Więcej

  Pigułka na Covid. Badania nad nią przeszły właśnie III fazę kliniczną. Tylko co z tego?

  Zdjęcie: Pixabay

  Walka z pandemią wkracza w nową fazę. Ledwie rozpoczęły się szczepienia trzecią dawką szczepionki przeciw Covid, tak zwaną dawką przypominającą, firma farmaceutyczna Merck prowadzi badania nad pigułką, która ma zwalczyć wirusa!

  Molnupiravir, bo tak nazywa się tabletka przeszła właśnie III fazę badania klinicznego. W badaniach wzięło udział 775 świeżo zdiagnozowanych pacjentów z Covid. Otrzymywali dwie pigułki dziennie w ciągu czterech dni. Potem byli obserwowani przez kolejny miesiąc. Część z pacjentów otrzymywała placebo.

  Jak podaje Merck, w efekcie eksperymentu podanie leku znacząco zmniejszyło częstość występowania zachorowań a pacjenci, którzy zażyli prawdziwą tabletkę byli rzadziej hospitalizowani niż ci, którzy otrzymali placebo. Z kolei ośmiu pacjentów przyjmujących placebo zmarło. W przypadku podania molnupraviru nic takiego nie miało miejsca. Obecnie Merck czeka na zgodę organów regulacyjnych.

  Opracowanie metod leczenia wirusów jest znacznie trudniejsze niż tworzenie antybiotyków do zwalczania bakterii ze względu na rolę organizmu nosiciela w reprodukcji wirusa. Choćby z tego względu niepowodzeniem zakończyło się leczenie Covidu osoczem rekonwalescencyjnym, czy iwermektyną.

  Naukowiec Richard Plemper badający leki przeciwwirusowe na Uniwersytecie Georgia twierdzi, że cząsteczka leżąca u podstaw molnupirawiru była badana w leczeniu grypy od ponad pięciu lat. Kiedy pandemia się rozwinęła, jego zespół, który wykazał skuteczność związku przeciwko grypie u fretek, przestawił się na SARS-CoV-2.

  Plemper dodaje dodaje, że lek działa jako substytut jednej z cząsteczek tworzących RNA. W miarę replikacji wirus będzie włączał do swojego kodu genetycznego kawałki molnupirawiru. Ale kiedy ponownie próbuje się replikować, lek nieco miesza kod.

  „Wprowadzamy losowe mutacje do genomu wirusa, co błyskawicznie doprowadza do śmierci wirusa” – mówi Plemper. „Nie potrzeba setek lub tysięcy mutacji, aby populacja wirusa zmutowała się na śmierć”.

  Jeśli myślicie, że molnupirawir rozwiąże problemy z pandemią – jesteście w błędzie. Jak podaje pismo Science, Merck przeprowadził wiosną tego roku badania na hospitalizowanych pacjentach. Niestety próba skończyła się niepowodzeniem, a ludzkie króliki doświadczalne wykazywały objawy Covidu w trakcie pięciu od rozpoczęcia leczenia.

  To umieszcza ją mniej więcej w tej samej kategorii, co terapia przeciwciałami monoklonalnymi, leczenie zatwierdzone zeszłej jesieni w celu leczenia osób, które doświadczały objawów przez maksymalnie dziesięć dni. Podobnie jak molnupirawir, przeciwciała monoklonalne zmniejszają miano wirusa i zmniejszają ryzyko hospitalizacji.

  Są jednak takie badania, które pomimo początkowych niepowodzeń będą prowadzone do skutku. Z prostego powodu. Molnupirawir jest podawany w formie tabletki. Rozumiecie? W tym momencie odpadają koszty związane z zastrzykiem. To nie tylko obniżenie kosztów, ale zmniejszenie produkcji i składowania odpadów, ale prostszy system transportu i dystrybucji. To świetna informacja, dla krajów, w których szerzy się ubóstwo.

  Z drugiej strony wprowadzenie pigułki to śpiewka przyszłości. Jak każda nowinka, jest droga. Tylko w USA rząd przeznaczył ponad miliard dolarów na 1,7 miliona pełnych dawek.

  Co prawda Merck zapowiada, że będzie współpracował z zewnętrznymi producentami, by lek był dostępny w innych krajach, ale bądźmy szczerzy – będzie on dostępny przede wszystkim w bogatych społeczeństwach, a biedne społeczeństwa Afryki, Azji czy Ameryki Południowej będą nadal umierać w milczeniu.

  Tak czy siak wciąż jedynym ratunkiem są szczepionki, przed którymi w jakiś cudowny sposób wciąż broni się wielu naszych „światłych” obywateli, którzy wiedzę medyczną czerpią ze scrollowania internetu podczas nasiadówki w toalecie.

  Źródło:Science
  Przemek Saracen
  Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

  Jeśli uznasz, że nasze pisanie jest coś warte, wesprzyj SK :-) Dziękujemy!

  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  Norweski budżet na 2022. W górę tytoń, paliwo i alkohol.

  W przedłożonym projekcie budżetu państwa na 2022 rok norweski rząd planuje zmiany w podatkach. Wyglądają one następująco: Podatki od alkoholu wzrastają o około 1,3 proc. Dodatkowo,...

  Teleskop Hubble`a uchwycił przepiękne kosmiczne potwory!

  Teleskop Hubble`a wciąż zadziwia kosmicznymi fotografiami. Tym razem otrzymaliśmy niesamowicie plastycznie wyglądającą masę gazu i pyłu. Jest to pozostałość po supernowej, oznaczonej jako N63A. Supernowa...

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here