poniedziałek, 30 listopada, 2020
6.7 C
Stavanger

Norwescy uczeni spróbowali walczyć z covid19 lekiem na malarię. Nie udało się.

Badania przeprowadzone w szpitalu uniwersyteckim Akershus pokazują, że często stosowany przy covid-19, lek przeciw malarii – hydroksychlorochina, nie działa na koronawirusa.

Hydroksychlorochina, jako substancja wspomagająca leczenie w zakażeniu koronawirusem, spotkała się z dużym zainteresowaniem na arenie międzynarodowej. Podawano ją zarówno prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, jak i prezydentowi Brazylii Jaira Bolsonaro.

W badaniu wzięło udział 53 pacjentów zakażonych koronawirusem, przyjętych do Szpitala Uniwersyteckiego Akershus (Ahus) w okresie od 25 marca do 25 maja, pisze szpital w komunikacie prasowym. Połowę pacjentów poddano standardowemu leczeniu, pozostałym pacjentom przez siedem dni podawano hydroksychlorochinę.

- Advertisement -

– Nie stwierdziliśmy różnic w ilości wirusa u pacjentów, którym poza standardowym leczeniem podawano także hydroksychlorochinę, ani po 48, ani też po 96 godzinach. Nie zaobserwowano również różnicy w skutkach zachorowania i w śmiertelności między obiema grupami pacjentów, mówi doktorant Magnus Lyngbakken.

Co prawda w kilku wcześniejszych badaniach potwierdzono już brak terapeutycznego działania tego leku, jednak badania przeprowadzone w Szpitalu Uniwersyteckim Akershus są pierwszymi, które dotyczą wpływu podawania leku na ilości wirusa w organizmie pacjenta.

- Reklama -
Przemek Saracen
Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza oraz tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

Więcej od autora

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stavanger
pochmurno z przejaśnieniami
6.7 ° C
7.2 °
5.6 °
93 %
3.1kmh
75 %
pon
8 °
wt
8 °
śr
7 °
czw
7 °
pt
6 °

Najnowsze wpisy

Klasyczny przykład norweskiej hipokryzji, czyli stosunek (sic!) państwa do prostytucji.

Prostytucja nie jest w Norwegii przestępstwem, jednak korzystanie z niej już tak. Za płatne bzykanie można trafić za kratki nawet na pół roku, jednak...

Turystyka górska w Norwegii. Przeczytaj nim ruszysz na szlak

Turystyka górska to jeden z najpowszechniejszych sposobów spędzania wolnego czasu w Norwegii. Rozwinięta sieć szlaków turystycznych o zróżnicowanym stopniu trudności jest doprawdy imponująca i...

Want to stay up to date with the latest news?

We would love to hear from you! Please fill in your details and we will stay in touch. It's that simple!