16.6 C
Sobótka
sobota, 21 maja, 2022
Strona głównaNoweRosyjski Iliuszyn - 80, określany jako Doomsday weźmie udział w rosyjskiej Paradzie...

Rosyjski Iliuszyn – 80, określany jako Doomsday weźmie udział w rosyjskiej Paradzie Zwycięstwa?

Zdjęcia: Wikipedia

Powiązane historie

Oglądajcie rosyjską Paradę Zwycięstwa, która odbędzie się 9- maja. To na niej możemy ujrzeć pokaz uzbrojenia, które w najbliższym czasie może zostać wykorzystane na ukraińskim froncie.

Jedną z maszyn jest określany na Zachodzie jako “Samolot Dnia Zagłady” Iliuszyn II – 80″. Samolot został zauważony podczas parady próbnej, a chiński serwis informacyjny Xinhua potwierdza udział samolotu w wydarzeniu.

Parada Zwycięstwa transmitowana z moskiewskiego Placu Czerwonego było jednym z najfajniejszych telewizyjnych akcji mojego dzieciństwa. Nie zrozumcie mnie źle, po oberzeniu tych transmisji nie miałem ochoty napierdalać wszystkiego co na zachód od Łaby. Po prostu było to tak świetne widowisko, że głowa mała, a gówniarze z wypiekami na twarzy oglądali te ludzkie iluśtysięczne kwadraty maszerujące ze wzrokiem wpatrzonym w partyjnych przywódców.

A potem te masy czołgów, które w rytm ryków wydobywanych z tych stalowych potworów oddawały hołd towarzyszom, te rakiety na kółkach, te eskadry śmigłowców, bombowców, myśliwców, które przelatując bardzo nisko sprawiały, że człowiek w coś wierzył.

Minęły lata, człowiek dojrzał, zaczął czytać książki, oglądać książki i konfrontować to wszystko z historią i rzeczywistością i zaczął rozgraniczać, że to co działo się na ekranie telewizorów, a to co wyprawiało się w rozmaitach zakątkach świata ogarniętych wojną to drugie.

Niemniej filmowe obrazki tysięcy ton sprzętu oraz ludzkiego mięsa działają pod każdą szerokością geograficzną.
Wróćmy do Parady Zwycięstwa, którą Rosja w tym roku niby upamiętnia zwycięstwo Armii Czerwonej nad Niemcami w czasie II wojnie światowej. Ta wojna, określana w Rosji jako Wielka Wojna Ojczyźniana, w której poświęcono życie m.in. 14 milionów dzieci odbywa się 9- ego maja.

I jak każde tego wydarzenie, imprezę poprzedza szereg prób. Wspomniałem o tym, że Chińczycy zauważyli Doomsdaya, ale oprócz tego zanotowano obecność 11 tysięcy ludzi, 131 rodzajów broni i 77 samolotów. Zapowiada się ciekawie.

Skupmy się na samolocie dnia zagłady, bo wszystko wskazuje, że może zostać wykorzystany na Ukrainie w ciągu bardzo krótkiego czasu. I nie jako broń, bo przecież nie do tego służy ten samolot, ale jako czytelny sygnał dla wszystkich, którzy wspierają Ukrainę.

Wyobraźmy sobie filmową rzeczywistość, w myśl której świat toczy konflikt atomowy. Mało kto wie, że tylko dwa kraje mają zdolność utrzymywania swoich szefów państw i ważnych urzędników wojskowych z dala od niebezpieczeństw, a jednocześnie sprawują kontrolę nad sytuacją. To USA i Rosja.

Jak czytamy w Wikipedii:

“Ił-80 konstrukcyjnie oparty jest na modelu Ił-86. W porównaniu z pierwowzorem zmieniono całkowicie wyposażenie kabiny. Samolot pozbawiono okien pasażerskich i niektórych drzwi. Maszyna otrzymała system pobierania paliwa w powietrzu. Sonda do pobierania umieszczona jest na dziobie maszyny. Najbardziej charakterystyczną cechą nowego samolotu jest duża owiewka na kadłubie, w jego przedniej części. Umieszczone są tam anteny systemów łączności satelitarnej. W dużo mniejszej owiewce, na kadłubie przed statecznikiem pionowym samolotu znajdują się prawdopodobnie anteny systemu łączności Asteroid-S. Z tyłu, u dołu kadłuba znajduje się antena linowa systemu łączności w zakresie bardzo niskich częstotliwości Fregat, przeznaczona do łączności z atomowymi okrętami podwodnymi. Antena nawinięta jest na bęben i wysuwana podczas lotu w powietrze. Jej długość może sięgać kilku kilometrów. Na końcu anteny zainstalowano stabilizujący ją w powietrzu po wyciągnięciu stożek. Pod skrzydłami, pomiędzy wewnętrznymi silnikami a kadłubem umieszczono dodatkowe pojemniki będące źródłem prądu dla zainstalowanych na pokładzie systemów. W pojemnikach mieszczą się silniki turbinowe AI-24UB oraz prądnice. Informacje dotyczące zainstalowanych na pokładzie układów i systemów mają charakter poszlakowy. Rosja nigdy nie ujawniła informacji opisujących wyposażenie samolotów.”

Według twórców sprzęt pokładowy obejmuje do 300 jednostek sprzętu. Normalna masa startowa – 208 ton, długość samolotu – 59,54 metra, rozpiętość skrzydeł – 48,06 metra.

Samolot jest wyposażony w cztery silniki NK-86 o ciągu 13 000 kg każdy. Prędkość przelotowa – 850 km/h, zasięg – 3600 km. Pułap serwisowy – 11 000m. Wszelkie inne informacje na tych maszynach są zamknięte.

Legendy mówią, że Ił – 80 pierwszy raz poderwał się do lotu w 1985 roku, jednak dopiero w 1992 roku zachodnie media zarejestrowały jego wizerunek.

Na kpinę zakrawa informacja, że samolot, który został stworzony specjalnie na okazję zabezpieczenia funkcjonowania państwa w trakcie wojny nuklearnej spotyka się z nadzwyczajnym zainteresowaniem złodziei. Otóż w trakcie mających miejsce konserwacji dokonano łącznie 39 kradzieży urządzeń radiowych oraz 5 tablic radiostacji, jak podała agencja informacyjna TASS.

Tak czy siak wygląda na to, że najbliższe tygodnie będą bardzo gorące.

Przemek Saracen
Przemek Saracen
Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

Nowe historie

Top 7 dni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ