Więcej

  Sensacyjne odkrycie archeologiczne. Znaleziono jeden z mieczy spod Grunwaldu.

  Muzeum bitwy pod Grunwaldem wzbogaci się o nowy artefakt: miecz z pełnym osprzętem. Jak oceniają specjaliści, takie znalezisko trafia się raz na dziesięciolecia. 

  Jak mówi Aleksander Miedwiedwiew, pasjonat historii, który przekazał broń do muzeum, znalezisko jest w bardzo dobrym stanie, zważywszy na to, że od bitwy minęło przeszło 600 lat.

  – Zestaw orężny zostanie teraz poddany czynnościom konserwacyjnym i badawczym – tłumaczy Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. – Mamy pewne podejrzenia, co do statusu społecznego średniowiecznego właściciela miecza i jesteśmy ciekawi, co kryje się pod warstwą rdzy. Głębiej zbadamy również samo miejsce wydobycia zabytku, by poznać kontekst sytuacyjny jego pochodzenia. Tak drogocenne przedmioty w średniowieczu rzadko kiedy zostawały w ziemi.

  Wszystko wskazuje na to, że posiadacz tej broni brał udział w bitwie pod Grunwaldem, która odbyła się 15 lipca 1410 roku. Bitwa toczona w pobliżu polskich wsi Stębark (zwanej też Tannenbergiem), Grunwaldu i Ludwigsdorfu zakończyła się polsko-litewskim zwycięstwem nad Krzyżakami, zakonem założonym w czasie wypraw krzyżowych do Ziemi Świętej, a następnie panujących nad ówczesnymi Prusami.

  Stamtąd rozpoczęli wyprawy krzyżowe przeciwko swoim niechrześcijańskim sąsiadom, w tym Księstwu Litewskiemu, przy czym nawracanie niewiernych stanowiło pretekst do podboju ziem oraz zwykłych wypraw łupieżczych.

  W 1386 roku władca Litwy nawrócił się na chrześcijaństwo i poślubił królową Polski, która po jej śmierci została władcą Polski jako król Władysław II Jagiełło. Ze względów politycznych wydarzenie to było fatalne dla Krzyżaków, których powód działalności w regionie stracił racji bytu.

  Krzyżacy, jak większość polskich polityków zlekceważyli przeciwnika i wierząc w siłę własnej propagandy głosili, że nawrócenie się Jagiełły było nieszczere.

  Na szczęście na czele Zakonu Krzyżackiego stał lekko niezrównoważony Wielki Mistrz Ulrich von Jungingen, który wypowiedział wojnę Polsce i Litwie.

  Jej apogeum stanowiła bitwa pod Grunwaldem, podczas której zginął Wielki Mistrz, a Królestwo Polskie stało się jednym z większych graczy ówczesnej Europy.

  Mimo zwycięstwa nie udało się ostatecznie zlikwidować Krzyżaków, którzy nie byli już w stanie powrócić do dawnej świetności. Niemniej rok po bitwie doszło do pokoju, którego warunki nie satysfakcjonowały żadnej ze stron.

  Bitwa pod Grunwaldem doczekała się porównania do odwiecznego konfliktu między Słowianami a Germanami, a w czasie pierwszej wojny światowej Niemcy pokonując Rosjan w bitwie pod Tannenbergiem dumnie ogłaszali rewanż za porażkę z 1410 roku.

  Współczesne ślady konfliktu możemy znaleźć nawet w Ameryce.

  W nowojorskim Central Parku znajduje się pomnik króla Władysława Jagiełły w znanym geście unoszenia dwóch mieczy przywiezionych przez krzyżackich posłańców.

  Joanna Warska
  Jestem trybikiem w maszynie. Trzeba to piszę, nie piszę to wypoczywam na balkonie, trawie lub w ogrodzie.

  Jeśli uznasz, że nasze pisanie jest coś warte, wesprzyj SK :-) Dziękujemy!

  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  Norweski budżet na 2022. W górę tytoń, paliwo i alkohol.

  W przedłożonym projekcie budżetu państwa na 2022 rok norweski rząd planuje zmiany w podatkach. Wyglądają one następująco: Podatki od alkoholu wzrastają o około 1,3 proc. Dodatkowo,...

  Teleskop Hubble`a uchwycił przepiękne kosmiczne potwory!

  Teleskop Hubble`a wciąż zadziwia kosmicznymi fotografiami. Tym razem otrzymaliśmy niesamowicie plastycznie wyglądającą masę gazu i pyłu. Jest to pozostałość po supernowej, oznaczonej jako N63A. Supernowa...

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here