W grudniu 2024 roku organizacja Future Partners zaprezentowała wyniki badania przeprowadzonego na grupie ponad 4 tysięcy Amerykanów. Respondenci zostali zapytani o preferencje dotyczące podróży w 2025 roku oraz poproszeni o wskazanie najbardziej atrakcyjnego trendu w turystyce.
Najwięcej ankietowanych — 57 procent — wskazało na tzw. „Slowcations”, czyli wakacje w spokojnym tempie (od angielskich słów „slow” — wolny oraz „vacations” — wakacje). Również ten sam wynik otrzymała turystyka podążająca za smakami świata, czyli Foodie Trips. Wśród entuzjastów podróży kulinarnych aż 60 procent aktywnie korzysta z mediów społecznościowych, aby zaplanować swoje podróże.
Na drugim miejscu plasuje się Experiential Travel (podróżowanie nastawione na doświadczania). 56 procent amerykańskich turystów postrzega podróże doświadczalne jako szczególnie atrakcyjne. Wśród największych pasji entuzjastów tego rodzaju wyjazdów wymienia się odkrywanie lokalnej kuchni, zwiedzanie miejsc o znaczeniu historycznym oraz aktywności na świeżym powietrzu. Warto również pamiętać, że przy tworzeniu i promowaniu ofert opartych na doświadczeniach kluczowym priorytetem podróżnych w tym roku jest możliwość spędzania czasu z bliskimi — rodziną i przyjaciółmi.
Na trzecim miejscu wynik 48 procent ankietowanych zdobyła Plan-Free Travel (spontaniczne podróżowanie). Spontaniczne podejście do podróżowania, polegające na ograniczeniu wcześniej zaplanowanych tras, umożliwia bardziej elastyczne i fascynujące doświadczenia. Szczególne zainteresowanie podróżami bez planu wykazują rodzice dzieci w wieku szkolnym, zwłaszcza ci, którzy mają młodsze pociechy.
Czwarte miejsce jest najbardziej zaskakujące — Sleep Tourism. Podróże nastawione na odpoczynek, relaks i poprawę jakości snu zyskują coraz większą popularność — 45 procent amerykańskich turystów postrzega tzw. „turystykę snu” jako atrakcyjną formę podróżowania w 2025 roku. Biorąc pod uwagę, że niemal jedna trzecia dorosłych zmaga się z chronicznym niedoborem snu, a od 50 do 70 milionów Amerykanów cierpi na różne zaburzenia snu, rosnące zainteresowanie tym trendem podkreśla, jak podróże mogą wspierać dobrostan i poprawę jakości życia.