Więcej

  Pracowity jak mrówka czyli jedni z najdoskonalszych architektów w świecie owadów

  Uważane są za najbardziej pracowite owady na świecie. Ich sukces, podobnie jak u termitów ma swoje podłoże w pracy zespołowej. Jedna mrówka może niewiele, ale już tysiące czy miliony mogą bardzo dużo.

  Nie zawsze widać efekt ich architektonicznej działalności na powierzchni. Często to pod ziemią powstają te najbardziej spektakularne konstrukcje. Podstawową funkcją mrowiska jest ochrona królowej, jajek i larw. Niektóre gatunki w mrowisku gromadzą również zapasy, a nawet parają się rolnictwem, prowadząc hodowlę mszyc lub grzybów.

  Wiele gatunków zadowala się jedynie podziemnymi konstrukcjami. Jeśli powstaje też kopiec naziemny, to najczęściej jest on zbudowany z suchych części roślin – igliwia, liści, drobnych gałązek. To pod kopułą znajduje się to co najważniejsze – skomplikowany system komór i korytarzy. Wszystko jest oczywiście dobrze przemyślane i w poszczególnych komorach panuje odpowiednia temperatura i wilgotność.

  Największe mrowisko zbudowane przez jedną kolonię odkryto kilka lat temu w Brazylii. Konstrukcja była już opuszczona, więc można ją było dokładnie zbadać. Metropolia należała do mrówek grzybiarek, zajmowała powierzchnię blisko 50 m² i sięgała na głębokość 7 metrów.

  W puste korytarze badacze wpompowali aż 10 ton cementu, który, zastygając, utrwalił strukturę komór i korytarzy. Naukowcy oszacowali, że aby stworzyć tę podziemną metropolię owady musiały wynieść na powierzchnię aż 40 ton ziemi! Wykonana tu została naprawdę mrówcza robota, w dodatku bez użycia maszyn! Nie mamy się co porównywać z mrówkami. Niektóre z nich potrafią przenosić materiały nawet 10-krotnie cięższe od ich ciała. Dla porównania, to tak jakby przeciętnej budowy mężczyzna był w stanie przenieść na swoich barkach żubra.

  [d]

  Zdjęcia: Pixabay

  Źródło:Zoo Warszawa
  Przemek Saracen
  Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

  Jeśli uznasz, że nasze pisanie jest coś warte, wesprzyj SK :-) Dziękujemy!

  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  “Asterix i Gryf”. Przepis na idealnie nijaki komiks wykorzystujący markę legendy europejskiej popkultury

  Gdzie Rzymianie tam Asterix. Tym razem wojska Cezara ruszają na ziemie Sarmatów, gdzie chcą przywieźć Imperatorowi legendarnego Gryfa, a dzielni Galowie wspierają lokalsów powstrzymując...

  Naukowcy są w stanie określić przyczyny powstawania skrzepów krwi po podaniu szczepionki AstraZeneca.

  Choć szczepionki przeciwcovidowe od AstraZeneka są obecnie masowo stosowane, to jeszcze niedawno ich przyjmowanie spotykało się z obawą części pacjentów. Wszystkiemu winne były zakrzepy,...

  Uwaga na pogodę! Będzie mroźno. Bardzo mroźno. Nawet do minus 40 stopni!

  W nadchodzący weekend, w całym kraju możemy spodziewać się ujemnych temperatur. W przyszłym tygodniu będzie jeszcze zimniej, informują synoptycy. W ten weekend w prawie całym...

  5 mitów o Wielkim Wybuchu

  Kiedy myślicie o Wielkim Wybuchu, w wyniku którego powstał wszechświat, co macie na myśli? Jak wyobrażacie sobie ten moment? I w którym miejscu? Okazuje...

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here