Więcej

  Powrót króla do opolskiego ogrodu zoologicznego. Nareszcie!

  W powszechnej opinii opolski ogród zoologiczny to jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Polsce. Czyste, zadbane wybiegi oraz brak krat i klatek oraz możliwość podziwiania zwierząt z kilku różnych punktów obserwacyjnych oraz nowoczesne wybiegi przyciągają tutaj tysiące spragnionych wrażeń zwiedzających.

  Jesteśmy zauroczeni tym miejscem i fascynuje nas fakt, jak zachowano równowagę pomiędzy szeroko rozumianym ogrodem, a miejscem, w którym prezentowane są zwierzęta. To naprawdę fajne uczucie, gdy wchodzisz na teren zoo i nie widzisz praktycznie żadnych krat oddzielających cię od okazów.

  Cieszy również fakt, że władze zoo co jakiś czas wprowadzają zmiany mające uczynić to miejsce jeszcze bardziej atrakcyjnym.

  Jedną z nim jest powrót do Opola lwów angolskich. Trzeba było dwudziestu pięciu lat, by wróciły na swoje miejsce. Przyjechały one z gdańskiego ogrodu zoologicznego w liczbie dwóch. Zwierzęta są ok. czteroletnimi braćmi i obecnie przyzwyczają się do nowego domu.

  Póki co na wyspę Bolko, bo tam znajduje się ogród zoologiczny trafiły dwa samce: Atos i Portos. Jeden z nich założy rodzinę.

  Lew angolski (Panthera leo bleyenberghi) to gatunek lwa zagrożony wyginięciem. W naturze dożywa do osiemnastu lat, a w ogrodach zoolicznych może osiągnąć nawet dwadzieścia pięć lat życia. 

  Lwy będziemy mogli podziwiać po Wielkanocy, kiedy to zwierzęta zakończą etap klimatyzacji w nowym miejscu.

  Przeczytaj naszą relację z pobytu w opolskim ZOO

  Lew angolski zamieszkuje południowo-zachodnią Afrykę. Podobnie jak inne podgatunki lwów, poluje głównie na duże zwierzęta, takie jak zebry, gnu, antylopy czy guźce. Odmiennie od innych przedstawicieli kotowatych, lwy są zwierzętami społecznymi. Żyją w stadach liczących do 30 osobników. Tylko nieliczne samce żyją samotnie.

  Dominujący w stadzie samiec odpowiedzialny jest za nadzór i obronę swego terytorium. Polują głównie samice, stosując taktykę zespołową. Większość czasu w ciągu doby, nawet do 20 godzin, zwierzęta te przeznaczają na odpoczynek. Choć lwy nie kąpią się chętnie, potrafią pływać.

  Lwice osiągają dojrzałość płciową w wieku 4 lat, samce w wieku 5 lat. Po ciąży trwającej około 110 dni samica rodzi od 2 do 6 młodych. Potomstwo często jest karmione mlekiem, na przemian przez inne samice ze stada. Młode lwy stają się samodzielne w wieku 16 miesięcy. Długość życia: do 12 lat w naturze, do 25 lat w ogrodach zoologicznych. W Międzynarodowym Systemie Rejestracji Gatunków – ZIMS zapisanych jest około 70 osobników lwów angolskich.

   W wierzeniach starożytnego Egiptu lwice strzegły ludzi przed chorobami i klęskami żywiołowymi. W chrześcijaństwie stał się symbolem boskiej opieki, uosobieniem mocy i potęgi.

  Źródło:ZOO Opole
  Przemek Saracen
  Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

  Jeśli uznasz, że nasze pisanie jest coś warte, wesprzyj SK 🙂 Dziękujemy!

  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  Sierpniowe pożary lasów biją rekordy emisji dwutlenku węgla i przebijają roczną “produkcję” Indii.

  Wszystko idzie ku „najlepszemu”: tylko w wakacje światowe pożary wyemitowały rekordową ilość dwutlenku węgla przekraczając roczną „produkcję” Indii. W zeszłym miesiącu świat ustanowił nowy przerażający...

  Niewidzialne staje się widzialne, czyli 47 edycja konkursu fotograficznego Nikona

  Uwielbiamy w „Srebrnym Kompasie” fotografie. Zdajemy sobie sprawę, że są momenty, których nie opowiedzą najbardziej wspaniałe słowa, opowieści, wiersze i reportaże. Czasem jedno zdjęcie...

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Hej, zauważyliśmy, że używasz blokera reklam

  Będziemy wdzięczni, jeśli wyłączysz swojego blokera reklam podczas korzystania ze "Srebrnego Kompasu".

  Staramy się, byś codziennie otrzymywał unikalne treści, których nie zobaczysz gdzie indziej.

  Serdecznie dziękujemy i życzymy fajnych wrażeń!