fbpx
piątek, 23 kwietnia, 2021
3.9 C
Sobótka

Segregacja śmieci, inwestycja w OZE i termomodernizacja, czyli bycie „eko” we własnym domu w 3 punktach

O konieczności bycia „eko” każdy słyszał już wielokrotnie. Zewsząd docierają do nas informacje o tym, jak ważne jest to, aby zachowywać podstawowe zasady ekologii w naszym codziennym życiu. Tylko na czym zasady te polegają? W jaki sposób każdy z nas może być „eko” w swoim własnym gospodarstwie domowym? Na pytania te odpowiedzieć można w 3 krótkich punktach.

1. Segreguj śmieci i jak najlepiej staraj się zagospodarować wszelkie odpadki

Choć temat segregacji śmieci został najlepiej opisany i objaśniony spośród wszelkich zagadnień omawiających ekologiczny styl życia, w rzeczywistości wciąż mamy z nim ogromny problem. Brakuje nam nie wiedzy, ale wytrwałości, a przede wszystkim świadomości tego, że bardzo wiele odpadków nie powinno w ogóle lądować na wysypisku.

W przypadku przeciętnego gospodarstwa domowego proces segregacji i gospodarowania śmieciami zgody z ideą „eko” powinien polegać na:

  • Ograniczeniu ilości produkowanych odpadów – zastanów się, czy naprawdę musisz wytwarzać aż tyle śmieci każdego miesiąca?
  • Segregacji śmieci według przyjętych zasad – oddzielaj odpady mogące zostać zrecyklingowane, od reszty śmieci.
  • Zagospodarowaniu odpadów według własnych możliwości – część odpadów może okazać się dla Ciebie przydatna, np. odpady biologiczne przetwarzane na bardzo wartościowy kompost.

Firma PVGE przygotowała zestawienia dotyczące “bycia eko”.

Najważniejsze w segregacji śmieci i gospodarowaniu własnymi odpadami jest to, aby nie poddawać się i nie ulegać zniechęceniu nawet w przypadku chwilowych trudności. Wylanie zużytego oleju silnikowego do ścieków jest wprawdzie rozwiązaniem łatwym, jednak podobne postępowanie może przynieść naprawdę opłakane skutki.

2. Oszczędzaj energię elektryczną i inwestuj w OZE

W jaki sposób najprościej przynieść ulgę Ziemi i własnemu portfelowi? Wystarczy zacząć oszczędzać prąd! Przede wszystkim musisz zweryfikować swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną i poszukać sposobów na ograniczenie go. Szybko może się okazać, że część urządzeń elektrycznych w Twoim domu pracuje zupełnie niepotrzebnie lub ich efektywność jest mocno niewystarczająca. Może warto zamienić je na inne, bardziej energooszczędne, zmienić sposób ich pracy lub zupełnie odłączyć?

Po drugie – jeśli chcesz oszczędzać prąd, sam zacznij go wytwarzać. W jaki sposób? Zbuduj własną instalację fotowoltaiczną i korzystaj z energii słońca przetwarzanej na prąd przez posiadane panele solarne. Szybko przekonasz się, że zamiast przepłacać za prąd produkowany prze elektrownie węglowe, możesz mieć własną, darmową i czystą energię z samej natury.

3. Zadbaj o prawidłowe docieplenie swojego domu

Wielu ludzi cięgle nie rozumie, jak wielkie straty przynosi im niewłaściwie ocieplony dom lub mieszkanie. A straty te otwierają prawdziwy łańcuch kosztów – zarówno dla Ciebie, jak i dla środowiska. Źle ocieplony dom zmusza nas do generowania wyższej temperatury, co z kolei oznacza większą produkcję energii, a to – przy dominującym ogrzewaniu węglowym – przekłada się na wzrost zanieczyszczenia, smog i wszelkie tego konsekwencje. Zamiast więc podkręcać coraz mocniej kaloryfery, dołóż jedną warstwę izolacji. Tak będzie dla Ciebie taniej, a dla nas wszystkich zdrowiej.

Przemek Saracen
Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

797ObserwującyObserwuj

Zobacz również

“Lekcja”. Kabaretowy skecz, w którym zabawa słowem nabiera nowego wymiaru

Jeśli ktoś pamięta, swego czasu TVP prezentowała ciekawy cykl "Malicki & Laskowik". Programy te w lekki, przystępny...

Nasze Bieszczady. Torfowisko w Tarnawie i Bieszczadzki Worek. Dzień czwarty.

Dziś ambitny dzień. Ruszamy do Bieszczadzkiego Worka, którędy ruszymy na koniec świata. Chcemy zobaczyć miejsca dzikie, gdzie...

Wybierasz się do Norwegii z namiotem i nie chcesz płacić za kamping? Przeczytaj ten wpis!

Prawo dostępu, czasami nazywane też prawem do wędrowania, gwarantuje Norwegom i każdemu, kto zwiedza Norwegię możliwość swobodnego...

U stóp Królowej, czyli rejs pod Preikestolen

Ci, którzy byli na Preikestolen zgodnie twierdzą, że wrażenia z pobytu w tym miejscu należą do tych...

Sirevag Kystfort. Hitlerowska twierdza wykuta w skale, którą trzeba zobaczyć!

II wojna światowa odcisnęła dziwne piętno na tym kraju. Mimo, iż nie było tu jakichś spektakularnych bitew...
Sobótka
pochmurno z przejaśnieniami
3.9 ° C
4 °
3.9 °
93 %
4.6kmh
75 %
pt
9 °
sob
11 °
nie
9 °
pon
11 °
wt
12 °

Recenzje