Więcej

  Setki galaktyk a w środku ona. Ciemna materia.

  Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała obłędne zdjęcie kosmosu wykonane przez słynny Teleskop Hubble`a. Piękno setek galaktyk jest nie tylko obezwładniające, lecz przypomina mi zdjęcie wnętrza ludzkiego organizmu.

  Patrzcie, jak technologia zmienia nasze postrzeganie własne miejsce we wszechświecie. Jeszcze niecałe sto lat temu wierzyliśmy, że nasza galaktyka jest jedynym takim obiektem we wszechświecie.

  Zdjęcie, które podziwiamy przedstawia setki galaktyk różnych kształtów i wielkości. Znajduje się raptem blisko półtora miliarda lat świetlnych od nas i nosi nazwę Abell 3827 z położoną w centrum galaktyką w kształcie elipsy. To ESO 146 – 5, i jest to jedna z najbardziej masywnych znanych nauce galaktyk we wszechświecie.

  Zawsze dziwił mnie ten kontrast między poruszającym kadrom publikowanych zdjęć a beznamiętnym nazewnictwem tych obiektów. To tak jakby najpiękniejszą różę świata nazwać Du98_p@a. No nie rozumiem. A potem dziwimy się, że media nadają swoje własne nazwy nieodbiegające od finezji puchowej kołderki ze śledziowej bezy na gniazdu z ananasa pokrytego duszoną chmurką wołowinki na różowym koperku okraszonym nutką beszamelu.

  I choć z pewnością jest wiele ładniejszych miejsc w kosmosie niż Abell 3827 to jej ranga jest o wiele większa. Astronomowie uważają bowiem, że w tym miejscu znajduje się obszary ciemnej materii. Jest to niewidzialna i nieuchwytna masa, prawdopodobnie stanowiące 85 procent całkowitej ilości istniejącej materii.

  Czym jest ciemna materia odpowie nam film Tomasz Rożka, który w ramach swojego kanału „Nauka. To lubię” nagrał film na ten temat.

  Przemek Saracen
  Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

  Jeśli uznasz, że nasze pisanie jest coś warte, wesprzyj SK 🙂 Dziękujemy!

  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  Sierpniowe pożary lasów biją rekordy emisji dwutlenku węgla i przebijają roczną “produkcję” Indii.

  Wszystko idzie ku „najlepszemu”: tylko w wakacje światowe pożary wyemitowały rekordową ilość dwutlenku węgla przekraczając roczną „produkcję” Indii. W zeszłym miesiącu świat ustanowił nowy przerażający...

  Niewidzialne staje się widzialne, czyli 47 edycja konkursu fotograficznego Nikona

  Uwielbiamy w „Srebrnym Kompasie” fotografie. Zdajemy sobie sprawę, że są momenty, których nie opowiedzą najbardziej wspaniałe słowa, opowieści, wiersze i reportaże. Czasem jedno zdjęcie...

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Hej, zauważyliśmy, że używasz blokera reklam

  Będziemy wdzięczni, jeśli wyłączysz swojego blokera reklam podczas korzystania ze "Srebrnego Kompasu".

  Staramy się, byś codziennie otrzymywał unikalne treści, których nie zobaczysz gdzie indziej.

  Serdecznie dziękujemy i życzymy fajnych wrażeń!