fbpx
piątek, 23 kwietnia, 2021
3.9 C
Sobótka

Nowe obostrzenia w Oslo: – Jesteśmy chyba w najpoważniejszej sytuacji od początku pandemii

– Nigdy jeszcze nie mieliśmy takiego wysokiego poziomu zakażeń, tymi słowami Raymond Johansen otworzył dzisiejszą konferencję prasową.

– W poszczególnych dzielnicach Oslo występują duże różnice w wysokości wskaźników infekcji. Stovner, Grorud i Alna to dzielnice, gdzie w ostatnich dniach odnotowano największą liczbę zakażeń, powiedział Johansen.

– Nie ma wątpliwości, że jesteśmy w trakcie trzeciej fali pandemii. Dotychczas stosowane środki kontroli infekcji są niewystarczające, aby zmniejszyć rozprzestrzenianie się zakażeń. Brytyjska mutacja koronawirusa zmieniła obraz epidemii. Dlatego musimy wprowadzić bardziej surowe środki kontroli zakażeń, kontynuował przewodniczący Rady Miasta Oslo.

Nowe środki kontroli zakażeń

W czasie weekendu gmina była w stałym kontakcie z władzami sanitarnymi.

 • Jako gmina musimy zrobić to, co jest konieczne w tej bardzo wymagającej sytuacji. Jesteśmy gotowi zrobić wszystko, co w naszej mocy, mówi Johansen.

Oto list wprowadzonych obostrzeń:

 • Odwiedziny w domach prywatnych dozwolone dla maksymalnie dwóch osób
 • Nauczanie w pełni zdalne dla szkół średnich i ponadgimnazjalnych w całym Oslo.
 • W tygodniu wielkanocnym wszystkie przedszkola i świetlice zostają zamknięte. Zapewnienie opieki będzie możliwe jedynie dla osób w szczególnie trudnej sytuacji.
 • W pełni zdalne nauczanie dla klas 5–7 dla wszystkich szkół w dzielnicach Grorud, Stovner, Alna, Bjerke, Gamle Oslo, Grünerløkka i Søndre Nordstrand.
 • Przedszkola i szkoły zostaną ponownie otwarte w czerwonym reżimie we wtorek 6 kwietnia. Pozostałe środki obowiązują do 9 kwietnia.

Johansen przynał też, że rozumie, iż obostrzenie polegające na zakazie odwiedzin w domach prywatnych więcej niż dwoje gości jest wyjątkowo rygorystyczne:

 • Wiemy, że wiele osób w Oslo ogranicza swoje kontakty. Ale wiemy też, że jest zbyt wiele osób, które gromadzą się w prywatnych domach i wciąż mają zbyt dużo kontaktów, mówi Johansen.
 • Jesteśmy chyba w najpoważniejszej sytuacji od początku trwania pandemii – mówi radny ds. zdrowia Robert Steen.

W 9 tygodniu w Oslo padł dotychczasowy rekord infekcji – z 1.333 nowymi zakażeniami.

 • Niestety w 10 tygodniu, który wczoraj zakończyliśmy, pobiliśmy ten rekord aż o 48 proc. W tygodniu tym zarejestrowaliśmy w naszym mieście 1.967 nowych zarażonych.

Dodał też, że do szpitali trafia teraz coraz więcej ludzi młodych:

– Przyjmowani pacjenci są teraz młodsi niż ci, których przyjmowano wcześniej. Po raz pierwszy w czasie pandemii widzimy hospitalizacje osób urodzonych w latach 90-tych, mówi Steen.

Przyznał też, że presja infekcji jest aktualnie największa w dzielnicy Groruddalen i że liczba testowanych na obecność koronawirusa osób jest dziś większa kiedykolwiek.

 • Więcej testów ujawnia większą liczbę infekcji. Najważniejszym powodem wzrostu infekcji w Oslo jest jednak nadal zmutowany wirus Wielkiej Brytanii, który, jak zakładamy, stanowi dziś 90 procent wszystkich infekcji w mieście.
 • Zmutowany wirus infekuje szybciej, silniej i atakuje młodszych ludzi niż wirus, z którym mieliśmy do czynienia przez ostatni rok. Jesteśmy zatem w nowej sytuacji – mówi radny ds. zdrowia.

 • Grupy, w których występuje najwięcej infekcji, to dzieci w wieku 6-12 lat. Szacuje się, że do 30-40 procent tych zakażeń, dochodzi w przedszkolu lub szkole.

  • To właśnie nowość, która pojawiła się wraz z brytyjskim zmutowanym wirusem, mówi Steen.

  Osłaniamy najmłodszych

  Gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne są obecnie zamknięte, a w niektórych dzielnicach będzie prowadzona nauka zdalna także dla uczniów klas od 5 do 7. Dotyczy to dzielnic o największej presji infekcji.

  • Po Wielkanocy szkoły wrócą na poziom czerwony. Chronimy najmłodsze dzieci przed dalszymi obostrzeniami. Utrzymanie otwartości i braku restrykcji pandemicznych dla najmłodszych dzieci jest niezwykle ważne. Wiemy jednak, że otwarcie się jest w obecnej sytuacji trudne. Pracownicy szkół doświadczają ogromnego obciążenia – mówi radna ds. szkolnictwa Inga Marte Thorkildsen (SV).
  Źródło:Nettavisen
  Przemek Saracen
  Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

  KOMENTARZE

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  797ObserwującyObserwuj

  Zobacz również

  „Brunost. Tradycyjny norweski przysmak z karmelem w tle”

  Przyjęło się mówić, że norweska kuchnia jest dla zuchwałych, bo przecież SMALAHOVE, o którym możecie przeczytać TUTAJ, czy...

  FotoStory. “Koszmar listonosza”. [056]

  Bardzo żałuję, że sam jechałem na Drogę Atlantycką. Chciałbym być pasażerem. Pstrykałbym zdjęcie za zdjęciem. A tak...

  Midgardsormen. Mały wielki most ze skandynawską mitologią w tle.

  W leżącym nieopodal Stavanger Bryne stanął most łączący brzegi przyległego do miasta jeziora. Z niepozornej, zwyczajnej bryły...

  Umbrella Academy 2. Zaskakujący finał i 43 ukryte przesłania. Ujawniamy je!

  Każdy z nas, kto obejrzał drugą serię "Umbrella Academy" jest zachwycony, oczarowany ale i zaskoczony. Ostatnia scena,...
  Sobótka
  pochmurno z przejaśnieniami
  3.9 ° C
  4 °
  3.9 °
  93 %
  4.6kmh
  75 %
  pt
  9 °
  sob
  11 °
  nie
  9 °
  pon
  11 °
  wt
  12 °

  Recenzje