fbpx
piątek, 23 kwietnia, 2021
3.9 C
Sobótka

Rząd ostrzega: Fundusz Naftowy w praktyce został już wyczerpany

Sytuacja w norweskiej gospodarce jest bardzo poważna. Minister finansów Jan Tore Sanner wysyła ostrzeżenia zarówno w perspektywie krótko- jak i długoterminowej:

 • Przychody gwałtownie spadają
 • Wydatki rosną
 • W praktyce Fundusz Naftowy został już «wyczerpany»
 • Rosną wydatki gmin
 • Coraz mniejsza liczba zatrudnionych będzie finansować rosnące wydatki państwowe
 • Jest ryzyko, że miejsca pracy, które zostały czasowo zlikwidowane nigdy nie pojawią się na nowo
 • Nawet bez środków przeznaczonych walkę z pandemią i jej skutkami wydatki rządowe są zbyt wysokie
 • Nasze dzieci i wnuki będą musiały zapłacić rachunek za dzisiejszą nadmierną konsumpcję
 • Sektor publiczny dominuje w całej gospodarce – 2 z 3 wydanych koron stanowią teraz pieniądze publiczne

Powyższe punkty pochodzą z opisu polityki gospodarczej Norwegii dokonanego przez norweskiego Ministra Finansów.

 

Nasze dzieci i wnuki zapłacą rachunek

 

W tym roku Norwegia musi wydać z Funduszu Naftowego aż 433,2 miliarda koron. W przyszłym roku zaś planuje się wydać kwotę 371 miliardów koron.

 • Pandemia spowodowała konieczność wydatkowania pieniędzy przekraczających budżet państwa. Kryzys zintensyfikował wyzwania związane z rosnącymi wydatkami i osłabił bazę dochodową budżetu państwa – pisze Jan Tore Sanner.

Rząd w tym roku zwiększył wydatki publiczne o ponad 10 procent. W tym samym czasie dochody państwa, w szczególności te z sektora naftowego obniżyły się.

 • Szacuje się, że strukturalny deficyt budżetowy w stosunku do planowanego budżetu wzrośnie o ponad 150 mld koron – pisze minister finansów.

To trzy razy więcej niż deficyt po kryzysie finansowym, który ciężko doświadczył światową gospodarkę w latach 2007–2009.

 

Mniej pieniędzy z ropy a wydatki rosną

 

Minister ostrzega, że należy zmniejszyć zużycie pieniędzy pochodzących z ropy naftowej.

 • Gdy spojrzymy w dalszą przyszłość, roczne wzrosty wykorzystania środków będą musiały być niższe, niż miało to miejsce dotychczas. Fundusz Naftowy nie będzie dalej rósł tak szybko, jak do tej pory, a przez następne dwie dekady jego zwrot, mierzony jako udział w tworzeniu wartości, najprawdopodobniej zacznie spadać.

Jednocześnie trendy rozwoju demograficznego (starzenie się populacji, dopisek red.), przy mniejszej liczbie osób pracujących w stosunku do liczby emerytów, ​​doprowadzą do wzrostu wydatków i spadku dochodów państwa, ostrzega Sanner.

Również gminy stają się coraz bardziej obciążone kosztami – w wyniku wzrastającej liczby osób starszych.

 

Ekstremalnie wysokie koszty emerytalne pochłaniają Fundusz Naftowy

 

W budżecie państwa na przyszły rok Jan Tore Sanner planuje wydać z rezerwy, jaką jest Fundusz Naftowy, prawie 60.000 koron na każdego mieszkańca. Dla porównania, przed pandemią koronawirusa wydatki te kształtowały się na poziomie około 40 000 koron.

Szacuje się, że w Nowy Rok Fundusz Naftowy będzie wart około 10,3 bln koron, co jest kwotą nieco sztucznie zawyżoną z powodu wyjątkowo słabego kursu korony norweskiej.

Jednocześnie rząd ogłasza, że ​​zobowiązania Ubezpieczenia Społecznego, wynikające z tytułu samych tylko emerytur, w przyszłym roku wyniosą 9.201 miliardów koron. Dodatkowe zobowiązania rządowego funduszu emerytalnego wynoszą od 900 do 1.000 miliardów koron.

Sanner próbuje przewidzieć, jakie faktyczne pole manewru będzie miało państwo w przyszłości.

 • Roczne wykorzystanie pieniędzy z Funduszu Naftowego może rosnąć średnio o 3-6 miliardów koron w ciągu następnych dziesięciu lat. W dobrych latach wykorzystanie funduszy powinno rosnąć w mniejszym stopniu, aby można było wydać więcej w czasie spowolnienia gospodarczego.
 • Szacunki dotyczące przyszłych przychodów z ropy obarczone są dużą niepewnością. Wpływ będą miały założenia dotyczące cen, wielkości produkcji i kosztów branży naftowej. W dłuższej perspektywie wątpliwości budzi też polityka klimatyczna i jej wpływ na ceny ropy i gazu oraz norweską działalność wydobywczą.

 

Obawy o trwałość bezrobocia

 

Jan Tore Sanner opisuje również, że istnieje realna obawa, że ​​wyższy poziom bezrobocia może się utrwalić. W końcu marca zarejestrowana stopa bezrobocia była najwyższa od czasów II Wojny Światowej.

 • Bezrobocie jest nadal wysokie. Dlatego tak ważne jest uniknięcie sytuacji, w której tak wysoki poziom stanie się normą. Chociaż większość osób, czasowo zwolnionych z pracy z powodu pandemii, prawdopodobnie wróci na swoje stanowiska już w najbliższej przyszłości, to jednak przedłużający się spadek popytu międzynarodowego może przyczynić się do większej liczby zwolnień. Spowoduje to zarówno spadek wpływów podatkowych, jak i wzrost wydatków na zasiłki dla bezrobotnych i opiekę społeczną. W takim przypadku deficyt budżetu państwa może się jeszcze bardziej powiększyć.

 

Państwo całkowicie zdominowało gospodarkę Norwegii

 

Ministerstwo finansów wyraża także zaniepokojenie spowolnieniem wzrostu gospodarczego, a jednocześnie gwałtownym wzrostem wydatków publicznych.

 • Szacuje się, że całkowite wydatki publiczne w Norwegii odpowiadają 66 procentom PKB. Wzrosty te są spowodowane zarówno wzrostem wydatków publicznych, jak i spadkiem tworzenia wartości w gospodarce kontynentalnej, pisze Sanner w swoim raporcie.

 • Wydatki publiczne w Norwegii od wielu lat nieustannie rosną. W krajach, z którymi możemy się porównywać, w tym w Danii i Szwecji, które również mają rozbudowany sektor publiczny, wydatki publiczne jako udział w PKB obniżyły się w ciągu ostatniej dekady, pisze Sanner.

 • Około jedna trzecia siły roboczej w Norwegii jest zatrudniona w sektorze publicznym. To dużo, gdy porównany to ze standardami OECD, nawet jeśli weźmie się pod uwagę, że Norwegia w mniejszym stopniu niż inne kraje korzysta z prywatnych dostawców świadczenia usług publicznych.

Źródło:nettavisen
Przemek Saracen
Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

797ObserwującyObserwuj

Zobacz również

FotoStory. “Koszmar listonosza”. [056]

Bardzo żałuję, że sam jechałem na Drogę Atlantycką. Chciałbym być pasażerem. Pstrykałbym zdjęcie za zdjęciem. A tak...

„Wodospad Månafossen i Mån. Kraina bajką płynąca”

Pogoda robi się coraz gorsza i tylko zdjęcia oraz wspomnienia przywołują pamięć o pięknych, niezapomnianych miejscach. Przeglądam zdjęcia...

„Wardruna. Moc Odyna zaklęta w nutach”

Mówi się, że norweska grupa Wardruna zrobiła dla serialu „Wikingowie” to, co kompozytor John Williams zrobił z...

Nieznany skarb Norwegii: Vigdel Priest!

Miejsce, do którego zobaczenia was zachęcam nie jest zbytnio znane. Niełatwo też do niego dotrzeć, ale gdy...
Sobótka
pochmurno z przejaśnieniami
3.9 ° C
4 °
3.9 °
93 %
4.6kmh
75 %
pt
9 °
sob
11 °
nie
9 °
pon
11 °
wt
12 °

Recenzje