Więcej

  Przeszli Covid19, dali się ponownie zakazić. Eksperyment Uniwersytetu Oksfordzkiego

  Zdjęcie ilustracyjne: NIAID

  Choć jest już z nami przeszło rok wciąż wiemy o nim bardzo mało. Naukowcy Uniwersytetu Oksfordzkiego rozpoczęli eksperyment dotyczący badań nad ludzkim układem immunologicznym. W tym celu zebrano ochotników, którzy po przejściu Covid19 zostali ponownie zainfekowani wirusem. Jako zabezpieczenie przed nieprzewidzianymi skutkami eksperymentu pacjenci otrzymają przeciwciała Regeneron.

  Eksperyment podzielony jest na dwie fazy. Ustali najniższą dawkę wirusa, który u około 50% osób, które zostały wcześniej naturalnie zakażone, może zatrzymać się i rozpocząć replikację, ale wywołać niewielkie lub żadne objawy.

  W pierwszej fazie do 64 zdrowych uczestników w wieku od 18 do 30 lat, którzy byli wcześniej naturalnie zakażeni COVID-19, zostanie ponownie zakażonych wirusem w kontrolowanych warunkach. Wirus użyty w badaniu będzie oryginalnym szczepem z Wuhan w Chinach. Uczestnicy zostaną poddani kwarantannie w specjalnie zaprojektowanym pomieszczeniu szpitalnym przez minimum 17 dni pod opieką zespołu badawczego. Będą przechodzić liczne badania medyczne, w tym tomografię komputerową płuc i rezonans magnetyczny serca.

  Każdy uczestnik, u którego wystąpią jakiekolwiek objawy, otrzyma leczenie przeciwciałem monoklonalnym Regeneron. Zostaną wypuszczone z kwarantanny tylko wtedy, gdy nie będą stanowić ryzyka dla otoczenia. Badanie będzie trwało 12 miesięcy, w tym co najmniej osiem wizyt kontrolnych po wypisaniu ze szpitala.

  Badania finansowane są przez Wellcome Trust, którego specjalistka, Shobana Balasingam, starszy doradca ds badań nad szczepionkami mówi:

  „Wciąż istnieje wiele niewiadomych związanych z tym wirusem. Badanie to przyniesie nam szereg nowych informacj o Covid-19 i dostarczy więcej danych na temat tego, jak nasz układ odpornościowy reaguje na drugą infekcję tym wirusem.

  Jak będzie wyglądać faza druga? Oddajmy głos pani Helen McShane, która jako profesor wakcynologii na Wydziale Pediatrii Uniwersytetu Oksfordzkiego:

  “W fazie drugiej zbadamy dwie różne rzeczy. Najpierw bardzo dokładnie zdefiniujemy podstawową odpowiedź immunologiczną ochotników, zanim ich zakazimy. Następnie zainfekujemy je dawką wirusa wybraną z pierwszego badania i zmierzymy, ile wirusa możemy wykryć po infekcji. Będziemy wtedy mogli zrozumieć, jakiego rodzaju odpowiedzi immunologiczne chronią przed ponowną infekcją. Po drugie, będziemy mierzyć odpowiedź immunologiczną w kilku punktach czasowych po infekcji, abyśmy mogli zrozumieć, jaką odpowiedź immunologiczną generuje wirus.”

  Druga faza badań planowana jest na lato 2021 roku.


  Na zdjęciach widzimy wirusa Covid19 atakujący ludzkie komórki.

  Joanna Warska
  Jestem trybikiem w maszynie. Trzeba to piszę, nie piszę to wypoczywam na balkonie, trawie lub w ogrodzie.

  Jeśli uznasz, że nasze pisanie jest coś warte, wesprzyj SK :-) Dziękujemy!

  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  5 mitów o Wielkim Wybuchu

  Kiedy myślicie o Wielkim Wybuchu, w wyniku którego powstał wszechświat, co macie na myśli? Jak wyobrażacie sobie ten moment? I w którym miejscu? Okazuje...

  Omicron. Co wiemy o nowym szczepie Covid – 19 wykrytym w RPA?

  Ledwo zaatakowała nas groźna mutacja Delta, a już mamy do czynienia z kolejnym szczepem koronawirusa znanym jako Omicron. Sytuacja nie jest wesoła, ale spróbujmy...

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here