fbpx
piątek, 23 kwietnia, 2021
3.9 C
Sobótka

Przygotuj miejsce na paszport szczepionkowy. Bez niego zapomnij o swobodnym podrożowaniu.

Zdjęcia: Przemysław Saracen

Branża turystyczna jest jedną z najbardziej dotkniętych przez pandemię nie dziwi więc fakt, że poszukiwane są w niej rozwiązania mające ożywić ten sektor gospodarki. Dodatkowym czynnikiem determinującym działania, jest rosnąca potrzeba i zainteresowanie powrotem do podróżowania wśród ludzi.

Pomysłów na ułatwienie podróżowania w czasach pandemii jest bardzo dużo, z naszych obserwacji wynika jednak, że mnogość i różnorodność tych rozwiązań powoduje duże zdezorientowanie wśród podróżnych. Czy lecąc z Air France muszę mieć ważny test? Jaki rodzaj testu muszę wykonać, aby lecieć z Lufthansą? Czy mając przesiadkę w Paryżu muszę spełnić jakieś warunki?

Ilość pytań jakie każdego dnia otrzymujemy od naszych pasażerów, pokazuje tylko, że pasażerowie czują się zdezorientowani. Celem działań Unii Europejskiej i całej branży turystycznej jest ujednolicenie zasad w całej Europie i liniach lotniczych. Takim rozwiązaniem mają być paszporty immunologiczne wydawane przez UE.

Paszport immunologiczny od kiedy?

Prawdopodobnie już w czerwcu w całej Unii Europejskiej pojawi się tzw. paszport immunologiczny zarówno w wersji cyfrowej jak i papierowej.  Paszport szczepionkowy ma zawierać wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą podróżującym przyspieszyć odprawę i ominąć np. kwarantannę w danym kraju. W papierowym dokumencie mają znajdować się takie dane jak: imię i nazwisko, data urodzenia, nr paszportu lub dowodu osobistego oraz kod QR. Skanując kod QR będzie można sprawdzić informacje na temat miejsca pochodzenia danej osoby oraz dane dotyczące szczepienia (jeżeli takie zostało wykonane). Osoby, które nie zostaną jeszcze zaszczepione w wersji cyfrowej znajdą historie wyników testów na koronawirusa.

Ile kosztuje paszport immunologiczny?

Wielu osobom wprowadzenie paszportów szczepionkowych wydaje się radykalnym rozwiązaniem, jednak rozwiązanie to nie jest nowe. Przykładowo podróżując do Panamy z Brazylii lub krajów afrykańskich bez względu na posiadane obywatelstwo należy okazać zaświadczenie o przyjęciu szczepionki przeciwko żółtej febrze.

Na wprowadzeniu takich paszportów w Unii Europejskiej szczególnie zależy przedstawicielom krajów turystycznych takich jak Grecja, Hiszpania czy Włochy. Według wstępnych informacji paszport dla każdego obywatela UE będzie wydawany bezpłatnie.

Na świecie prace nad wprowadzeniem paszportów szczepionkowych prowadzi szereg organizacji, m.in. IATA Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych . Czas pokaże, czy proponowane rozwiązanie spowoduje szybszy powrót dużej liczby pasażerów do podróżowania po Europie i korzystania z usług linii lotniczych.

Drewniak
Lubię nic nie robić. Mało zarabiam, bo mało robię. W SK robię nowinki i takie tam różne nie wymagające inwencji. Staram się, byście mieli dostęp do ciekawych informacji. Przemo chce docisnąć mi śrubę, bo twierdzi że i tak nic nie robię. I ma rację.

KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

797ObserwującyObserwuj

Zobacz również

“Skarby Mirmiła”. Zbójcerze porywają smoka Milusia, a Kajko i Kokosz muszą go wykupić. Dzieje się i to bardzo!

Minął rok, od kiedy w świecie Kajka i Kokosza pojawił się smok Miluś. Dzięki temu historia nabiera...

Święconka, kryminały i batonik. Wielkanoc w Norwegii.

Choć Wielkanoc jest najważniejszym świętem w chrześcijaństwie to osobiście bardziej cenię Boże Narodzenie. Jest w nim coś ujmującego:...

“Zamach na Milusia”. Kokosz i Kajko znajdują jajko, czyli wejście Smoka! Smoka Milusia.

Janusz Christa wrócił z dalekiej podróży i przywrócił mi Kajka i Kokosza oraz swój słowiański świat taki,...

“Norwegia. Korsvika w Trondheim. Idealne miejsce na spacery i dorszobranie”

Akurat zbliżała się Wielkanoc. Wielu naszych pojechało do Polski, by spędzić te święta z rodzinami. W związku...

Norweskie prawo dostępu. Co to jest?

Prawo dostępu, czasami nazywane też prawem do wędrowania, gwarantuje Norwegom możliwość swobodnego przemieszczania się – pod warunkiem poszanowania...
Sobótka
pochmurno z przejaśnieniami
3.9 ° C
4 °
3.9 °
93 %
4.6kmh
75 %
pt
9 °
sob
11 °
nie
9 °
pon
11 °
wt
12 °

Recenzje