Norweski Fundusz Naftowy przekroczył wartość 13 miliardów koron!

Udostępnij post:

W grudniu portal E24 informował, że wartość Funduszu przekroczyła 12.000 miliardów koron. Fundusz Naftowy zarządza dochodami Norwegii pochodzącymi ze sprzedaży ropy i gazu.

Tymczasem licznik ze strony internetowej Funduszu wskazał w ubiegły czwartek kwotę 13 miliardów NOK czyli 5 646 355 000,00 złotych!

Popularny Fundusz Naftowy to w rzeczywistości Norweski Państwowy Fundusz Emerytalny, na który składają się dwa odrębne funduszy inwestycyjnych.

Państwowy Fundusz Emerytalny (Globalny) SPU, zwany również Funduszem Naftowym (Oljefondet), zarządzany jest przez Bank Norwegii, a źródła jego finansowania pochodzą z nadwyżek wpływów ze sprzedaży ropy naftowej i gazu ziemnego.

Kapitał Funduszu powstaje nie tyle z pieniędzy pochodzących bezpośrednio z wydobycia norweskiej ropy, ale głównie z ogromnych inwestycji na międzynarodowych rynkach kapitałowych.

Państwowy Fundusz Emerytalny – Norwegia (SPN) zarządzany jest przez Norweski system ubezpieczeń społecznych (Folketrygdfondet), a jego kapitał zbudowany jest głównie z nadwyżek pieniędzy wpłacanych w ramach obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne.

SPN jest funduszem zamkniętym, co oznacza, że nie jest on zasilany nowymi, zewnętrznymi środkami finansowymi, a jego wszystkie zyski kapitałowe pozostają w Funduszu. Inwestycje SPN prowadzone są głównie na norweskim rynku akcji i obligacji.

Najnowsze

Zobacz również

Powiązane materiały

Policja odnotowała znaczny wzrost prób samobójczych

Z danych KGP wynika, że w 2022 roku było o ponad 5% więcej prób samobójczych niż rok wcześniej. Powód...

Amerykańscy scenarzyści otwierają się na AI, ale…

Czołowy związek zawodowy amerykańskich scenarzystów, czyli Writers Guild of America West wyraził zgodę na wykorzystywania w pracach swoich...

Norwegia kolejny raz zwiększa limity połowu na wieloryba karłowatego

W tym roku norwescy rybacy odłowić będą mogli 1.000 sztuk tych ssaków i jest to o 83 więcej...

Dlaczego w nadchodzącym roku nadal będzie duża presja na ceny żywności

Wkrótce po inwazji Rosji na Ukrainę uważnie obserwowany indeks cen żywności Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO)...