fbpx
poniedziałek, 10 maja, 2021
10.5 C
Sobótka

Sensacyjne odkrycie archeologiczne. Znaleziono jeden z mieczy spod Grunwaldu.

Muzeum bitwy pod Grunwaldem wzbogaci się o nowy artefakt: miecz z pełnym osprzętem. Jak oceniają specjaliści, takie znalezisko trafia się raz na dziesięciolecia. 

Jak mówi Aleksander Miedwiedwiew, pasjonat historii, który przekazał broń do muzeum, znalezisko jest w bardzo dobrym stanie, zważywszy na to, że od bitwy minęło przeszło 600 lat.

– Zestaw orężny zostanie teraz poddany czynnościom konserwacyjnym i badawczym – tłumaczy Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. – Mamy pewne podejrzenia, co do statusu społecznego średniowiecznego właściciela miecza i jesteśmy ciekawi, co kryje się pod warstwą rdzy. Głębiej zbadamy również samo miejsce wydobycia zabytku, by poznać kontekst sytuacyjny jego pochodzenia. Tak drogocenne przedmioty w średniowieczu rzadko kiedy zostawały w ziemi.

Wszystko wskazuje na to, że posiadacz tej broni brał udział w bitwie pod Grunwaldem, która odbyła się 15 lipca 1410 roku. Bitwa toczona w pobliżu polskich wsi Stębark (zwanej też Tannenbergiem), Grunwaldu i Ludwigsdorfu zakończyła się polsko-litewskim zwycięstwem nad Krzyżakami, zakonem założonym w czasie wypraw krzyżowych do Ziemi Świętej, a następnie panujących nad ówczesnymi Prusami.

Stamtąd rozpoczęli wyprawy krzyżowe przeciwko swoim niechrześcijańskim sąsiadom, w tym Księstwu Litewskiemu, przy czym nawracanie niewiernych stanowiło pretekst do podboju ziem oraz zwykłych wypraw łupieżczych.

W 1386 roku władca Litwy nawrócił się na chrześcijaństwo i poślubił królową Polski, która po jej śmierci została władcą Polski jako król Władysław II Jagiełło. Ze względów politycznych wydarzenie to było fatalne dla Krzyżaków, których powód działalności w regionie stracił racji bytu.

Krzyżacy, jak większość polskich polityków zlekceważyli przeciwnika i wierząc w siłę własnej propagandy głosili, że nawrócenie się Jagiełły było nieszczere.

Na szczęście na czele Zakonu Krzyżackiego stał lekko niezrównoważony Wielki Mistrz Ulrich von Jungingen, który wypowiedział wojnę Polsce i Litwie.

Jej apogeum stanowiła bitwa pod Grunwaldem, podczas której zginął Wielki Mistrz, a Królestwo Polskie stało się jednym z większych graczy ówczesnej Europy.

Mimo zwycięstwa nie udało się ostatecznie zlikwidować Krzyżaków, którzy nie byli już w stanie powrócić do dawnej świetności. Niemniej rok po bitwie doszło do pokoju, którego warunki nie satysfakcjonowały żadnej ze stron.

Bitwa pod Grunwaldem doczekała się porównania do odwiecznego konfliktu między Słowianami a Germanami, a w czasie pierwszej wojny światowej Niemcy pokonując Rosjan w bitwie pod Tannenbergiem dumnie ogłaszali rewanż za porażkę z 1410 roku.

Współczesne ślady konfliktu możemy znaleźć nawet w Ameryce.

W nowojorskim Central Parku znajduje się pomnik króla Władysława Jagiełły w znanym geście unoszenia dwóch mieczy przywiezionych przez krzyżackich posłańców.

Joanna Warska
Jestem trybikiem w maszynie. Trzeba to piszę, nie piszę to wypoczywam na balkonie, trawie lub w ogrodzie.

KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zobacz również

Gloppedalsura. Milion lat historii, głazy wielkie jak dom i wielka bitwa o niepodległość.

Kiedy tak sobie myślałem, w które miejsce zaciągnąć was, przed oczami stanęła mi kupa kamieni. Ale nie...

“Szkoła Latania”. Kajko, Kokosz, latający kufer i najlepsze co trafiło się w polskim komiksie: Zbójcerze!

Choć formalnie minął rok, w świecie Kajka i Kokosza minęło sporo czasu. Może nawet lat. Mirmił prawie...

„Wikingowie” z 1958 roku. Film, który wprowadził Wikingów do Valhalli popkultury.

Epoka Wikingów wciąż nas fascynuje, a serial "Wikingowie" oraz inne widowiska poświęconym synom Skandynawii święcą triumfy i...

Sirevag Kystfort. Hitlerowska twierdza wykuta w skale, którą trzeba zobaczyć!

II wojna światowa odcisnęła dziwne piętno na tym kraju. Mimo, iż nie było tu jakichś spektakularnych bitew...

“The Honourable Woman”. Wspaniały dramat z polityką i służbami specjalnymi w tle

Życie w cieniu znanych rodziców to ciężka sprawa. Co jednak powiedzieć, gdy dziecko chce wyjść z cienia...
Sobótka
bezchmurnie
10.5 ° C
14 °
7.8 °
54 %
4.6kmh
0 %
pon
21 °
wt
24 °
śr
22 °
czw
12 °
pt
11 °

Recenzje