Więcej

  Rosjanie zbudowali baterie, dzięki którym twój telefon może naładować się 10 razy szybciej niż dotychczas

  Rosjanie rzucają na rynek nowe typy akumulatorów mające zastąpić popularne litowo- jonowe baterie. Dołączają do Norwegów, którzy już niedługo rozpoczynają produkcję akumulatorów na trociny!

  Rynek akumulatorów litowo – jonowych rozrasta się coraz mocniej. Nie ma już praktycznie rynku, na którym nie ma tego typu rozwiązań. Przy wszystkich zaletach tego rozwiązania technologia litowo- jonowa wciąż boryka się z dwoma problemami: wady ogniw akumulatora, co może wiązać się z pożarem lub eksplozją oraz powolnym ładowaniem baterii.

  W jednym z wpisów informowaliśmy o innowacyjnej konstrukcji akumulatorów na trociny, które charakteryzują się bardzo krótkim czasem ładowania oraz długą żywotnością. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, firma Beyonder, która opracowała tę technologię, w ciągu trzech lat rusza z seryjną produkcję baterii.

  Wpis na ten temat przeczytasz TUTAJ.

  Teraz okazuje się, że na rynek akumulatorów wchodzą Rosjanie. Jak informuje branżowe pismo „Battieries & Supercaps”, elektrochemicy Uniwersytetu Petersburskiego opracowali nowy typ baterii, która może ładować się 10 razy dłużej niż ich litowo- jonowy odpowiednik. Jak mówi szef zespołu naukowców, profesor na Wydziale Elektrochemii Uniwersytetu w Sankt Petersburgu, Oleg Lewin:

  „Koncepcję tego materiału wymyśliliśmy w 2016 r. W tym czasie rozpoczęliśmy prace nad podstawowym projektem„ Materiały elektrod do akumulatorów litowo-jonowych na bazie polimerów metaloorganicznych”. Był wspierany przez  grant Rosyjskiej Fundacji Nauki. Badając mechanizm transportu ładunku w tej klasie związków, odkryliśmy, że istnieją dwa kluczowe kierunki rozwoju. Po pierwsze, związki te można stosować jako  warstwę ochronną do pokrycia głównego przewodu akumulatora, który w przeciwnym razie byłby wykonany z tradycyjnych materiałów litowo-jonowych. Po drugie, można je wykorzystać jako aktywny składnik materiałów do elektrochemicznego magazynowania energii ”- wyjaśnia Oleg Lewin.

  Kluczem do nowych akumulatorów jest rodzaj polimeru redoks na bazie nitroksylu , materiału, który podczas rozładowywania i ładowania może ulegać odwracalnemu utlenianiu (utracie elektronów) i redukcji (pozyskiwaniu elektronów).

  W tym przypadku zastosowany polimer redoks jest zsyntetyzowaną formą NiSalenu (nikiel-salen), metalopolimeru zawierającego metal, w którym łańcuchy atomów niklu i salenu działają jak przewody molekularne zwiększające przewodnictwo elektronowe co jest ograniczeniem dla grupy nitroksylowej. na bazie baterii polimerowych.

  „Bateria wyprodukowana z naszego polimeru ładuje się w kilka sekund – około 10 razy szybciej niż tradycyjna bateria litowo-jonowa” – dodaje Lewin-  „Zostało to już zademonstrowane w serii eksperymentów”.

  Urządzenie działa również dobrze w niskich temperaturach, czego nie można powiedzieć o wrażliwych na temperaturę akumulatorach litowo-jonowych. Nie znaczy to jednak, że szybki NiSalen jest jeszcze koniecznie doskonały we wszystkich obszarach, jak w przypadku akumulatorów litowo – jonowych. No dobrze, może nie tak doskonały skoro na początku wspomnieliśmy o niekontrolowanych eksplozjach baterii.

  „Na tym etapie nadal pozostaje w tyle pod względem pojemności – o 30 do 40 procent mniej niż w przypadku akumulatorów litowo-jonowych” – mówi Lewin . „Obecnie pracujemy nad poprawą tego wskaźnika przy jednoczesnym utrzymaniu szybkości ładowania i rozładowania”.

  A zatem jak się okazuje akumulator jest obecnie w fazie testów, jednak biorąc pod uwagę rynek rosyjski – przyszłościowy. Myślę nawet, że jeśli weźmiemy pod uwagę dotychczasowe rozwiązania rosyjskiej myśli technicznej możemy być pewny, że powstanie produkt lepszy od akumulatorów litowo – jonowych.

  Praktyka pokazuje również, że rozwiązanie to pozostanie dostępne na rosyjskim rynku, może jeszcze krajów związanych gospodarczo z Rosją.

  Kto nie wierzy, niech przypomni sobie rozwiązania sięgające dziesiątek lat wstecz: stacja kosmiczna, karabin AK47, czołg T34.

  No dobrze, ale co bezpieczeństwem akumulatora? I co z kobaltem, na który ze względów politycznych i gospodarczych może być stosowane embargo dla Rosji i jej partnerów? Okazuje się, że rosyjskie akumulatory będą wykorzystywać minimalne ilości kobaltu.

  „Jest bezpieczny w użyciu – w przeciwieństwie do powszechnie stosowanych obecnie akumulatorów na bazie kobaltu [w tym akumulatorów litowo-jonowych] nie ma nic, co mogłoby stwarzać zagrożenie pożarowe ” – mówi Lewin. „Zawiera znacznie mniej metali, które mogą szkodzić środowisku. Nikiel jest obecny w naszym polimerze w niewielkiej ilości, ale jest go znacznie mniej niż w akumulatorach litowo-jonowych”.

  Obecnie naukowcy składają wniosek patentowy na swój wynalazek. Właścicielem praw autorskich będzie Uniwersytet w Petersburgu.

  Przemek Saracen
  Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

  Jeśli uznasz, że nasze pisanie jest coś warte, wesprzyj SK :-) Dziękujemy!

  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  “Asterix i Gryf”. Przepis na idealnie nijaki komiks wykorzystujący markę legendy europejskiej popkultury

  Gdzie Rzymianie tam Asterix. Tym razem wojska Cezara ruszają na ziemie Sarmatów, gdzie chcą przywieźć Imperatorowi legendarnego Gryfa, a dzielni Galowie wspierają lokalsów powstrzymując...

  Naukowcy są w stanie określić przyczyny powstawania skrzepów krwi po podaniu szczepionki AstraZeneca.

  Choć szczepionki przeciwcovidowe od AstraZeneka są obecnie masowo stosowane, to jeszcze niedawno ich przyjmowanie spotykało się z obawą części pacjentów. Wszystkiemu winne były zakrzepy,...

  Uwaga na pogodę! Będzie mroźno. Bardzo mroźno. Nawet do minus 40 stopni!

  W nadchodzący weekend, w całym kraju możemy spodziewać się ujemnych temperatur. W przyszłym tygodniu będzie jeszcze zimniej, informują synoptycy. W ten weekend w prawie całym...

  5 mitów o Wielkim Wybuchu

  Kiedy myślicie o Wielkim Wybuchu, w wyniku którego powstał wszechświat, co macie na myśli? Jak wyobrażacie sobie ten moment? I w którym miejscu? Okazuje...

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here