Więcej

  Skądś go znasz, ale nie wiesz skąd. Kurt Russel kończy 70 lat. Wybieramy TOP 5 jego filmów.

  Są tacy aktorzy, których kojarzymy, ale nie wiemy skąd. Przypominamy sobie ich wizerunek ogrywany w wielu filmach, które niezależnie od gatunku wykorzystują nam utrwalony w naszej świadomości image.

  Tak jest właśnie z Kurtem Russelem, który kończy dziś 70 lat! Kurczę, właśnie zdałem sobie sprawę, że to tyle ile dwa tygodnie temu skończyła moja Mama!

  Russel zawsze kojarzył mi się z zawadiaką, który niezależnie od tego, w jakie kłopoty wpadnie zawsze się z nich wykaraska z uśmiechem na twarzy. Jest jednym z tym typów, którego kochamy od pierwszego wejrzenia. Wybaczymy mu wszystko i wszędzie. Jego charakterystyczny uśmiech i dołeczki na twarzy czynią z niego jednego z najbardziej rozpoznawalnych twarzy w Hollywood.

  Paradoksalnie ten wizerunek swojskiego chłopa, może nawet bękarta Indiany Jonesa stał się jego przekleństwem. To dlatego nie słyszymy o nim w kontekście nominacji do Oscarów, a jedyna poważna nagroda, do której był nominowany, to Złote Globy za film „Silkwood”. Nominacja dotyczyła najlepszej roli drugoplanowej.

  Nie widziałem wszystkich filmem z Kurtem Russelem, ale i tak wybrałem pięć obrazów aktora, które warto obejrzeć.

  WIELKA DRAKA W CHIŃSKIEJ DZIELNICY [1986]

  Chyba najbardziej znany film z tym zestawieniu. Ta nietypowa, nonsensowna i szalona komedia akcji, w której wykorzystane są chyba wszystkie elementy ówczesnej popkultury o mało nie pogrzebała kariery Russela. Film został skopany w kinach, a recenzenci oblali go wszystkimi nieczystościami świata. Po latach „Wielka draka…” zyskała miano filmu kultowego, a rola Russela przeszła do historii.

  OGNISTY PODMUCH [1991]

  Wspaniała i emocjonalna opowieść o bohaterstwie, trudnym braterstwie i ofiarności strażaków. Gwiazdorska obsada i dwóch braci stojących po dwóch stronach barykady. Kurt Russel wcielił się w rolę negatywną: strasznie powikłanego starszego brata, który zdaje sobie sprawę z tego, że za moment rzeczywistość zmiecie go z planszy. Świetny, wzruszający i bardzo efektowny film.

  TANGO I CASH [1989]

  Miała być to komedia sensacyjna, ale mimo prób twórców wyszło średnio. A przecież było to starcie charakterów, w końcu tytułowych bohaterów zagrali Sylvester Stallone i Kurt Russel. Russel, jadący na swym patencie uroczego prostaka i Stallone nabijający się z wizerunku, jaki znamy z jego „Rambo”. Niepowodzenie tego filmu być może wynika z tego, że twórcy chcieli być zbyt fajni. No cóż, Bruce Willis, który był wtedy na fali jest tylko jeden, a Kurt otrzymał nominację do nagrody za najgorszy film roku.

  NIENAWISTNA ÓSEMKA [2015]

  Postać łowcy nagród Johna “The Hangman” Rutha nie była pierwszą rolą u Tarantino. Kurt wystąpił w jednym z wcześniejszych obrazów Quentina “Grindhouse: Death Proof”  jako kaskader Mike, ale to występ w “Nienawistnej ósemce” uważa się za jedną z najlepszych, jeśli nie najlepszą z ról . Russel wystąpił również w późniejszym filmie twórcy “Pulp Fiction”, czyli w “Pewnego razu w Hollywood”. 

  UCIECZKA Z NOWEGO JORKU [1981]

  Ten dystopijny obraz, w którym świat nurza się w grzechu jest w stanie uratować tylko Snake Plisken żywiołowo zagrany przez Russela. Jego bohater jest cynikiem do kwadratu, byłym żołnierzem sił specjalnych, klasycznym antybohaterem, którego uwielbiamy. To dzięki niemu ten film obrósł legendą i obowiązkową lekturą dla fanów sf.

  Kurt Russel wystąpił również w mega przeboju “Forrest Gump” jako… głos Elvisa Presleya, czy z filmu “Żołnierz”, którym nie wymówił bodajże ani jednego słowa. Młodszym widzom przypomniał się jako Ego, ojciec Starlorda w drugiej części “Strażników Galaktyki”, jeszcze młodsi pokochali go, jako Świętego Mikołaja z filmu Netflixa “Kronika świąteczna”.

  Przemek Saracen
  Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

  Jeśli uznasz, że nasze pisanie jest coś warte, wesprzyj SK 🙂 Dziękujemy!

  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  Sierpniowe pożary lasów biją rekordy emisji dwutlenku węgla i przebijają roczną “produkcję” Indii.

  Wszystko idzie ku „najlepszemu”: tylko w wakacje światowe pożary wyemitowały rekordową ilość dwutlenku węgla przekraczając roczną „produkcję” Indii. W zeszłym miesiącu świat ustanowił nowy przerażający...

  Niewidzialne staje się widzialne, czyli 47 edycja konkursu fotograficznego Nikona

  Uwielbiamy w „Srebrnym Kompasie” fotografie. Zdajemy sobie sprawę, że są momenty, których nie opowiedzą najbardziej wspaniałe słowa, opowieści, wiersze i reportaże. Czasem jedno zdjęcie...

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Hej, zauważyliśmy, że używasz blokera reklam

  Będziemy wdzięczni, jeśli wyłączysz swojego blokera reklam podczas korzystania ze "Srebrnego Kompasu".

  Staramy się, byś codziennie otrzymywał unikalne treści, których nie zobaczysz gdzie indziej.

  Serdecznie dziękujemy i życzymy fajnych wrażeń!