Więcej

  Norwegia. W kraju, w którym na budowach pracuje 70000 cudzoziemców zamknięcie granic może mieć dramatyczne skutki

  Zamknięcie granic może mieć dramatyczne konsekwencje dla dużej części społeczności biznesowej. W branży budowlanej efekt pojawi się natychmiast, bo duża część zatrudnionych to obcokrajowcy, pochodzący również sąsiednich krajów.

  W czwartek rano branża budowlana i przedstawiciele innych branż dotniętych obostrzeniami w przekraczaniu granic spotkały się z przedstawicielami norweskiego rządu.

  • Na norweskich budowach pracuje ponad 70.000 zagranicznych pracowników – informuje Entrepenørforeningen – Bygg og Anlegg (Stowarzyszenie przedsiębiorców branży budowlanej). Około połowa z nich pochodzi z krajów sąsiednich. Problem uwidacznia się szczególnie w przypadku firm zatrudniających wielu pracowników, którzy mieszkają w Szwecji i codziennie lub co tydzień dojeżdżają do pracy w Norwegii. W tych firmach warunki funkcjonowania zmienią się w ciągu jednej nocy.

  Peab to jeden z dużych, nordyckich koncernów branży budowlanej. W Norwegii firma zatrudnia około 1.800 pracowników i osiąga roczne obroty w wysokości około 8 miliardów NOK.

  • Niektóre obszary biznesu są bardziej dotknięte obostrzeniami, inne mniej. W przypadku branży budowlanej w Norwegii jesteśmy w stanie przetrwać 14 dni, chociaż prawdopodobnie będzie to skutkować pewnymi opóźnieniami w realizacjach naszych projektów. Ale problem pojawić się może, jeśli okres zamknięcia granic przekroczy dwa tygodnie. Wtedy może być dramatycznie, mówi Arild Østgård, dyrektor generalny Peab Norway.

  Koncern Peab obejmuje wiele przedsiębiorstw. Szczególnie wielu Szwedów pracuje w projektach związanych z produkcją asfaltu, mówi Østgård.

  • Całe szczęście, że zamknięcie nie nastąpiło w czasie świąt Bożego Narodzenia, ponieważ wielu pracowników nie było wówczas w kraju. Ale dla zagranicznych pracowników przebywających teraz w Norwegii zamknięcie i tak będzie trudne, ponieważ nie będą mogli zobaczyć się ze swoimi rodzinami, dodaje Østgård.

  Szef Peab ma jednak nadzieję, że zamknięcie granic będzie krótkotrwałe:

  • Branża budowlana już w pewnym sensie przez to przeszła, ale długotrwałe zamknięcie granic będzie mieć dramatyczne konsekwencje. Wtedy pojawiają się dłuższe przerwy w projektach i być może będziemy musieli zacząć zwolniać pracowników.

  – Norwegia się zatrzyma

  Kari Sandberg jest dyrektorem zarządzającym w Stowarzyszeniu Przedsiębiorców Branży Budowlanej.

  • W branży budowlanej pracuje około 70.000 obcokrajowców. Około połowa z nich to pracownicy pochodzący z krajów nordyckich, głównie ze Szwecji. Oznacza to, że blisko 35.000 pracowników na norweskich budowach to Szwedzi, a wielu z nich to osoby dojeżdżające do pracy codziennie lub co tydzień – mówi Sandberg.

  Sandberg w czwartek spotkała się z ministrem handlu i przemysłu Iselin Nybø, aby omówić aktualną sytuację.

  – Co się stanie, jeśli potrwa to dłużej niż dwa tygodnie?

  • Wtedy będziemy musieli zamknąć place budowy. Branża budowlana do tej pory dobrze radziła sobie z kontrolą infekcji. Rozumiemy, że wprowadzone nowe środki są konieczne, ponieważ kontrola zagranicznych pracowników nie była dotąd wystarczająco dobra.

  Sandberg ma nadzieję, że znacznie ulepszony system kontroli mógłby zastąpić całkowite zamknięcie:

  • Zatrzymanie branży budowlanej jest równoznaczne z zatrzymaniem Norwegii. Będzie to miało ogromne konsekwencje.

   

  Źródło:Nettavisen
  Drewniak
  Lubię nic nie robić. Mało zarabiam, bo mało robię. W SK robię nowinki i takie tam różne nie wymagające inwencji. Staram się, byście mieli dostęp do ciekawych informacji. Przemo chce docisnąć mi śrubę, bo twierdzi że i tak nic nie robię. I ma rację.

  Jeśli uznasz, że nasze pisanie jest coś warte, wesprzyj SK :-) Dziękujemy!

  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  5 mitów o Wielkim Wybuchu

  Kiedy myślicie o Wielkim Wybuchu, w wyniku którego powstał wszechświat, co macie na myśli? Jak wyobrażacie sobie ten moment? I w którym miejscu? Okazuje...

  Omicron. Co wiemy o nowym szczepie Covid – 19 wykrytym w RPA?

  Ledwo zaatakowała nas groźna mutacja Delta, a już mamy do czynienia z kolejnym szczepem koronawirusa znanym jako Omicron. Sytuacja nie jest wesoła, ale spróbujmy...

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here