Więcej

  Premier Norwegii przyznaje, że w norweskim społeczeństwie istnieje rasizm strukturalny.

  Ostatnimi czasy w Norwegii trwa debata na temat rasizmu w Norwegii oraz tego, czy istnieją formalne lub nieformalne struktury, które ograniczają rozwój mniejszości.

  Czym jest rasizm strukturalny?

  Zachowanie o charakterze rasistowskim i dyskryminacyjnym może być zakorzenione w instytucjach społecznych, finansowych i politycznych, wpływając na instrumenty władzy i proces decyzyjny. Ten strukturalny rasizm utrwala bariery na drodze obywateli wyłącznie ze względu na ich pochodzenie rasowe lub etniczne. Każdego dnia osoby, których dotyka rasizm, odczuwają, jak wpływa on na dostęp do miejsc pracy, opieki zdrowotnej, mieszkań, finansowania lub edukacji. Rasizm strukturalny przejawia się zatem w powszechnej segregacji rasowej i rozwarstwieniu na podstawie wykształcenia, dochodów i zamożności. Prowadzi on do tworzenia się nierówności rasowych na dużą skalę, obejmujących całe społeczeństwo.

  Rasizm strukturalny jest często definiowany jako określone normy i polityka prowadzące do trwałej dyskryminacji mniejszości. Jest to sposób na wyjaśnienie, w jaki sposób społeczeństwo może być rasistowskie – nawet bez istniejącego prawa napisanego w rasistowski sposób.

  – Zrozumienie tego jest bardzo ważne – mówię to od wielu lat. Spotykałam liderów biznesu i mówiłam, że muszą pomyśleć też o tym, jak ich własne działy kadrowo-płacowe przyczyniają się do powstawania różnorodności. I jak działają, aby zapobiec sytuacji, w której system prowadzi do utraty dobrych talentów.

  Premier wyjaśnia, że państwo już pracuje nad unikaniem takiej dyskryminacji.

  – Próbujemy coś z tym zrobić, na przykład poprzez wprowadzenie w przypadku niektórych zawodów anonimowych podań o pracę. Następnie próbujemy sprawdzić, czy takie rozwiązanie daje inne wyniki rekrutacji od tych, jakie uzyskalibyśmy w innych przypadkach.

  Gazeta Nettavisen spytała premier Norwegii, Ernę Solberg:

  – Czy uważasz, że Norwegia jest krajem, gdzie obecny jest rasizm strukturalny?

  – Zawsze próbuję przekazać, że nie powinniśmy używać słowa «rasizm strukturalny», ponieważ ludzie nie rozumieją, co to tak naprawdę oznacza – odpowiada pani premier i dodaje: – Jeśli zwrot ten oznacza, że jest w kraju system, nawet stworzony w sposób niezamierzony, który sprawia, że ​​ludzie czują, iż są pozbawieni równych szans ponieważ mają inny kolor skóry, pochodzenie etniczne, religię lub inne nazwisko – to tak, taką sytuację znajdujemy w naszym społeczeństwie.

  Joanna Warska
  Jestem trybikiem w maszynie. Trzeba to piszę, nie piszę to wypoczywam na balkonie, trawie lub w ogrodzie.

  Jeśli uznasz, że nasze pisanie jest coś warte, wesprzyj SK 🙂 Dziękujemy!

  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  Sierpniowe pożary lasów biją rekordy emisji dwutlenku węgla i przebijają roczną “produkcję” Indii.

  Wszystko idzie ku „najlepszemu”: tylko w wakacje światowe pożary wyemitowały rekordową ilość dwutlenku węgla przekraczając roczną „produkcję” Indii. W zeszłym miesiącu świat ustanowił nowy przerażający...

  Niewidzialne staje się widzialne, czyli 47 edycja konkursu fotograficznego Nikona

  Uwielbiamy w „Srebrnym Kompasie” fotografie. Zdajemy sobie sprawę, że są momenty, których nie opowiedzą najbardziej wspaniałe słowa, opowieści, wiersze i reportaże. Czasem jedno zdjęcie...

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Hej, zauważyliśmy, że używasz blokera reklam

  Będziemy wdzięczni, jeśli wyłączysz swojego blokera reklam podczas korzystania ze "Srebrnego Kompasu".

  Staramy się, byś codziennie otrzymywał unikalne treści, których nie zobaczysz gdzie indziej.

  Serdecznie dziękujemy i życzymy fajnych wrażeń!