funkcjonować na Mazowszu.

  Pandemia COVID-19 przyczyniła się do dużej liczby zakażeń i zgonów Polaków, ale również w wielu przypadkach uniemożliwiła im korzystanie z potrzebnych zabiegów w zakresie m.in. kardiologii. Właśnie dlatego powstał plan odbudowy zdrowia Polaków, który ma na celu poprawę ich zdrowia. Oprócz Krajowej Sieci Kardiologicznej rząd pracuje także nad programem budowy Krajowej Sieci Onkologicznej. Projekt ustawy zostanie przygotowany do 31 marca 2021 r.

  Kilka dni temu przedstawiliśmy Krajową Sieć Onkologiczną – program, który adresuje jedną z podstawowych przyczyn zgonów w Polsce. Dziś spotykamy się, żeby podobny program rozpocząć w dziedzinie kardiologii i medycyny sercowo-naczyniowej

  – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

  Spotykamy się w nieprzypadkowym miejscu i czasie – w Światowy Dzień Chorych w Narodowym Instytucie Kardiologii, który wraz ze Śląskim Centrum Chorób Serca słynie w całej Europie z wybitnych osiągnięć kardiologicznych i kardiochirurgicznych

  – dodał.

  Narodowy Instytut Kardiologii kardynała Stefana Wyszyńskiego jest głównym klinicznym ośrodkiem kardiologiczno-kardiochirurgicznym. To również ważny ośrodek kształcenia podyplomowego w dziedzinie kardiologii w Polsce oraz dynamicznie rozwijający się ośrodek naukowy. Od wielu lat plasuje się w ścisłej czołówce najlepszych tego typu placówek w Polsce.

  Skuteczna walka z chorobami dzięki Krajowej Sieci Kardiologicznej

  Krajowa Sieć Kardiologiczna przyspieszy diagnostykę i leczenie chorób układu krążenia. Zajmie się przede wszystkim czterema grupami istotnych schorzeń:

  • nadciśnieniem tętniczym opornym i wtórnym;
  • niewydolnością serca;
  • zaburzeniami rytmu i przewodzenia;
  • wadami serca zastawkowymi.

  Powstanie Krajowej Sieci Kardiologicznej to także wiele korzyści dla pacjentów. Będą oni mieli m.in. dostęp do szybkiej ścieżki diagnostycznej, w której zostanie skrócony czas oczekiwania na poradę. Będą mogli również korzystać z doświadczenia i sprzętu ośrodków konsultacyjnych, a także zostać przyjęci do ośrodka, który jest najlepiej dopasowany do ich stanu zdrowia.

  Koordynowana opieka po zawale serca – KOS-Zawał

  Spośród chorób układu krążenia przyczyną największej liczby zgonów w Polsce, podobnie jak w całej Europie, jest choroba niedokrwienna serca. Zawał serca jest najważniejszą i najgroźniejszą manifestacją tej choroby.

  Z uwagi na dużą śmiertelność poszpitalną wśród osób z zawałem serca w Polsce w 2017 r., wdrożono w całym kraju system koordynowanej opieki po zawale serca – KOS-Zawał.

  Korzystamy z pewnego pilotażu, czyli koordynowanej opieki specjalistycznej zwanej KOS-Zawał – to system opieki, który ma pomóc pacjentom w leczeniu pooperacyjnym i utrzymaniu zdrowia. Ten program się powiódł. Program KOS-Zawał pokazuje, jak ważne jest leczenie od samego początku – diagnostyki, konsultacji, poprzez skierowanie do właściwego ośrodka, terapię, zajęcie się pacjentem i monitoring po okresie ambulatoryjnym, czy po operacji

  – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

  KOS-Zawał składa się z czterech modułów:

  1. Hospitalizacja pacjenta – obejmuje diagnostykę i leczenie zachowawcze.
  2. Rehabilitacja kardiologiczna (w tym rehabilitacja stacjonarna, ambulatoryjna i telerehabilitacja).
  3. Elektroterapia.
  4. Specjalistyczna opieka kardiologiczna trwająca 12 miesięcy od wystąpienia zawału serca.

  Realizacja KOS-Zawał rozpoczęła się w części ośrodków od 1 października 2017, w kolejnych miesiącach dołączały nowe szpitale. Obecnie KOS-Zawał jest wdrożony w 74 szpitalach (52% szpitali, w których leczeni są pacjenci z zawałem serca).

  Od 1 października 2017 r. do 31 grudnia 2018 r. hospitalizowanych było 10 404 pacjentów, którzy objęci zostali opieką w ramach programu KOS-Zawał. Jednoroczna śmiertelność z wszystkich przyczyn wśród osób objętych opieką w ramach KOS-Zawał wyniosła 4,4%, a wśród pacjentów nieobjętych programem 9,5%. Udział w programie KOS-Zawał jest związany ze zmniejszeniem ryzyka zgonu zarówno wśród mężczyzn (o 36%), jak i kobiet (o 26%) oraz we wszystkich grupach wiekowych.

  Drewniak
  Lubię nic nie robić. Mało zarabiam, bo mało robię. W SK robię nowinki i takie tam różne nie wymagające inwencji. Staram się, byście mieli dostęp do ciekawych informacji. Przemo chce docisnąć mi śrubę, bo twierdzi że i tak nic nie robię. I ma rację.

  Jeśli uznasz, że nasze pisanie jest coś warte, wesprzyj SK 🙂 Dziękujemy!

  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  Sierpniowe pożary lasów biją rekordy emisji dwutlenku węgla i przebijają roczną “produkcję” Indii.

  Wszystko idzie ku „najlepszemu”: tylko w wakacje światowe pożary wyemitowały rekordową ilość dwutlenku węgla przekraczając roczną „produkcję” Indii. W zeszłym miesiącu świat ustanowił nowy przerażający...

  Niewidzialne staje się widzialne, czyli 47 edycja konkursu fotograficznego Nikona

  Uwielbiamy w „Srebrnym Kompasie” fotografie. Zdajemy sobie sprawę, że są momenty, których nie opowiedzą najbardziej wspaniałe słowa, opowieści, wiersze i reportaże. Czasem jedno zdjęcie...

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Hej, zauważyliśmy, że używasz blokera reklam

  Będziemy wdzięczni, jeśli wyłączysz swojego blokera reklam podczas korzystania ze "Srebrnego Kompasu".

  Staramy się, byś codziennie otrzymywał unikalne treści, których nie zobaczysz gdzie indziej.

  Serdecznie dziękujemy i życzymy fajnych wrażeń!