Więcej

  Norwegia. Coraz więcej dzieci rodzi się w ubóstwie

  Według raportu Centralnego Urzędu Statystycznego liczba dzieci, które w okresie powyżej trzech lat żyły w gospodarstwach domowych o niskich dochodach, wzrosła o 4.000 i sięgnęła 115 tysięcy osób. Od 2011 roku udział dzieci żyjących w ubóstwie systematycznie rósł, by osiągnąć 11,7%.

  Coraz większą liczbę w tej grupie stanowią dzieci imigrantów. W roku 2019 aż 58,8 procent dzieci z rodzin o niskich dochodach (67.700) pochodziło ze środowisk imigracyjnych. W tej grupie wzrost był niestety największy.

  • Ma to wyraźny związek z faktem, że gospodarstwa domowe słabo powiązane z rynkiem pracy są najbardziej zagrożone ubóstwem, pisze Centralny Urząd Statystyczny.

  Ponad 70 procent od 2006 roku

  W latach 2008–2011 odsetek dzieci żyjących w rodzinach o niskich dochodach był względnie stabilny i wynosił od 7,6 do 7,7 procent. W 2015 roku procentowy udział dzieci ubogich wzrósł do 10 procent, a w roku kolejnym liczba ubogich dzieci po raz pierwszy przekroczyła 100.000.

  Od 2006 roku liczba dzieci w całej populacji wzrosła o 2,7 procent, podczas gdy liczba dzieci z grup o niskich dochodach wzrosła aż o 70,8 proc.

  Od 2011 roku, w grupie dzieci żyjących w ubóstwie najliczniej reprezentowane są dzieci najmłodsze, czyli w wieku 0–5 lat. W 2019 roku stanowiły one 12,7 procent wszystkich ubogich dzieci. Wśród dzieci w wieku 6–10 lat odsetek ten wyniósł 12,2 procent. Odsetek ten jest najniższy wśród dzieci w wieku 11–17 lat i wynosi 10,8 procent.

  Wzrost w dużych gminach

  Centralny Urząd Statystyczny wskazuje również na duże zróżnicowanie odsetku ubogich dzieci w poszczególnych gminach. Okazuje się, że najbardziej zagrożone życiem w ubóstwie są dzieci rodzące się w dużych gminach. Spośród piętnastu największych norweskich gmin: 6,9 procent dzieci w Tromsø żyje w rodzinach o najniższych dochodach, a w Sarpsborg odsetek ten wynosi aż 19,1 procent. W 2019 roku gmina Sarpsborg wyprzedziła Drammen i stała się gminą o największym odsetku dzieci żyjących w rodzinach o niskich dochodach.

  W ciągu pięciu lat największy wzrost udziału dzieci ubogich odnotowano w Fredrikstad i Stavanger (wzrost o odpowiednio 4,4 i 4,0 punkty procentowe).

  Najniższy wzrost odnotowano w gminie Asker (wzrost o 0,7 punktu procentowego). Również w Oslo wzrost ten był stosunkowo niewielki, ale udział dzieci żyjących w ubóstwie utrzymuje się tam stabilnie na wysokim poziomie i od 2016 roku oscyluje wokół wartości 17,7 i 17,8 procent.

  Źródło:Nettavisen
  Drewniak
  Lubię nic nie robić. Mało zarabiam, bo mało robię. W SK robię nowinki i takie tam różne nie wymagające inwencji. Staram się, byście mieli dostęp do ciekawych informacji. Przemo chce docisnąć mi śrubę, bo twierdzi że i tak nic nie robię. I ma rację.

  Jeśli uznasz, że nasze pisanie jest coś warte, wesprzyj SK :-) Dziękujemy!

  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  Naukowcy są w stanie określić przyczyny powstawania skrzepów krwi po podaniu szczepionki AstraZeneca.

  Choć szczepionki przeciwcovidowe od AstraZeneka są obecnie masowo stosowane, to jeszcze niedawno ich przyjmowanie spotykało się z obawą części pacjentów. Wszystkiemu winne były zakrzepy,...

  Uwaga na pogodę! Będzie mroźno. Bardzo mroźno. Nawet do minus 40 stopni!

  W nadchodzący weekend, w całym kraju możemy spodziewać się ujemnych temperatur. W przyszłym tygodniu będzie jeszcze zimniej, informują synoptycy. W ten weekend w prawie całym...

  5 mitów o Wielkim Wybuchu

  Kiedy myślicie o Wielkim Wybuchu, w wyniku którego powstał wszechświat, co macie na myśli? Jak wyobrażacie sobie ten moment? I w którym miejscu? Okazuje...

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here