More

  Solspeilet czyli norweskie Stonehenge

  Stoi na wysepce o powierzchni dwóch akrów. Ma kształt słonecznej piramidy otoczonej dwunastoma monolitami. Zegar słoneczny i norweski Stonehenge w jednym. Jeśli jedziecie na Preikestolen mijacie to miejsce nie mając o tym pojęcia. Poznajcie Solspeilet w Jorpeland!

  Dygresja: sam nie wiem co myśleć o polskich blogerach podróżnikach. Niby zabierają nas we wszystkie niesamowite miejsca, ale umówmy się – tu bardziej chodzi o odhaczanie wybranych z sieci miejsc, niż skupienie się na otoczeniu, detalach nadających miejscu wyjątkowość, czy otaczających atrakcji. Ot, godzinka tu, krótki filmik i zdjęcie, parę okrągłych słówek dla gawiedzi i do domu. Jak koń, najszybciej na miejsce.

  I żeby było jasne. NIE dotyczy to bloga podróżniczego “Wędrowne Motyle”, którego autorów bardzo szanuję i cenię nie tylko za ogrom włożonej pracy, ale za interesujące osobowości.

  Tymczasem droga na Preikestolen zawiera w sobie takie ciekawostki jak Solspeilet właśnie. Jakby ukryta, ale tak naprawdę na widoku. Wystarczy rozglądać się wokół, szukać wzrokiem czegoś niezwykłego, nietypowego. Intrygującego.

  No dobrze, wróćmy do tematu naszej notki. Trzy lata pracy artysty Stiana Heimlunda Skjævelanda zawocowało powstaniem miejsca odwołującego się do wikińskiej przeszłości. Umieszczona na wysepce Klungholmen wznosi się na wysokość 14 metrów. Zbudowana ze stali i oprawiona lustrami piramidami ozdobiona jest historycznymi symbolami, runami i ornamentami.

  Solspeilet ma być lokalną atrakcją, która sama w sobie nie jest świadectwem czegoś szczególnego, upamiętnieniem jakiegoś historycznego wydarzenia, jak np. bitwa na Hafrsfjordzie uczczona w formie Trzech Mieczy (przeczytaj o nich TUTAJ).

  To po prostu coś w rodzaju punktu orientacyjnego i instalacji, dziełem sztuki. Po prostu. Jest przy okazji atrakcją turystyczną, ale przyznam, że bardzo nie wiem, jak odnieść się do tego, bowiem nie ma do niej innego dostępu, niż wodą.

  Aby ujrzeć instalację z bliska musisz bowiem wejść na wyspę park, czyli Jorpelandsholmen, która dopiero w bieżącym roku została udostępniona mieszkańcom.

  No w każdym razie jeśli jedziecie na Preikestolen, albo wracacie stamtąd, skręćcie w Jorpeland w stronę Remy, zostawcie auto i udajcie się jedynym mostem prowadzącym na tę dużą wyspę, która jest parkiem, w którym możecie łowić, posiedzieć na drewnianym tronie, pogonić kozy i co tam jeszcze chcecie. Kierujcie się na drugi koniec wyspy i zobaczycie.

  Solspeilet. Można, ale niekoniecznie. Ot, ciekawostka, którą warto na szybko zobaczyć.

  Przemek Saracen

  Najnowsze Wpisy

  Bóbr, czyli najlepszy Bob Budowniczy w świecie zwierząt

  Nie ma chyba w świecie zwierząt genialniejszego budowniczego niż bóbr. Jest nie tylko świetnym konstruktorem, inżynierem budowlanym, ale też architektem krajobrazu. Jego tamy i...

  Narodziny kolejnego manata we wrocławskim ZOO!

  Po niespełna trzech miesiącach od narodzin manata Ambrożego wrocławskie zoo świętuje narodziny kolejnego osobnika. Tym samym w trzy lata zoo dochowało się aż czterech...

  Zalew Sulistrowicki. Kameralne miejsce spotkań tuż nad Ślężą

  Zalew Sulistrowicki nie jest co prawda takim olbrzymem jak Zalew Mietkowski i liczy tylko 6 hektarów powierzchni. Tyle co nic. Jest za to starszy...

  Zostań dyrektorem lotów NASA!

  Zapowiedziana przez Donalda Trumpa misja na Księżyc zaczyna nabierać realnych kształtów. Wszystko wskazuje na to, że Amerykanie faktycznie chcą postawić bazę na Srebrnym Globie,...

  Jesień na Sycylii potrafi być przepiękna!

  To jedno z tych miejsc, z których trudno nie wrócić oczarowanym. Turkusowe zatoki z przejrzystą wodą zachęcają do kąpieli, restauracje oferują wspaniałą włoską kuchnię...

  Powiązane Wpisy

  Skomentuj używając swojego konta na Disqus, Facebooku, G+ lub korzystając z tradycyjnego systemu komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Leave A Reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Stay on op - Ge the daily news in your inbox