fbpx
poniedziałek, 10 maja, 2021
10.3 C
Sobótka

Przeszli Covid19, dali się ponownie zakazić. Eksperyment Uniwersytetu Oksfordzkiego

Zdjęcie ilustracyjne: NIAID

Choć jest już z nami przeszło rok wciąż wiemy o nim bardzo mało. Naukowcy Uniwersytetu Oksfordzkiego rozpoczęli eksperyment dotyczący badań nad ludzkim układem immunologicznym. W tym celu zebrano ochotników, którzy po przejściu Covid19 zostali ponownie zainfekowani wirusem. Jako zabezpieczenie przed nieprzewidzianymi skutkami eksperymentu pacjenci otrzymają przeciwciała Regeneron.

Eksperyment podzielony jest na dwie fazy. Ustali najniższą dawkę wirusa, który u około 50% osób, które zostały wcześniej naturalnie zakażone, może zatrzymać się i rozpocząć replikację, ale wywołać niewielkie lub żadne objawy.

W pierwszej fazie do 64 zdrowych uczestników w wieku od 18 do 30 lat, którzy byli wcześniej naturalnie zakażeni COVID-19, zostanie ponownie zakażonych wirusem w kontrolowanych warunkach. Wirus użyty w badaniu będzie oryginalnym szczepem z Wuhan w Chinach. Uczestnicy zostaną poddani kwarantannie w specjalnie zaprojektowanym pomieszczeniu szpitalnym przez minimum 17 dni pod opieką zespołu badawczego. Będą przechodzić liczne badania medyczne, w tym tomografię komputerową płuc i rezonans magnetyczny serca.

Każdy uczestnik, u którego wystąpią jakiekolwiek objawy, otrzyma leczenie przeciwciałem monoklonalnym Regeneron. Zostaną wypuszczone z kwarantanny tylko wtedy, gdy nie będą stanowić ryzyka dla otoczenia. Badanie będzie trwało 12 miesięcy, w tym co najmniej osiem wizyt kontrolnych po wypisaniu ze szpitala.

Badania finansowane są przez Wellcome Trust, którego specjalistka, Shobana Balasingam, starszy doradca ds badań nad szczepionkami mówi:

„Wciąż istnieje wiele niewiadomych związanych z tym wirusem. Badanie to przyniesie nam szereg nowych informacj o Covid-19 i dostarczy więcej danych na temat tego, jak nasz układ odpornościowy reaguje na drugą infekcję tym wirusem.

Jak będzie wyglądać faza druga? Oddajmy głos pani Helen McShane, która jako profesor wakcynologii na Wydziale Pediatrii Uniwersytetu Oksfordzkiego:

“W fazie drugiej zbadamy dwie różne rzeczy. Najpierw bardzo dokładnie zdefiniujemy podstawową odpowiedź immunologiczną ochotników, zanim ich zakazimy. Następnie zainfekujemy je dawką wirusa wybraną z pierwszego badania i zmierzymy, ile wirusa możemy wykryć po infekcji. Będziemy wtedy mogli zrozumieć, jakiego rodzaju odpowiedzi immunologiczne chronią przed ponowną infekcją. Po drugie, będziemy mierzyć odpowiedź immunologiczną w kilku punktach czasowych po infekcji, abyśmy mogli zrozumieć, jaką odpowiedź immunologiczną generuje wirus.”

Druga faza badań planowana jest na lato 2021 roku.


Na zdjęciach widzimy wirusa Covid19 atakujący ludzkie komórki.

Joanna Warska
Jestem trybikiem w maszynie. Trzeba to piszę, nie piszę to wypoczywam na balkonie, trawie lub w ogrodzie.

KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zobacz również

Archipelag Hvaler. Niezwykłość w zwyczajności.

Możesz zaliczyć największe atrakcje turystyczne Norwegii, jednak nie możesz o sobie powiedzieć, że poznałeś ten kraj. Po...

“Na Wczasach”. Kajko i Kokosz wypoczywają w swoim stylu. Humor, bójki, Zbójcerze, Wikingowie i powrót Wita!

Wóz albo przewóz! Nasi ulubieni wojowie jadą na wczasy, a Zbójcerze nie próżnują. Nowi starzy bohaterowie drugiego...

Witamy w nowym świecie czyli jak Google walczy z różnorodnością

Dopiero co przeszliśmy przez dyskusję, czy „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza utrwala postawy rasistowskie wśród...

TOP 5 wyjątkowych miejsc w Stavanger i okolicach, które musisz zobaczyć!

Stavanger i okolice to chyba najpiękniejszy region jaki miałem okazję zobaczyć do tej pory podczas mojego pobytu...

„Sverresborg Trondelag Folkemuseum”

Sverresborg Trondelag Folk Museum, jak brzmi pełna nazwa tego przeuroczego muzeum będącego odpowiednikiem naszego skansenu leży na...
Sobótka
bezchmurnie
10.3 ° C
11.1 °
9 °
76 %
3.6kmh
0 %
pon
21 °
wt
23 °
śr
23 °
czw
13 °
pt
14 °

Recenzje