sobota, 18 maja, 2024
15.7 C
Sobótka

“Polacy i polaczki”. Nie lubią się, pierwsi nie lubią drugich, bo się za nich wstydzą, a polaczki nie lubią Polaków, bo nie lubią nikogo.

Polacy za granicą dzielą się na dwie, zasadnicze grupy:

Grupa A – Polacy,

Grupa B – polaczki.

Dziękujemy, że nas czytasz! Będziemy ogromnie wdzięczni, jeśli zdecydujesz się wesprzeć Srebrny Kompas na Zrzutce! Dziękujemy! 

Grupa A, to ludzie w różnym wieku, różnie wykształceni, pochodzący z różnych środowisk. Jako zbiorowość nie wyróżniają się niczym szczególnym, zajmują się własnymi sprawami, rodziną, pracą, mają plany na wakacje, przyjaciół, zwierzęta domowe. Jeśli wyznają skrajne poglądy to się z nimi nie obnoszą, potrafią walczyć o swoje, ale w ramach społecznie akceptowanych zasad. Polacy, w większości są pozytywnie nastawieni do świata, doceniają to, co sobie wypracowali, żyją bardziej teraźniejszością i przyszłością, niż historią.

Polaczki wręcz przeciwnie. Rozpamiętują przeszłość, z dumą wspominając bitwę o Anglię, bitwę pod Monte Cassino  a nawet tą pod Grunwaldem, domagając się niesłabnących dowodów wdzięczności za uczestnictwo w nich, tak jakby co najmniej własną krew tam przelali. Nierzadko da się słyszeć jak polaczek, z entuzjazmem woła za Anglikiem: „łachy nam nie robisz Angolu, że dasz robotę, gdyby nie nasze samoloty, nie byłoby cię tutaj!”

Polaczki uważają się za naród wybrany, nikt nie jest taki mądry jak oni, w żadnym innym kraju nauka w szkole nie stoi na tak wysokim poziomie jak w Polsce, żaden naród nie jest tak przedsiębiorczy a przy tym tak ciężko doświadczony, żadna inna kiełbasa nie smakuje tak jak ich – polska i żadna trawa nie jest tak zielona jak ta za ich miedzą.

Polacy i polaczki nie lubią się wzajemnie, ci pierwsi nie lubią drugich, bo się za nich wstydzą, a polaczki nie lubią Polaków, bo oni nie lubią nikogo.

Wsiadając do autobusu np. w Londynie, nie od razu można poznać Polaka, jest przystosowany, zlany z tłumem, polaczka rozpoznaje się natychmiast. Siedząc, przypomina sadzone jajko, rozlewa się na dwa miejsca i łypie wytrzeszczonym okiem. Z pogardą, oczywiście, bo tylko tak można patrzeć na „niedouczonych Angoli, brudnych Murzynów i panoszących się ciapatych”. Rozmawiając przez telefon, polaczek zachowuje się tak, jakby był kandydatem na wiecu przedwyborczym, krzyczy, gestykuluje i skupia na sobie całą uwagę. Język, jakim się przy tym posługuje jest śmietnikową odmianą polszczyzny, z licznymi zapożyczeniami, głównie z „łaciny”.

Kiedyś zastanawiało mnie, dlaczego polaczki tak rzadko jeżdżą do rodzinnego kraju, dlaczego nie wrócą tam na stałe, skoro emigracja w niczym nie spełnia ich oczekiwań, dziś już to wiem. Pomijając kwestie finansowe, wielu z nich zwyczajnie nie może przekroczyć granicy Polski, nie ryzykując, że zostaną zatrzymani – wbrew swojej woli, oczywiście. A to za niepłacenie alimentów, albo za nieodsiedziane wyroki, tudzież inne, niechlubne wyczyny, których się dopuścili.

Doprawdy, aż żal patrzeć jak niektórzy z nich się męczą, serce rozrywa im iście Mickiewiczowska nostalgia, którą topią w hektolitrach najtańszego piwa i maszerują całą szerokością ulicy krzycząc w głuchą noc: „ Pol-ska,  bia-ło  –  czer-wo-ni!”

Jestem Polką mieszkającą za granicą, nigdy tego nie ukrywałam, bo przecież nic w tym złego. Jednak, gdy nieopatrznie znajdę się w towarzystwie polaczka, wolę nie przyznawać się, że to mój, bądź co bądź – rodak.

Raczkiem, raczkiem…odchodzę.

Agnieszka Bednarska

Top Tygodnia

Psycholog radzi: nie musisz wszystkiego kontrolować. Naucz się odpuszczać.

Dobre 15 lat temu, gdy byłam mamą raczkującego berbecia,...

“Rozróby i romanse”. Egmont przywraca do życia trupa. Ależ oni rozrabiają!

„Rozróby i romanse” to zbiór siedmiu nowelek rozgrywających się...

Florencja Północy, perła baroku, stolica kultury i wolności. Drezno. [76 zdjęć]

Florencja Północy, miasto baroku, kolebka kultury. Przepiękna starówka i...

Joe Metheny. Zabójca, który robił ze swoich ofiar hamburgery

Ta historia jest zbyt fantastyczna, by była prawdziwa, a...

Co to jest fagbrev i jak go otrzymać?

Kiedy jeszcze pracowałem w Norwegii znajomi z Polski prosili...

Zobacz koniecznie

Tusk może mieć rację. Trzeba obalić PiS, zanim będzie za późno.

Do wyborów parlamentarnych pozostało niespełna pół roku, a rządzący...

Ta wojna jest wielką szansą dla Polski.

W którą stronę pójdzie wojna na Ukrainie? Jaką taktykę...

“Fiedler. Głód świata”. Indiana Jones to przy nim szczeniak!

W tej książce jest takie zdjęcie, które idealnie oddaje...

Lauritz Nilssøn. Norweski bohater, o którym nikt nie wie. Nawet jego rodacy.

Słyszeliście o "Klosterlasse"? Norwegowie też nie słyszeli. A przecież...

Wszystkie oblicza Norwegii. Podróż trzecia [20 cudnych zdjęć]

Kraj pełen kontrastów, które spotkasz na każdym kroku. Kraj...

“Echo”. Najnowszy serial MCU to ciekawy poboczny eksperyment.

Oto (wraz z jedną z epizodycznych postaci z nowojorskiego...

“Fargo”. Jeśli uwielbiasz Waltera White`a, ten serial jest dla ciebie!

Umówmy się, że współczesną erę seriali możemy podzielić na...
Tylko na Wakacje.pl

Powiązane

Popularne Kategorie