Rusizm, znany również jako rasizm, rusyzm lub po prostu rosyjski faszyzm, to ideologia stanowiąca kręgosłup trwających od kilkudziesięciu lat dyktatorskich rządów Władimira Putina.
Termin ten został ukuty przez dziennikarzy w celu opisania rosyjskiego ultranacjonalizmu w Czeczenii i Gruzji pod koniec lat 90. Zaczął się jednak krystalizować w pełnoprawną ideologię, uzupełnioną o wszechobecny symbol – łacińską literę Z – po inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r. .
Ideologia rosyjska ma niewątpliwie głębokie korzenie faszystowskie. Jej podwaliny położył rosyjski ultranacjonalistyczny myśliciel polityczny Iwan Iljin (1883–1954), do którego twórczości Putin często nawiązywał w przemówieniach. Niedawno Putin inspirował się dziełami współczesnych myślicieli skrajnej prawicy Aleksandra Dugina i Timofeja Siergiejcewa. Ten ostatni w kwietniu 2022 roku opublikował artykuł wzywający do całkowitego zniszczenia państwa ukraińskiego i jego tożsamości narodowej.
Russzyzm, podobnie jak inne formy faszyzmu, podtrzymuje ultranacjonalistyczny i dyktatorski system polityczny z silnym najwyższym przywódcą, który wymaga całkowitego posłuszeństwa od obywateli (w tym wszystkich zamieszkujących terytoria rosyjskojęzyczne).
Ma jednak pewne cechy wyróżniające w porównaniu z innymi ideologiami skrajnie prawicowymi. Należą do nich całkowite lekceważenie obiektywnej rzeczywistości i silne skupienie się na roli Rosji w historii świata.
1. Rosja wygrała II wojnę światową
Ruszyzm w dużym stopniu opiera się na historii. Według propagandy szerzonej przez Putina i jego zwolenników Rosja (wówczas ZSRR) wygrała drugą wojnę światową. Wielką Wojnę Ojczyźnianą. To zwycięstwo daje Rosji specjalną, wieczną przepustkę za wszelkie grzechy, jakie może popełnić.
Oznacza to, że niepowodzenia takie jak zimna wojna, fiasko ZSRR w Afganistanie czy brutalna, trwająca inwazja na Ukrainę, która rozpoczęła się w lutym 2022 r. – wraz ze wszelkimi komplikacjami, jakie one powodują – są nieistotne. Dla Putina naprawdę liczy się to, że Rosja pokonała nazizm. Z tego powodu Putin w swoich przemówieniach stale nawiązuje do II wojny światowej i koalicji antyhitlerowskiej. Rzeczywiście, początkowym uzasadnieniem inwazji Rosji na Ukrainę było wyzwolenie i „denazyfikacja” kraju.
2. Rosja jest światowym supermocarstwem
Putin przekonuje, że rozpad Związku Radzieckiego był największą katastrofą geopolityczną XX wieku, a jego misją jest przywrócenie Rosji swą dawną chwałę.
Aby osiągnąć ten cel, Putin uważa, że Rosja musi zademonstrować swoją siłę militarną i domagać się szacunku społeczności międzynarodowej. Dlatego najazdy na Gruzję i Ukrainę, a także jej zaangażowanie w Syrii nie są odosobnionymi incydentami, ale raczej wzorzec przemyślanej, agresywnej strategii politycznej .
3. Rosja jest supermocarstwem nuklearnym
Rosyjski prezydent sugerował lub otwarcie stwierdzał przy kilku okazjach, że Zachód musi wziąć pod uwagę potencjał nuklearny Rosji. Zrezygnował także z międzynarodowych porozumień o kontroli broni nuklearnej i umieścił rakiety nuklearne na sąsiedniej Białorusi.
Wierzy, że rosyjski arsenał nuklearny uniemożliwi jakiemukolwiek krajowi odważenie się na bezpośredni atak na niego i często przypomina o tym światu.
4. Stłumić sprzeciw
Każdy, kto sprzeciwia się Putinowi, ma być ściśle kontrolowany, regularnie nękany, więziony i, jeśli zajdzie taka potrzeba, fizycznie eliminowany. Najlepszym tego przykładem jest prawnik, lider opozycji i działacz Aleksiej Nawalny, który był wielokrotnie więziony na podstawie fałszywych zarzutów, a nawet otruty środkiem paraliżującym novichok.
5. Wspierajcie prorosyjskich dyktatorów
Wspierając prorosyjskich dyktatorów, takich jak Bashar al-Assad w Syrii czy Aleksandr Łukaszenka na Białorusi Rosja może wykazać swoje polityczne znaczenie dla Zachodu. Oznacza także lojalność wobec rosyjskich sojuszników, którzy mogą na Rosję liczyć niezależnie od jej zbrodni i polityki.
Większość sojuszników Rosji to nie demokracje. W rzeczywistości Rosja niedawno zobowiązała się do zacieśnienia stosunków z Koreą Północną, krajem powszechnie uważanym za jeden z najgorsze wyniki w zakresie praw człowieka na świecie. Wspieranie takich krajów wskazuje na bardziej klasycznie faszystowski element ideologii Putina: chce on, aby świat wiedział, że demokracja nie jest jedynym możliwym modelem rządzenia.
6. Obwiniaj Zachód
Według rosyjskiej propagandy Zachód jest jedyną stroną odpowiedzialną za rosyjską inwazję na Ukrainę.
Amerykanie wydają się być najbardziej użytecznym, uniwersalnym kozłem ofiarnym. Obwinia się ich za starania Ukrainy o członkostwo w UE & Źródła wiadomości NATO i Rosji posunęły się nawet tak daleko, że pociągnęły USA do odpowiedzialności za złą pogodę.
Przedstawiając cały Zachód jako wroga rosyjskich interesów, Putin zapewnia sobie nieograniczony zasób argumentów i usprawiedliwień dla ciągłej agresji i inwazji Rosji.
Próby kwestionowania motywacji Rosji często spotykają się z defensywnymi ripostami wobec mocarstw zachodnich. Obejmowały one kwestionowanie działań NATO w Serbii i Kosowie oraz podkreślanie przemocy amerykańskich osadników wobec rdzennych Amerykanów.
Faszyzm się zakorzenia
Ruszyzm jest obecnie, pod każdym względem, rosyjską ideologią państwową. Istniał przed obecną wojną na Ukrainie, ale konflikt stał się katalizatorem jego rozprzestrzeniania się w instytucjach i w ogóle w społeczeństwie. Choć jest to złożony system, który opiera się na stuleciach globalnego konfliktu, jego cel jest jasny: jedna ideologia, jeden przywódca, jedno państwo, jeden naród.