poniedziałek, 30 listopada, 2020
6.7 C
Stavanger

Norwegowie chcą koronatestów dla obcokrajowców!

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy w Norwegii potwierdzono zakażenie u osób z 344 lotów, z których wiele przyleciało z Polski.

Tylko w zeszłym tygodniu FHI musiało wdrożyć śledzenie infekcji osób z 64 samolotów, z których wiele pochodziło z Polski, pisze Aftenposten.

– Zakażenia w głównej mierze związane są z wyjazdami za granicę. Znaczna ich cześć, zwłaszcza w ostatnich dwóch, trzech tygodniach pochodzi z Polski, czytamy w najnowszym raporcie Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego (FHI).

- Advertisement -

Bardzo niewiele osób zostało zarażonych w samolotach, ale infekcje z zagranicy doprowadziły do powstania ognisk epidemii w wielu gminach w całym kraju. W ubiegłym tygodniu wykryto przypadki infekcji w 50 gminach, z których wszystkie można przypisać lotom z Polski. Ogółem infekcja z Polski została zarejestrowana w 100 gminach.

Agencja Opinion przeprowadziła  ankietę, w której zapytała Norwegów, czy testy na obecność koronawirusa powinny być obowiązkowe dla każdego, kto przyjeżdża do Norwegii z zagranicy.

93 procent badanych odpowiedziało twierdząco.

Coraz więcej osób w Norwegii zostało zarażonych za granicą. Są to głównie osoby urodzone za granicą, które zarażają się we własnych krajach, głównie w Polsce. Camilla Stoltenberg, dyrektorka FHI, powiedziała na wczorajszej konferencji prasowej, że Norwegia nie ma wystarczającej kontroli nad importem infekcji z zagranicy.

Liderka Partii Postępu (Frp), Siv Jensen, uważa, że ​​zaskakujące jest to, że testy na covid-19 dla przyjeżdżających do Norwegii nadal są tylko dobrowolne.

Norweski minister zdrowia Bent Høie (H) odrzucił jednak żądanie Frp dotyczące obowiązkowych testów.

– Obowiązkowe testy nie są zalecane, jako środek kontroli zakażeń i mogą prowadzić do poczucia fałszywego bezpieczeństwa. Potrzeba kilku dni, zanim u zarażonej osoby można wykryć obecność wirusa, zwykle od pięciu do sześciu dni. Tak więc u osób, które uzyskały wynik negatywny przy wjeździe do kraju, nadal może rozwinąć się choroba. Dlatego też obowiązkowe nie są szczepienia a dziesięciodniowa kwarantanna. I to niezależnie od tego, czy po przyjeździe otrzymano negatywny wynik testu, mówi Høie.

fotografia ilustracyjna: Pixabay

- Reklama -
Drewniak
Lubię nic nie robić. Mało zarabiam, bo mało robię. W SK robię nowinki i takie tam różne nie wymagające inwencji. Staram się, byście mieli dostęp do ciekawych informacji. Przemo chce docisnąć mi śrubę, bo twierdzi że i tak nic nie robię. I ma rację.

Więcej od autora

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stavanger
pochmurno z przejaśnieniami
6.7 ° C
7.2 °
5.6 °
93 %
3.1kmh
75 %
pon
8 °
wt
8 °
śr
7 °
czw
7 °
pt
6 °

Najnowsze wpisy

Klasyczny przykład norweskiej hipokryzji, czyli stosunek (sic!) państwa do prostytucji.

Prostytucja nie jest w Norwegii przestępstwem, jednak korzystanie z niej już tak. Za płatne bzykanie można trafić za kratki nawet na pół roku, jednak...

Turystyka górska w Norwegii. Przeczytaj nim ruszysz na szlak

Turystyka górska to jeden z najpowszechniejszych sposobów spędzania wolnego czasu w Norwegii. Rozwinięta sieć szlaków turystycznych o zróżnicowanym stopniu trudności jest doprawdy imponująca i...

Want to stay up to date with the latest news?

We would love to hear from you! Please fill in your details and we will stay in touch. It's that simple!