Więcej

  Sierpniowe pożary lasów biją rekordy emisji dwutlenku węgla i przebijają roczną “produkcję” Indii.

  Wszystko idzie ku „najlepszemu”: tylko w wakacje światowe pożary wyemitowały rekordową ilość dwutlenku węgla przekraczając roczną „produkcję” Indii.

  W zeszłym miesiącu świat ustanowił nowy przerażający rekord: pożary na całym świecie wypompowały więcej dwutlenku węgla niż kiedykolwiek wcześniej. Skąd to wiemy?

  CAMS czyli Copernicus Atmosphere Monitoring Service obserwuje stan atmosfery na przestrzeni lat. Dzięki nim wiemy co i w jaki sposób zmieniło jakość naszego powietrza. Najnowszy raport pokazał, jak bardzo to nasze powietrze się zmieniło. Ręce opadają, a człowiek staje się bezradny.

  Tegoroczna suma światowych pożarów przypomina bezradną obserwację transmisji ataku na World Trade Center z 2001 roku.

  Otóż w wyniku pożarów na sześciu kontynentach, pożary lasów tylko w sierpniu bieżącego roku wyrzuciły w atmosferę 1,4 gigaton dwutlenku węgla. Lipiec był niewiele lepszy, bo wskaźniki zanotowały 1,3 gigaton. Większość emisji pochodziła z Syberii i Ameryki Północnej.

  Za przyczynę pożaru uznaje się coraz bardziej naturalne dla kryzysu klimatycznego przyczyny: upały, susze, coraz mniejsza wilgotność gleby. Coraz bardziej typowe staje się liczba pożarów, ich wielkość oraz intensywność oraz długość trwania. Niestety charakterystyczne dla amerykańskich pożarów jest to, że w zasadzie są one nieprzerwane, a przykład tzw. Dixie Fire w Północnej Kaliforni (USA) jest znakiem nowych czasów. Ten największy w historii stanu pojedynczy pożar strawił blisko 404 685 hektarów.

  Oprócz gigantycznych pożarów na Syberii i w Ameryce Północnej, które stały się największym emitentem dwutlenku węgla, nie można zapomnieć o serii kataklizmów w rejonie Morza Śródziemnego.

  To naprawdę posępne wiadomości. Skoro tylko w wakacje trafia do atmosfery blisko 3 gigatony dwutlenku węgla, czyli ilość większa niż to, co emitują rocznie Indie, to wyobraźcie sobie, co dzieje się w pozostałych miesiącach.

  Zmiany klimatyczne powoli nas zabijają i trzeba się z tym godzić. Brak dbałości o system małej retencji, zabójcze susze i wysychanie rezerwuarów słodkiej wody. Cielenie się lodowców oraz topnienie Grenlandii to coś, co już ma miejsce. Czy możemy zrobić cokolwiek, by uniknąć podniesienia globalnej temperatury o umowne 1,5 stopnia Celsjusza? Myślę, że to już sprawa nieaktualna, a podniesienie się poziomu mórz i oceanów w ciągu jednego pokolenia to nie kwestia czy, ale jak szybko.

  Za chwilę producenci mebli typu IKEA prawdopodobnie zaczną wciskać nam głupoty, jak to w obronie klimatu rezygnują z produkcji mebli, o czym już gdzieniegdzie można przeczytać.

  Nie bardzo mamy gdzie uciekać, niestety i powoli zaczynamy zdawać sobie z tego sprawę. Póki co róbmy swoje i wypierajmy prawdę sadząc drzewa w nadziei za 70 odratują choć część tego, do czego wcześniejsze i nasze pokolenie dopuściło.

  Źródło:CAMS
  Przemek Saracen
  Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

  Jeśli uznasz, że nasze pisanie jest coś warte, wesprzyj SK :-) Dziękujemy!

  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  Norweski budżet na 2022. W górę tytoń, paliwo i alkohol.

  W przedłożonym projekcie budżetu państwa na 2022 rok norweski rząd planuje zmiany w podatkach. Wyglądają one następująco: Podatki od alkoholu wzrastają o około 1,3 proc. Dodatkowo,...

  Teleskop Hubble`a uchwycił przepiękne kosmiczne potwory!

  Teleskop Hubble`a wciąż zadziwia kosmicznymi fotografiami. Tym razem otrzymaliśmy niesamowicie plastycznie wyglądającą masę gazu i pyłu. Jest to pozostałość po supernowej, oznaczonej jako N63A. Supernowa...

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here